Minä teen vuorotyötä eräässä työpaikassa. Siellä työskentelen työyhteisössä, jonka jäseniä en ole voinut valita. Asiakkaina käy monenkirjavaa porukkaa, heitäkään en voi valita, vaan kaikkia on palveltava ja autettava.
Minä olen vannonut puolustavani lakia ja elän jokapäiväistä elämääni Suomen lakien mukaisesti. Kuitenkin suurin osa asiakkaistani rikkoo lakia. Myös osa työyhteisöni jäsenistä rikkoo lakia. Osa ei taas tee työtään kunnolla, he laiskoittelevat ja jättävät joitain tehtäviä hoitamatta.
Minä en pidä osasta työyhteisöni jäsenistä. Siitä huolimatta teen töitä heidän kanssaan, työskentelemme pareina toisiimme luottaen ja parhaamme antaen. Minä en pidä suurimmasta osasta asiakkaistani. Joidenkin asiakkaiden teot ja toimet ovat sairaita, kuvottavia ja ihmisjärjen käsityskyvyn tavoittamattomissa. Siitä huolimatta minä teen työtäni heidän parissaan.
En voi torjua yhtään tehtävää. En voi sanoa "en auta sinua, koska olet nainen", "en auta sinua, koska olet vanha", "en auta sinua, koska olet juoppo". En voi sanoa vuoron alkaessa "en voi työskennellä parini X kanssa, sillä hän on mies", "en voi työskennellä tässä ryhmässä, sillä yksi jäsenistä pahoinpitelee vaimoaan", "kieltäydyn puhuttelemasta esimiestäni, sillä hän ei toimi oikeudenmukaisesti ja jättää velvoitteitaan hoitamatta".
En kertakaikkiaan voi.
Minä teen työtäni sateessa, paisteessa, tuulessa. Minä teen työtäni miesten, naisten, rikollisten, heikkojen, lasten, vanhusten, etnisten vähemmistöjen parissa. Minulla ei ole varaa eikä oikeutta kieltäytyä työnteosta.
Teen työtäni, koska se on tärkeätä. Teen työtäni, eikä minulle tulisi mieleenikään antaa omien ajatusteni estää käynnissä olevan tehtävän suorittamista.
Kenellä on sellainen työ, jossa on varaa valita työkaverinsa, kieltäytyä epämieluisista työtehtävistä ja riidellä erimielisyyksistä julkisesti esimiestensä kanssa?
Tiedän ainakin yhden työn...
Serkkutytön häissä, tänä kesänä. Kaikki oli valmista ja hääväki istui kirkkosalissa. Kanttori tulee 10 minuuttia ennen tilaisuuden alkua ilmoittamaan vihkiparille, että heidän 4 kuukautta aiemmin valitsemansa häämarssi "Prinsessa Ruusunen" ei ole sovelias soitettavaksi kirkossa. Siis..??
Keväällä jätettiin ehtoollinen jakamatta Helsingin piispalle, koska hän vihkii naisia papeiksi.
Tammikuussa kahden papin sijasta vain yksi jakoi ehtoollista eräässä kirkossa, toisen istuessa tiukasti penkissä. Syystä, että toinen ehtoollisen jakajista oli naispappi. Miespuolinen kollega ei voinut suorittaa tehtäväänsä tämän vuoksi.
Viime kesänä erään maalaisseurakunnan papilta jäi kesälomat täysin pitämättä, koska hänen lomasijaisekseen oli tarjolla vain nuoria miespuolisia pappeja, joista yksikään ei tunnustanut Luther-säätiön oppeja.
Jne, jne...
Että näköjään kirkossa voidaan valita ja suorittaa vain sellaiset hommat jotka tekijäänsä miellyttävät. Ja me tyhmät maksamme moisten hurskastelijoiden palkan! Mietityttää ovatko moiset palkkaansa ansainneet?
Ihmiset jotka eivät kykene tehtävänsä hoitamiseen. Pitäisikö antaa helpompia hommia tai laittaa suoraan pihalle? Kortistosta löytyisi varmaan hommia. Toisaalta tosielämän työmaailmassa ei sitten ole piirunkaan vertaa mahdollisuuksia nirsoilla ja nöpöillä työn tekemisen suhteen. Annettu homma tehdään ja jollei kiinnosta, niin verokortti mukaan ja uutta toimea etsimään.
Herätkää seurakunnan työntekijät tähän päivään! Eikö teitä hävetä tuollainen pelleily? Muut sentään tekevät oikeita töitä ja huomattavasti pienemmällä palkalla. Oikeissa töissä ei saa valita työkavereitaan.
Ärsyttää! Herää tässä pikkuhiljaa kysymys, että tarvitaanko teitä mihinkään? Tekevätkö papit yhtään mitään? Muuta kuin riitelevät kirjallisesti yleisönosastopalstoilla ja omissa lehdissään?
Kyllä otta päähän...
Mystistä touhua
2
248
Vastaukset
- Lucis.
Tervehdys.
Raamatussa sanotaan, että viimeisinä aikoina kaikki kirkot ovat langenneet totuudesta.
Joten nykypäivänä, mikään kirkko ei opeta täsmälleen jumalan sanan mukaan.
Kaikissa kirkoissa opetetaan jotakin oikein, juuri sen takia minäkin tutkin kaikkia uskontoja. Etsiäkseni totuutta olen joutunut lukemaan erittäin paljon.
Koska kirkot ovat raamatun mukaan langenneet totuudesta, en usko että papit olisivat säilyneet puhtaina tästä lankeemuksesta.
Mutta raamattu sanoo, että on tuleva aika jolloin uusi kirkko perustetaan ja että totuus on tuleva julki.
Mutta ennen kuin tämä tapahtuu, niin itse uskon, että papitkin ovat vain ihmisiä.
Lucis.
"Oma näkemykseni.!" - Jori Mäntysalo
Ymmärrän kyllä ajatuksesi papeista jotka saavat itse valita keiden kanssa suostuvat työskentelemään.
Itse katson evlut kirkon yhdeksi yhteisöksi jolla on vapaus määrätä omat sääntönsä, ja jonka jäsenillä on tietysti vapaus lähteä pois elleivät säännöt ole kivoja. Jos päätetään että naispappeus on OK, niin naispappeutta vastustavat perustakoot oman kirkon. Jos päätetään että naispappeus ei ole OK, niin tätä sulattamattomat perustakoot sitten oman kirkkonsa.
Luonnollisesti vastustan nykyistä mallia, jossa minunkin, ateistin, valitsemat kansanedustajat päättävät kirkon sisäisistä asioista. Käytännössä toki kirkkolain muutos hyväksytään Eduskunnassa, mutta se on silti periaatteellinen vääryys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422978Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1562786Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1051897
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3681407- 871041