Myllytyksen jälkeiset pyörteet maalipinnassa!

Heippa.

Pikkuveljeni innostui tuossa vuosi sitten vahaamaan autoni, no hän sitten myllytti maalipinnan ja auringossa se on nyt aika karun näköinen, kiiltää kyllä :) Mutta pyörteitä tuli! En pä siitä kehdannut alkaa paljon veljelleni sanomaan, mutta nyt tänä kesänä kun taas pitäs vahailla autoa, niin onko mitään kikkaa saada noita pyörteita pois tai häivyttämään? Käsin meinasin nyt auton vahata, joten vinkkejä?

Autoni siis väriltään musta...
81116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oikea myllytys, ei amatöörin tekemänä.

Äänestä
  • eli siis normivahaus käsin ei auta??

    Äänestä

Paras tulos saadaan myllyttämällä koko auto uudelleen. Otetaan oikeat aineet ja oikeanlainen mylly, ja sitten tärkein, eli se homman osaava myllyttäjä. Myllyn liikuttelu ja paine auton pinnalla ovat se tärkein myllyttäjän tekemä vaikutus lopputulokseen. Tähän on vaikea antaa neuvoa miten se pitää tehdä, mutta sen oppii kun on muutaman vuoden autojen maalipintoja hoidellut. Työ tehdään niinsanotusti " näppituntumalla ", ja usein käykin niin että aloittelijan auto myllytetään uusiksi konkarin avustamana. Paras olisi opetella jollakin romulla, jolla ei niin ole enää väliä.

Äänestä
  • No eipä nuo holot mua nyt niin kovasti haittaa, joten antaa toistaseksi olla, käsin vahaan sitten kesällä ja ehkä vuoden päästä uusi myllytys. Kun ei viitsisi kovin usein tuota myllytystä tehdä/teettää, kun sehän syö maalipintaa aika reippaasti? Ja kun ei kyseessä ole kuitenkaan mikään näyttelyauto :D

    Mutta vinkkejä kuka tuon homman tekee parhaiten Kotkan/Haminan seudulla niin sitten kun aikaa viedä se niin tietäs mihin ottaa yhteyksiä :)

    Äänestä

selvästi äijän kysymys,, PILAS MAALIPINNAN EHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

Äänestä
  • Miks pitäs olla äijän kysymys??? Ihan muija mä oon... Maalipinta kyl ihan ehjä yms. vai onko se nyt sitten lopullisesti pilalla, jos on niin suuri vitutus sitte :( Mut eihän sille enää voi minkää :(

    Äänestä

  • Autoglymin srp mitään , en kyllä tiedä että voisko se

    poistaa hologrammeja .

    Katsos aloittaja tuolta Pesukinnas com .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taija4 kirjoitti:

Heippa.

Pikkuveljeni innostui tuossa vuosi sitten vahaamaan autoni, no hän sitten myllytti maalipinnan ja auringossa se on nyt aika karun näköinen, kiiltää kyllä :) Mutta pyörteitä tuli! En pä siitä kehdannut alkaa paljon veljelleni sanomaan, mutta nyt tänä kesänä kun taas pitäs vahailla autoa, niin onko mitään kikkaa saada noita pyörteita pois tai häivyttämään? Käsin meinasin nyt auton vahata, joten vinkkejä?

Autoni siis väriltään musta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu