7 000 eronnut tänä vuonna

Ei loppua näkyvissä

Seitsemän tonnin raja paukahti juuri rikki. Kymppitonni rikkoutuu keväällä.

11

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homma etenee

      Hyvältä näyttää. Tästäkin vuodesta on taas tulossa yksi hyvä erovuosi.

    • huomennalähtee

      Huomenna on sopivasti myös tasa-arvon päivä ja alkaa nimien keruu sukupuolineutraalin avioliittolain puolesta, ja eiköhän eropiikkiä tule hetki, kun kirkko on mediassa lyömässä ihmisä raamatulla päähän.

      • qwfqwef

        Ennuste yli 100 eroa tänään, noin tuplat viimepäivien lukuihin verrattuna.


      • adfha

        Tasa-arvon päivä/Minna Canthin päivä, ja sopivasti, ilmeisen tarkoituksellisesti tasa-arvoisen avioliittolain puolesta allekirjoituksia keräävän kampanjan aloituspäivä.

        37 000 nimeä jo koossa, vaaditut 50 000 tulee täyteen ekana päivänä, tavoite 250 000 nimeä.

        Tännä on kaiken lisäksi homofobisen, kuuluu katoliseen perinteeseen, paavin virkaanastujaispäivä, hupaisaa. Ja Joosefin nimipäivä.


    • huomennalähtee

      Kohta menee 60k allekirjoitusta rikki ja eroissakin ollaan jo menty yli viime päivien. Vaikka ei kirkko/uskonto ole ollut sen kummen noissa uutisissa esillä (paitsi kommenteissa), niin näyttää vaikuttavan huomattavan positiivisesti eroihin.

      • Log_

        Mitään järjellistä syytä vastustaa sukupuolineutraalia avioliittolakia ei ole. Järjetttömiä syitä löytyy kyllä mitä mielikuvituksellisimpia. Uskonnolliset syyt ovat selvä ykkönen näissä järjettömien syiden perusteissa. Kyllähän tässä pieni piikki voidaan saada aikaan kun kirkon ihmiset aloittavat raamatulla mätkimisen.

        Tosin ev. lut. kirkko taitaa olla läksynsä oppinut, eikä tule päästämään yhtäkään konservatiivia ääneen tässä asiassa. Siltä suunnalta on odotettavissa vain ekumeenista hyssyttelyä. Vaan eipä hätää onhan meillä nämä pirkkojalovaarat ja päiviräsäset. Kyllä joku näistä totuuden torvista kohta jotain möläyttää ja taas herää pieni joukko kirkon kirjoissa uinuvia.


    • Tasa-arvo etenee!

      Täytyypä allekirjoittaa, vaikka 50 000 onkin jo mennyt rikki. Tahdon näpäyttää kaiken maailman holmlundeja, räsäsiä ja muita kansanedustajia, jotka vastustavat tasa-arvoa.

      Samalla voisi vihdoin allekirjoittaa eutanasia-aloitteen.

    • 8 + 18

      Kohta on jo sata eronnut tämän päivän aikana. Kuluvan kuukauden kovin noteeraus on tähän mennessä 116 eroa demoni-illan jälkimainingeista.

      Hyvää tasa-arvon päivää kaikille, myös uskovaisille! :)

      • kuiperus

        8 18 Kiito,samoin sinulle ja kaikille palstalaisille,uskomattoman hyvää
        tasa-arvon päivää.


    • tanataaS
    • nyt rytisee

      Maaliskuun paras päivä oli eilen, peräti 124 eroa. Eroja tulee luultavasti ainakin 2 200 koko kuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      287
      5427
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5016
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4116
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3448
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2962
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2120
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2061
    Aihe