Miten on mahdollista kun nämä puhtaasti petosta harrastavat saavan taakseen valtion oikeuslaitoksen? Myyvät ei oota tai muuta roskaa, sopimusta et allekirjoita, yhteyttä ei "firmoihin" saa ja pian oletkin sitten velkaa heille ja ulosotto auttaa-korvausta vastaan perinnässä.?! Ulosotto on veronmaksajien rahoilla pyörivä laitos, osallistuu ryöstöön, auttaessan huijareita saamaan rahansa. Samaa harrastavat operaattorit laskuttaessaan filunki firmojen tyhjät myynnit. Eikö tähän nyt mitään järkeä saada? Perintäoikeus pois näiltä skoijareilta, joiden kaupat perustuu petokseen.
Huijarimyyjät valtion suojeluksessa !
Kiukkuinen maksaja,
476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
käydystä keskustelusta, jossa myyjä katsoo sopimuksen syntyneen. Jos nauhoitusta ei ole, ei ole kauppaakaan. Tämähän on kotimyyntiä, josta sinun pitää saada todiste.
Toiseksi, maksat luottokortilla, niin saat luottokorttiyhtiön suojaksesi.
Jep vaan puhun nyt näistä rasva ja ilmainen tuote kauppiaista. Heihin ei saa millään ilveellä yhteyttä! Sitten kun alat jättään maksamatta( kuluttajaviraston neuvo on-maksa) alkaa tuleen ulosotosta laskua. Siis valtion suojassa tehdään rikoksia ja veronmaksajat ottaa näin tähänkin osaa. Kyllä se näyttö pitäisi olla "firmoilla" kiertelevät kepillä jäätä tyylin pohjoismaita. Selkeä sopimus on allekirjoitettu , näiden kanssa ei pysty neuvotteleen saatika pyytään nauhoja.
ihan kartalle, mistä puhut. Sinulla siis on Kotimyyntiasiakirja, jonka olet hyväksynyt jättämällä peruuttamatta kaupan sen kahden viikon sisällä.
Jos et ole sen kahden viikon sisällä saanut yhteyttä myyjiin, et luonnollisesti ole voinut peruuttaa. Voinet tehdä käräjäoikeuteen vaatimuksen ulosoton keskeyttämisestä kunnes asian asiallisuus on tutkittu.
Omalta kohdaltani hoidin aikanaan vanhan äitini huijausyrityksen selvittämällä myyjän taustayhtiön ja ottamalla suoraan yhteyden heihin. Huijari ei ollut toimittanut asiakirjoja yritykselle eikä toimittanut sen kahden viikon peruutusajan sisälläkään saadakseen provisionsa. Huijari oli antanut lisäksi tilauksen peruutusnumeroksi faxinumeronsa, joten siihen soittamalla tulosta ei luonnollisestikaan tullut..
Pääsin sopimukseen taustayhtiön kanssa varsin sutjakkaasti kun heille selvisi faktat.
Tapauksesi vaatii vähän vaivaa. Mene kuluttaja-asiamiehen luokse papereinesi, jos sinulla ei ole itselläsi mahdollisuuksia selvittää taustoja.
Fonectastahan voit aloittaa selvittämällä, onko saamasi numero edes käypä ja kenelle se kuuluu. Kotimyyntiasiakirjasta näet myyjäfirman. Mene googlettamalla ytj:ään. Se on kaikille avoin yritystietojärjestelmä, jossa firman nimellä saat haun yrityksen julkisista tiedoista. Sieltä saat myös viralliset yhteystiedot. Jos firmaa ei löydy, seuraava osoitteesi on poliisi ja esitutkintapyyntö huijauksesta ja se ulosoton keskeyttäminen käräjäoikeudelle epäselvän saannon takia.
Olisiko tästä apua ehkä.
TAITAA OLLA NETTIKAUPPAA TAI PUHELIN ? KERRAN VASTASIN KYSYMYKSIIN; OLETKO VIISAANPI KUIN EINSTEIN JA EREHDYIN ANTAMAAN PUHELIN NUMERON, JATKOKYSYMYKSIÄ VARTEN... EN TODELLAKAAN OLLUT VIISAS, LASKUA KERTYI 47 EUROA, 30 E TOISELLA KERTAA. ILMOITIN OPERAATTORILLE ETTEN MAKSA, TEHKÄÄ MITÄ LYSTÄÄTTE. SEN JÄLKEEN EI OLE LASKUSTA KUULUNUT! MIKSIKÖHÄN MTV3 , ILTAPÄIVÄLEHDET ANTAA NÄIDEN HUIJAAJIEN MAINOSTAA SIVUILLAAN? VOISIVAT PYYHKIÄ NE POIS. EN TAJUA TUOTA OIKEUTTA VELOITTAAN LAIN VOIMALLA, SELVÄSSÄ PETOS YRITYKSESSÄ. NYTHÄN ON FRAMILLA FACEBOOKIN RASVA KAUPPA. TARKANNA SIELLÄ NETISSÄ JA JÄRKEÄ TOSIAAN OIKEUSLAITOKSEEN. TEITÄ PIDETÄÄN PELLEINÄ.