Elämä

onihanyhtähelvettiä

Olen ollut lapsesta asti tosi ujo. Muistan jo silloin ihmisten kommentoineen,että
tuo lapsi on niiin hiljainen että... ja eräässä päivähoitopaikassa minulle huudettiin ihan suoraan tästä asiasta...se aiheutti älytöntä häpeää ja ihmettelin mikä minussa on vikana.En edelleenkään ole mikään suupaltti ja minua on kiusattu usein.
Tulen kuitenkin ulkomaalaisten ihmisten kanssa hyvin toimeen,he eivät ole niin ennakkoluuloisia ja tuomitse heti,vaikka joskus kysyvätkin miksi olet niin ujo. Mietin mikä suomessa tekee sen että ollaan niin kauhean ankaria toisille,heti jos et puhu olet tuppisuu ja sinut unohdetaan yksin?..ei edes yritetä ymmärtää..

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsdgdgdsgsdafsdg

      En kyllä ymmärrä että MIKÄ IHME siinä on niin pahaa olla hiljainen, kun ei ole kuitenkaan mitenkään ilkeä/töykeä muita kohtaan kuitenkaan. :D Ja vielä aikuiset ihmiset... ihan naurettavaa

    • Epävarmuus

      Itsekin hiljaisena ihmisenä olen huomannut, että epävarmoja suomalaisia häiritsee todella jos joku istuu vain hiljaa ja pahimmillaan vielä katsoo kohti. Epävarma ihminen alkaa kelaamaan mitä tuo ajattelee yms. ja tilanteeseen pitää löytää jotain muka hauskaa tai hölöttää ihan muuten vain. Itsevarma ihminen osaa olla hiljaa ja antaa tilaa myös ujommalle ihmiselle, heidän kanssaan saa lopulta todella antoisia keskusteluja kun smalltalk hypätään yli ja puhutaan oikeista asioista. Hölöttäjät eivät taas pääse koskaan tuo smalltalk vaiheen yli, vaan jumittuvat siihen. He kokisivat epävarmuutta puhua syvällisä oudon ihmisen seurassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      148
      8188
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3260
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      405
      2441
    4. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      38
      2199
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      290
      1894
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      168
      1809
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1710
    8. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1535
    9. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1374
    10. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    Aihe