Basic-kääntäjä

tsts68

Onko PC:lle Basic-kääntäjiä, jotka ovat perinteisiä, eivät olio-ohjelmointia? Onko esimerkiksi Blitz-basic -kääntäjää oikesti PC:lle olemassa?

11

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi avuton

      Kuinka hankalaa tuon etsiminen googlella voi olla?

    • riuttala76

      Kai niitä jostain löytyy. Itse lukioaikana tietotekniikan kurssilla käytin jotain Basic-ohjelmaa kunn käänsin Tekniikan maailman mikrotietokonekirjassa olevan avaruuskuvioita c64:lla piirtävän ohjelman koodin sopivaksi ja paremmaksi toimimaan Pc;n basicilla. Miksi niin halusin nähdä että kun c64 piirti kuviota n. tunnin niin miten pitkään uuden ajan pc:t sitä piirtävät. hmeellistä. Korppu jossa ohjelma on ei ole hukkunut monien muuttojeni yhteydessä vaikka todella paljon tavaroitani on asuntoja vaihtaessani ym. lentänyt roskiin. Myös ikivanha Kasparov Team-mate shakkitietokoneeni on tallella ja myös tekniikan maailman mikrotietokone kirja. Se basic-ohjelma siihen aikaan taisi olla joku qbasic (Quick-basic). Kyllähän netistä löytyy hyviä c64 emulaattoreita ja oikeastaan kaikki vanhat c64-pelit, miksei sieltä sitten löytäisi jotain vanhaa pc.n basic-ohjelmaakin. Niin kaikenlaisiin tietokoneisiin löytyy ilmaisia toimivia emulaattoreita, ohjelmia ja pelejä kun vähän etsii. Mulla ainakin jos oon jotain vailla on periaatteena;"Etsin kunnes löydän sun.". Tiedän että kaikki on jossakin tän valtaisan internetin tarjonnan seassa tarjolla ilmaiseksi kunhan etsii.

    • ggggggggggff

      Kyllähän niitä on olemassa, mutta eri asia on, kannattaako sinun niitä käyttää.

      Kerro mihin tarkoitukseen sitä haet ja millaisia vaatimuksia sillä on niin varmasti löytyy paljon parempiakin vaihtoehtoja

    • asssssssss

      Ei iitä olioita tarvitse käyttää.
      Kokeile FREEBASIC
      Laita se Googleen. Itse onnistuin kääntämään vanhan Qbasic ohjelman sillä.

    • slerbaaa

      Opettele Python. Parempaa palvelusta tuskin voit itsellesi tehdä ;)
      http://www.python.org/

      Python on oliopohjainen mutta ihan hyvin sillä onnistuu myös proseduraalinen ohjelmointi ja osittain myös funktionaalinen.

      Jos pythonia päätät kokeilla niin suosittelen asentamaan 3.3 version ja erityisesti vielä 32 bittisenä. Syyt siinä että 2.7 on vanha versio eikä sitä enää kehitetä ja eikä se myöskään ole yhteensopiva 3.x kanssa. 32 bittisen version suosittelen asentamaan siksi että yhteensopivuus monien kirjastojen sekä ohjelmien kanssa on paljon parempi. Sitäpaitsi 64 bittisestä versiosta on vasta hyötyä kun tarvitset yli 2 Gt muistia kerralla eli todennäköisesti ei kovin pian.

    • Vampyyrirobotti

      Tarkoititko kääntäjällä sellaista joka tekee yksinkertaisesta basic-kielisestä koodista itsenäisesti toimivan exe:n ? Olen itse ainakin etsinyt sellaista ja etsin yhä.

      • .exe kuullostaa joltain Windows jutulta ja Windowsissa käytetään natiivisti C#:a.

        Basic leikkimiseen joku Debian olisi sopivampi.


    • yilo
      • kepsap

        Aikoinaan 1990-luvun alussa tilasin lehdestä vahingossa yhden Basic Compilerin ja eihän se sisältänyt kuin pelkän kääntäjän, kyllä kyrsi. Kaiken lisäksi se käänsi tavukoodista, joten pelkkää ascii-tekstiä se ei kääntänyt, oli pakko ostaa vielä se Interpreter -versio.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5157
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3480
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2828
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      9
      1972
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      263
      1476
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe