Valtion omistus Talvivaarasta voi tuplaantua
Omistajaohjausministeri Heidi Hautalan (vihr.) mukaan valtion omistusosuus kaivosyhtiö Talvivaarasta voi nousta merkittävästi, jos yhtiön osakeanti ei suju suunnitellusti.
Valtion kokonaan omistama Solidium omistaa toistaiseksi 8,9 prosenttia kaivosyhtiön osakkeista. Nyt se aikoo merkitä 23 miljoonalla eurolla Talvivaaran uusia osakkeita.
Mikäli muut omistajat eivät merkitse osakkeita suunnitellulla tapaa, voi valtion omistus nousta noin 18 prosenttiin, arvioi valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala. Solidium on aioitun 23 miljoonan euron lisäksi sitoutunut merkitsemään osakkeita vielä 30 miljoonalla eurolla, jos osakeanti ei tuota toivottua tulosta.
Talvivaara pyrkii keräämään osakeannilla vanhoilta omistajilta vähintään 260 miljoonaa euroa muun muassa tuotantonsa jatkamisen turvaamiseen.
Hautalan mukaan Solidium on ottanut Talvivaarasta paljon aikaisempaa vankemman otteen. Esimerkiksi vesi-investointeja tehdään tänä vuonna 30 miljoonalla eurolla.
- Yhtiön toiminta on luonnollisesti ratkaisevasti ympäristöviranomaisten käsissä, enkä lainkaan ihmettelisi, jos yhtiön pitäisi varautua siihen, että laissa tulee tiukennuksia jatkossa, ennakoi Hautala.
Valtion osuus Talvivaaran ongelmien ratkomisessa nousi esiin eduskunnan kyselytunnilla torstaina. Kansanedustaja Raimo Piirainen (sd.) tivasi Hautalalta, onko tämä ollut asiassa puoluetoveriaan, ympäristöministeri Ville Niinistöä aktiivisempi.
Valtio tuplaa Talvivaaran omistuksen
Kaivos pelastetaan
2
<50
Vastaukset
- Sinne paloi rahat
Asiantuntijan mukaan sijoittaminen Nokiaan tai Talvivaaraan on lottoamista.
http://www.uusisuomi.fi/raha/57671-asiantuntijat-paljastivat-naihin-itse-sijoitin - natunen
hyvä homma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2283945Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1391418
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein126925- 77909
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!288759Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8757J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61736