Miksi maanviljelijät joilla on karjaa ja saavat hommaan vielä tukea kohtelevat karjaa noin kurjasti? Missä mättää? Eikö ne eläimet olisi parempi jo vaikka ampua hengiltä ennenkuin kiduttaa ne kuoliaaksi?Jos ei jaksa itse hoitaa niin eikö voi sanoa viranomaisille että hävitetään karja ennekuin kituvat hengiltä!
Mikä noita ihmisiä oikein vaivaa?
Ihme touhua
7133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämänpäivän iltalehdessä juttu 120 eläimen kopettamisesta, paskoissaan kituneet navetassa! Pitäisi tuommoiselta periä vielä tuetkin takautuvasti pois, maksetaan suorastaan eläinrääkkäyksestä vielä palkkio!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013031416782126_uu.shtml
Kaakatikaakati, kaakatikaakatikaakati.
Todella kaakati.
On kuitenkin niin, että tiedän sellaisen asianettä nuori viljelijä teki oman ratkaisun eli meni narun jatkoksi.
Miksi ihminen joutuu niin koville on erilaiset sairaudet jotka juuri tuolla navetassa joidenkin osalta koittaa eli monelle astma ja muut allergiset reaktiot kerrassaan väsyminen ja elämän huolet niinkuin muillakin lapsiperheillä jotka joutuvat valvomaan.
Kuitenkin tehtävät pitää hoitaa ja kun voimat ehtyvät ja jokainen elää omaa elämäänsä niin ei huomata olla tukena ja turvana vaan halutaan vaan löytää niitä vikoja ihmisestä.
On kuitenkin niin, että jotkut voivat sairastaa ja olla poissa työstä ja työtä kevennetään ja voit jäädä vuorotteluvapaalle jossakin elämäntilanteessa.
Mielestäni myös kukaan ei voi niin perinpohjin tuntea toista ihmistä ja meidän kulttuuri on vielä sellaista, että ei mies itke ja elämässä pitää pärjätä olen sen asian kokenut kun itse vammauduin ja oli kuin olisi munat viety kun en saanut rahoja mistään ja akka elätti perhettä se koitti henkisesti minuutta ja siinä vaiheessa kyllä moni tekee sen ratkaisun oman itsenssä kanssa ja poksauttaa kuulan kalloon.
Joten tälläistä arvostelijoille MK
Sanoppa Korpinen kun olet noin viisas että mikä laki pakottaa ihmisen pitämään karjaansa vaikka väkisin navetassaan jos niitä ei jaksa hoitaa? kerro Markku?
Eikö ne voi vaikka ampua sinne navettaan ja naulata oven kiinni? Miksi ne pitää nälkään ja janoon tappaa, kerro Markku? Vai onko se joku kepulaisten etuoikeus kohdella eläimiä julmasti saamatta edes eläinrääkkäys syytettä!
Kerroinhan juuri edellä on tietysti todella hankala asia monenkaan ymmärtää, että ihminen joka on sairas tarvitsee apua. kun tuo henkinen kantti romahtaa niin ei siinä tule enää mieleen montakaan asiaa mitä pitää hoitaa. Kun sinä olet toisen työssä niin silloin sinut ohjataan hyvin pian apua saamaan tuossa tilanteessa, mutta riippuu tietysti siitä millainen on ymmärrys ja toimenpiteet vai pitääkö jokin olla aina se syntipukki, että toiset kokevat olevansa terveitä.
Tässä ei ole mitään puoluepolitiikkaa vaan kysymys aivan siitä että henkilöt ovat ehkä vasyneitä syystä tai toisesta.
On aivan selvää, että voitaisiinko aina osoitta sormella, jotta jokin virkamies tai jokin muu on väsynyt tai sairastuu vaikka kuppaan ja on kykenemätön hoitamaan hommaansa.
Eli olen tavannut niitäkin henkilöitä jotka ovat sairastuneet henkisesti ja ovat todella johtopaikoilla ja siten eritavoin yhteiskuntamme kermaa vanhaa raasia käyttäen, eli johtopaikoilla mutta kun välillä on maaninen vaihe ja sitten taas ei tapahdu mitään ollaan vaan.
Joten olen niin viisas ja ilman lain velvoitetta tämän todistan MK
Tässä joku vuosi sitten telkusta tuli dokumentti teuras eläinten kohtelusta ulkomailla,niin oli se kyllä järkyttävää katsottavaa,mutta kyllä tässä edelleen lihatuotteita syödään.
Luotan edelleen siihen,että suomalaiset teurastamot lihantuottajat maidon tuottajat
eivät tuota tarpeetonta kipua heidän palkan maksajalleen.
Eläinten huonosta kohtelusta googlella halal slaughter video, siinä tosi julmuutta. Ei heikkohermoisille.