Leppävaarassa ei vaan ole rautakauppaa

Hiekotussepeli tarve

Leppävaarassa on 25.000 asukasta. Sen lisäksi ympärilläkin on useita vahvoja asutusalueita, Karakallio, Lintuvaara, Kilo, Laajalahti jne., liki 35.000 - 40.000 asukasta kaikkineen.

Ihmettelen kun koko alueella ei ole ainoatakaan rautakauppaa. Ostostarpeeni olisi ollut niinkin erikoinen kuin että 25 kg säkillinen hiekoitussepeliä pihaan. Mutta kun ei ole paikkaa mistä ostaa. Lähinnä pitäisi ajella kymmenkunta kilsaa joko K-Rautaan Kehä-3:lle tai Starkille Olarinluomaan saakka.

Aikaisemmin oli Mormonikirkon tontin kyljessä Puukeskus, josta sai jotakin rautakauppatavaraa. Mutta rahakkaat Mormonit ostivat tontin tyhjäksi ja kylvivät rautakaupan sijalle nurmikkoa.

Kodin remonteintekijöitä on Leppävaaran alue pullollaan, ja OK-asutusta on sekä Kilon että Linntuvaaran suunnalla sunsaasti. Miksi ihmeessä rautakauppa ei muka menestyisi tällä alueella?

Kaikkein selkeintä olisi jos koko Gallerian Kauppakeskuksen 2-kerros olisi laitettu rautakaupaksi. Nyt siellä on vain jotakin hikisiä kuntokouluja ja sälekaihdinliikkeitä, ja puolet tiloista tyhjillänsä.

Onko kellään noiden yllä lueteltujen muutaman etäisen rautakaupan lisäksi kertoa vinkkiä mistä Leppävaaran asukki voisi hakea pussin hiekoitussepeliä?

10

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän tää menee
    • Veikö taantma kaupan

      Missähän tämä Leppävaaran seudun jättiläiskokoinen rautakaupan keskittymä mahtaa tällä hetkellä olla?

      » "12.3.2007
      Laajalahteen Turvesuon pohjoisosaan nousee kaupungin
      tiedotteen mukaan Retail Park -tyyppinen kaupan keskittymä,
      joka imee yhteen suuret rautakauppa-alan ja puutarha-alan
      myymälät sekä muita sisustukseen ja kotiin liittyviä kaupallisia
      palveluja.
      Uusia työpaikkoja lupaillaan syntyvän yli 250. " »
      http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2007/03/12/espooseen-nousee-puutarhakaupan-paratiisi/20076172/12

      Tilanne on tosiaan se että 60.000 asukkaan Leppävaarassa AINOA "rautakauppa" on Sellossa oleva Clas Ohlson. Siltlä taas on aivan turhaa mennä haeskelemaan tapetteja, maalia tai vaikkapa säkillistä sitä hiekoitussoraa.

    • Veitsenteroittajat

      voisi kärryssään kuljettaa myös hiekoitussepeliä tai levittää sitä kertaluontoizsesti.

    • Tossa on ratkasu!

      Hyvä homma. Ne Romanian kaduilla partioivat veitsimiehet ja veitsenteroittajat pitää vaan kutsua tänne jo aikaisemmin, kun nykyään ne tulevat vasta Vapun aikoihin.

      Pyydetään ne ensi vuonna Tapiolaan ja Leppävaaraan jo helmikuulla, niin ne voi silloin hiekoittaa jalkakäytävät ja myy vaunuistansa tarvitseville soraa irtosäkkeinä.

      • Ramppis

        Prismassa on pieni remonttiosasto josta löytyy vain perusjuttuja. Itse harmittelen juuri tätä samaa puutetta koska en omista tällä hetkellä autoa ja pitäisi päästä muutamia proppuja ym. hakemaan mutta julkisilla kulku aika kökköä. :-(


      • Tarkennus213

        Tapiolaan ei anneta veitsimiesten pesiintyä. Tarpeeksi elitistejä hyvissä asemissa.


      • hyötyliikuva
        Ramppis kirjoitti:

        Prismassa on pieni remonttiosasto josta löytyy vain perusjuttuja. Itse harmittelen juuri tätä samaa puutetta koska en omista tällä hetkellä autoa ja pitäisi päästä muutamia proppuja ym. hakemaan mutta julkisilla kulku aika kökköä. :-(

        Lepuskilaisten turha valittaa että bussilla kulkeminen kökköä.

        Sieltähän pääsee bussilla/junalla tosi jouhevasti minne vaan.

        Tottumiskysymys. Vaikka perheessämme on auto,niin menen mieluummin bussilla/ junalla. Ei nääs ole parkkiongelmia.

        Sitäpaitsi siirtymät bussista/junasta liikkeisiin ja takaisin ovat sitä peräänkuulutettua
        hyötyliikuntaa,joka auttaa terveyden ylläpidossa.
        Autoilu ei sitä edusta.
        Tiedän,koska perheessämme on auto.


    • Danger Tapiola

      " Tapiolaan ei anneta veitsimiesten pesiintyä. "

      Nehän ei edes voi tuolla kadunkulmissa istua ja kerjätä. Teloo ittensä ja ahterinsa Tapiolan kävelyalueen halkeilleisiin betonilaattoihin. Betoniraudat vaan irvistää isoista raoista siellä ja täällä.

      Entinen Tapiola Garden on nykyään Tapiola Danger.

    • KauppakeskusSello

      Sellossa on kyllä K-rauta alimmassa kerroksessa entisen postin tilalla.

    • Allah.oli.sikani.nimi

      Vaan onko Leppävaaran kirkossa ristiäkään? Sanovat, että ristit on kannettu romuttamoon ja korvattu Lusiferin kaikkinäkevällä silmällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4711
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1524
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1246
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1162
    8. 164
      1050
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1048
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe