Positiivinen järkytys - Lapsi ja sen lapsi

now or never?

Olen 16vuotias (pian 17) opiskelija tyttö, ja koin järkytyksen muutama viikko sitten kun tekemäni raskaustesti oli positiivinen. Silmissäni sumeni enkä voinut uskoa sitä todeksi joten tein pari päivää sen jälkeen testin uudelleen: positiivinen sekin. Tunnelma oli pelonsekaisen epäuskoinen: enhän minä voi olla raskaana! Minun ei pitäisi olla mahdollista saada lapsia ikinä (synnynnäinen "vika") ja kaiken lisäksi syön e-pillereitä (iho-ongelmien hoitoon). Kaikesta huolimatta olen raskaana.
Olen yleisesti ottaen vastaan ajatusta, että lapsi (jollainen 16 vuotias mielestäni on) synnyttää ja kasvattaa lapsen. Minulla on koulut kesken, enkä haluaisi uhrata unelmiani. Tiedän, ettei elämä lapsen saantiin lopu, mutta lapsen saaminen tässä iässä muuttaisi tulevaisuuden maisemaa radikaalisti.
Tiedän, että lapsi saisi onnellisen elämän, vaikka se tähän tilanteeseen syntyisikin. Lapsen isä on minua vanhempi ja haluaisi pitää lapsen, ja perheeni olisi tukenani.
Tilanne on siis tämä: Pitäisikö edes harkita lapsen pitämistä vai tehdä abortti ja mahdollisesti elää koko elämä ilman lapsia?

7

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfdsg

      No eihän sitä osaa kukaan muu sanoa kuin sinä. Olet tosi nuori, mutta jos sinä (ja vanhempasi, sekä lapsen isä) olette sitä mieltä, että lapsen olisi hyvä tuohon tilanteeseen syntyä ja ihan oikeasti koet olevasi kypsä pitämään aamusta iltaan huolta pienestä vauvasta ja kasvavasta lapsesta seuraavat pari vuosikymmentä (vaikka eihän vanhemmuus ikinä lopu), niin sitten asia voi olla ihan ok. Lueskele vaikka muiden teiniäitien blogeja ja etsi tietoa joka suunnasta, niin saat paremman kuvan siitä, millainen muutos tosiassa olisi kyseessä. Kannattaa myös pitää mielessä, että on täysin mahdollista, että lapsi ei ole täysin terve tai ilmaantuu muita ongelmia, jotka vaativat suuria voimavaroja vanhemmilta.

      Mutta teet mitä teet, niin onnea elämään :)

    • sdsdsdsd

      Abortti on järkevä ratkaisu.

    • Naurettava pelle

      Olipa korni satu. Jos olet e-pillereistä huolimatta tullut raskaaksi, niin tuskinpa sinun tarvitsee elää "koko elämä ilman lapsia".

    • housun kaulukseen

      vahvempi kuminauha ettei suudella housut valahda pitkin kintuja.

    • äitikuitenkin

      Anna ihmeen tapahtua.... hyvin tuut pärjää ja lapsi on ihana voimia antava asia. Itellä opiskelut keskeytetty ja äitiydlomalla, hetkeäkään en oo katunu

    • ammati ja raskaus ny

      Ei kannata noita pissiksiä kuunnella, joiden ainoa ehkäisytoimenpide on abortti, koska ne on niin ujoja, ettei reppanat uskalla ees ostaa kortsuja kaupasta, sitten tuherretaan jonkun toinen urpon kans ja huonoahan siitä seuraa.

      Tee vaan se beibbi, kerkeät opiskella myöhemminkin.

      • ::::::::::::::::::::

        Pissis olet, jos uskot että avaus on totta. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2432
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1304
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1155
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe