Missä muussa maassa kuin Suomessa voidaan kuvitellakaan, että maassa ilmaista opetusta saavat eivät opettelisi maan kieltä? Suomi antaa ilmaista koulutusta suurelle joukolle EU:n ulkopuolelta tuleville opiskelijoille ja poliitikot puolustelevat järjestelmää sillä, että nämä koulutuksen saatuaan jäisivät Suomeen. Vaikka asianomainen olisi saanut kuinka hyvän koulutuksen tahansa niin maahanjäänti Suomeen on hyvin epätodennäköistä juuri heillä jotka eivät ole opiskelleet suomea lainkaan. Senvuoksi ilmaisen opetuksen ehtona pitäisikin olla pakollista suomen opiskeluakin jopa siinä määrin, että osa opetuksesta olisi suomen kielellä.
- Ei suomea osaamattomalla maahanmuuttajallakaan ole paljoakaan käyttöä suomalaisilla työmarkkinoilla niin kuinka Suomessa opiskelleella olisi ellei osaa maan kieltä? Ja nyt tarkoitan maan kielellä juuri suomea enkä ruotsia.
Muutamia poikkeuksia voi olla esim. korkean tason asiantuntijat jms. mutta ne ovat tosi harvassa.
- Ei suomea osaamattomalla maahanmuuttajallakaan ole paljoakaan käyttöä suomalaisilla työmarkkinoilla niin kuinka Suomessa opiskelleella olisi ellei osaa maan kieltä? Ja nyt tarkoitan maan kielellä juuri suomea enkä ruotsia.
Muutamia poikkeuksia voi olla esim. korkean tason asiantuntijat jms. mutta ne ovat tosi harvassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koulutusta annetaan täällä myös kolmannen maailman opiskelijoille jonka koulutuksen tarkoituskaan ei ole että opiskelija valmistuttuaan jäisi tänne vaan nimen omaan että hän palaa kotimaahansa tukintonsa kanssa.
Vaikka koulutus on ilmasta ovat opiskelijat täällä usein erilaisilla stipendeillä joilla he rahoittavat oleskelunsa.
Kyse on siis useimpien Euroopan ulkopuolisista maista tulevien opiskelijoiden kohdalla eräänlaisesta kehitysavusta.
"Koulutusta annetaan täällä myös kolmannen maailman opiskelijoille jonka koulutuksen tarkoituskaan ei ole että opiskelija valmistuttuaan jäisi tänne vaan nimen omaan että hän palaa kotimaahansa tukintonsa kanssa
...
Kyse on siis useimpien Euroopan ulkopuolisista maista tulevien opiskelijoiden kohdalla eräänlaisesta kehitysavusta. "
Olen ainakin kuullut että myös heidän kohdalla suuria oppilasmääriä perustellaan tällä tulevaisuuden työvoimapulalla.
Toinen selitys on ollut kansainvälistyminen.
Mutta onhan systeemissä jotain vikaa jo kun nämä ulkomaalaisopiskelijat jotka ovat itse huomanneet että Suomessa pitää osata suomea jos haluaa toimia täällä ja verkostoitua osaksi yhteiskuntaa, valittavat sitä että suomen kielen opetusta on liian vähän, ja heitä käytetään enemmänkin perusteluina sille että saadaan johonkin oppilaitokseen englanninkielinen linja.
Jos Afriakassa tai vaikkapa Intiassa, Pakistanissa jne olisi oikeasti pulaa koulutetusta väestä, niin tuskinpa he olisivat ensimmäisinä muuttamassa pois. Sama koskee myös näitä Suomessa koulutettuja ulkomaalaisia maistereita ja inssejä, eli suurin osa heistä ei palaa kotimaahansa, vaan he menevät töihin muualle eurooppaan tai amerikkaan, tai ainakin pyrkivät sinne.
Eikö meillä kaikki osaakaan englantia,koska nettifennothan väittää että kun he menevät Ruotsiin ne puhuu englantia!
"Eikö meillä kaikki osaakaan englantia,koska nettifennothan väittää että kun he menevät Ruotsiin ne puhuu englantia! "
Ei osaa, vaan Suomessa ollessa ja tänne tullessa jos varsinkin aikoo pitempiaikaisesti töitä tehdä ja muutenkin sopeutua yhteiskuntaan tulee osata maan pääkieltä suomea!
Meidän tarkoitus ei ole muuttaa Suomea englannikieliseksi, vaan Suomi yhden pääkielen maaksi jossa on vähemmistökieliä, ja varalla kansainvälinen kieli englanti.
Ne jotka toimivat kansainvälisesti käyttävät sitten englanninkieltä kansainvälisiin tehtäviin, kuten Ruotsissa toimimiseen, mutta kotimaassa käytetään pääkieltä. Myös vähemmistöjen tulisi hyväksyä tämä tosiasia, ja nämä ovatkin hyväksyneet yhtä vähemmistöä lukuunottamatta.
Eikö kyse nyt ollut opiskelusta eikä työnteosta? Nettifennon logiikan mukaan Ruotsissa kaikki osaa puhua nettifennojen kanssa englantia.. mutta täällä opiskelevat ulkomaalaiset on siis puhuttava suomea nettifennojen kanssa!
Ootte te suuruudenhulluja!
Suomessa koulutetaan vuosittain 20.000 ulkolaista opiskelijaa, maksutta.
He saavat myös asunnon ja ruokaa - tietenkin.
'Järkeä vai'
Takamailla tyhmyys tiivistyy. Onko sinulla juoksevaa vettä ja tieyhteys. Onko koulu käyty loppuun. Oletko käynyt muualla kun Tallinnassa?
Ulkomaalaisten kouluttaminen suomessa on vain tapa luoda työpaikkoja opettajille. Opiskellessani Ruotsissa ei tullut kysymykseenkään että englannilla olisi pärjännyt. Suurin osa opetuksesta oli ruotsiksi.
Ja tietysti opiskelut piti maksaa itse. Jokainen tietysti hankki asunnon vapailta markkinoilta ja osti ruokansa Icasta tai Konsumista. Mitään opintotukia tms ei siihen aikaan ollut.
Olen usein Helsingissä hoitajana toimiessani törmännyt umpi ruotsitettuihin maahanmuuttaja hoitajiin. Heitä harmittaa se että he eivät ole oppineet suomea vaan ruotsin. Näitä ulkomaalaisia, joista monet ovat afrikkalaisia, otetaan pohjanmaan ruotsalaisiin oppilaitoksiin, ja sieltä niitä vähitellen valuu tänne Pk-seudulle. Olen tavannut niitäkin, jotka täällä esim. kesän olleina toteavat että eihän täällä Helsingissä ruotsilla pärjää ja pakkaavat tavaransa ja muuttavat takaisin. -jatkavat työttömänä oloaan?