jumalien taikomishommat

http://www.avaruus.fi/uutiset/eksoplaneetat/100-miljardia-elinkelpoisia-planeettoja-saattaa-olla-yhta-paljon-kuin-tahtia.html

Mahdollisuus että jokin jumala olisi taikonut tämän kaiken on jo ajatuksena naurettava..Ajan todistus kuittaa jumalharhat.
763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Bio-friendly universe.

Äänestä

"Mahdollisuus että jokin jumala olisi taikonut tämän kaiken on jo ajatuksena naurettava..Ajan todistus kuittaa jumalharhat."

Täh?

Äänestä

Keppler jo aikoinaan hahmotteli kaavat joilla voidaan laskea tähtien sijainti vaikkapa vain miljoona vuotta sitten..Luvut ovat hieman suurempia kuin jokin hatusta vedetty 6000-10 000 v.

Tätä kutsutaan ajan todistukseksi ja sehän vie pohjan jumalsaduilta.Kansanperinne on kansanperinnettä,raamattu,Kalevala jne.

Äänestä
  • Pohja menee Raamatulliselta ajanlaskulta:

    "..sehän vie pohjan jumalsaduilta."

    Se, että jokin ajatus on sinusta naurettava, todistaa vain siitä, millaiset ajatukset sinua naurattavat.

    Äänestä

  • "Keppler jo aikoinaan hahmotteli kaavat joilla voidaan laskea tähtien sijainti vaikkapa vain miljoona vuotta sitten..Luvut ovat hieman suurempia kuin jokin hatusta vedetty 6000-10 000 v."

    Eihän tässä ole mitään päätä eikä häntää. Eihän ylli 6000 vuotta sitten maapalloa ja tähtiä ei edes vielä ollut.

    "Tätä kutsutaan ajan todistukseksi ja sehän vie pohjan jumalsaduilta.Kansanperinne on kansanperinnettä,raamattu,Kalevala jne."

    Miten tämä itse keksimäsi olkinukke kumoaisi yhtään mitään?

    Mitä tulee kalevalaan ,niin se on kyllä tosin kansanperinnettä. Ei totta. Joskin siellä mainitut henkilöt ovat varmasti joskus kyllä eläneet.

    Äänestä

Kumma että uskovaiset jaksavat uskoa esim. planeetanlaajuiseen vedenpaisumusmyyttiin vaikka todisteet sitä vastaan näkyvät joka paikassa,kun keinot ja realismi puuttuvat niin sitten alkaa hassunkuriset "rojulauttateoriat" koska eihän sadun arkkiin sovi kuin jokin miljoonasosa faunasta-ei auta vaikka enkeli olisi sontaa lapioimassa,kun ei sovi niin ei.

Maailmanlaajuisestikin tunnettu uskova kertoi minulle aikoinaan ettei Hubble tule koskaan toimimaan koska,heh,jumala ei tykkää että linsseillä näkyy liikaa..Paratiisi jne..

Hubblen korjaus oli suoritettu yhdellä huoltolennolla ja kuinkas monta kuvaa se onkaan ottanut..? Paratiiseja ei kuvissa ole koska sijaintipaikka on vain uskovaisen latvassa.

Kyllähän tuommoinen taikausko laittaa välillä ei nyt niinkään nauramaan mutta säälimään uskovaista.

Äänestä

"Eihän tässä ole mitään päätä eikä häntää. Eihän ylli 6000 vuotta sitten maapalloa ja tähtiä ei edes vielä ollut"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V.Loco kirjoitti:

http://www.avaruus.fi/uutiset/eksoplaneetat/100-miljardia-elinkelpoisia-planeettoja-saattaa-olla-yhta-paljon-kuin-tahtia.html

Mahdollisuus että jokin jumala olisi taikonut tämän kaiken on jo ajatuksena naurettava..Ajan todistus kuittaa jumalharhat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu