kovasti suositeltu yrittäjäksi lähtemistä, into ois kova ,teollisuus alalle ilmastointi asennuksiin mutta miten tunti hinta kannattaa laskea kun laskee alv ja muut menot ja verot ja vakuutukset. jos pyydän 35e tunti ni miten lasketaan mikä on käteen jäävä osuus? ja enkös samaan aikaa saa tehdä palkansaajana töitä muualla?
tuntihinnan laskeminen
tunti..............
144327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olettaen, että kyseessä on yli 8500€ vuotuinen liikevaihto.
Tuntihinta 35€
josta alv 24% pois niin
28,2€
josta YEL 20% pois
22,6€
josta verot esim. 20-35% (jos toiminimi eikä oy)
18€-14,7€
Karkea laskelma, mutta antaa jo suuntaa.
Tästä vielä;
-vastuuvakuutus
-tapaturmavakuutus
-työvaatteet
-työkalut
-kuljetuskalusto
-asiakkaiden voitelu (joululahjat, ravintolaillat)
Vastuuvakuutus
Markkinointi
laskutus
kirjanpito
yrityksen perustamiskulut
työtilat (varastot)
materiaali (vaihto-omaisuus)
Auto pääoma tai leasing
- vakuutukset ym. 0,50 €km
tuottamaton "työaika" materiaalinhaut
ja Markkinointi
laskutus
kirjanpito
Muut luppoajat jolloin töitä ei ole.
sairasttamiset
loma-ajat, kuntoutuksessa, lääkärissä
Toki nuo edellämainitut voi vähentää verotuksessa, mutta tuo ylempänä oleva laskelma jättää kulujen jälkeen käteen jäävän osuuden n. 10-13€.
Tietämättä kyseisen alan kuluista niin monesti voi ajatella sillä tavalla, että asiakkaalta laskutettavasta summasta itselle jää noin 1/3 kätöseen.
Pyri pääsemään allhankintatöihin jollekin isolle talolle sitä kautta pienempikin tuntihinta riittää koska tunteja tulee paljon
Yritykseltä yritykselle liiketoiminnassa (b2b) kaikki ilmaistaan alvittomalla hinnalla - eli ilmoita tilaajalle hintasi esim: 30 eur/h + alv 24%.
Alvin tilität kuukausittain verottajalle. Jos yrityksesi on ostanut jotain alvillista, niin sen sisältämän alvin voit vähentää tilityksestä. Käytännössä kaikki hankinnat yrityksesi tekee siis alvittomasti.
Arvioi tulosi maksimissaan 100 tunnin kuukausikuormituksen mukaan.
Sinun täyttyy itse päättää mitä menoja haluat yrityksellesi. Älä ota velkaa, edes autoa varten, vaan tienaa rahat ensin.
Muista että verottaja haluaa omansa ja maksa ennakoita hieman enemmän kuin pitäsi. On mukavampi saada palautusta verrattuna siihen että joutuisit maksamaan seuraavan vuoden laskutuksesta kahden vuoden veroja.
Ei... Ensinnäkin kun lasketaan tuntiveloitusta, jolla tulee toimeen, niin pitää huomioida se, että jokaiselle tunnille ei ole laskutettavaa työtä. Normaalit kausivaihtelut, suhdannevaihtelut, koulutuspäivät, asiakastapaamiset, matkat, flunssa, lomapäivät yms. Eli laskelmissa reilusti laskutettava työtunti/viikko alaspäin. Toisekseen laskelmat ilman alv:a, jolloin summatkin ovat todellisia ilman alv:n osuutta. Kolmanneksi vakuutukset, koneet, työkalut, toimitilat, polttoaineet.. Neljänneksi mahdollinen varasto, joihin osa tuloista sitoutuu. Tuo 35 eur/h.. olipa alvillinen tai alviton, ei tule toimeen pitkään.
Näin kerran konsulttifirman laskun kuukauden töistä, 1 äijä, 21 päivää töitä, istui neukkarissa ja ryysti kahvia. Tuntiveloitus oli 360eur alv 0, laskun loppusumma oli yli 60tonnia.
Sarasvuon tasoisilla konsulteilla päivähinta saattaa olla yli 5000 €.
Minulla se on päivä n. 850 €. usein minäkin ryystän minäkin kahvia.
(en ihan urakalla.)
Ja lisäksi teen sen yhden päivän eteen töitä yhteensä 15-20 tuntia.
Ja läheskään joka päivälle ei tule laskutettavaa työtä . 2 pv /vk.
Tuota luokkaa alle tonni on konsulttien keskiveloitus/pvä.
adeccon konsulteille minä en maksaisi €roakaan.
ilmastointiasentaja...miksi edes mietit tuntihintaa. Jos kerran olet palkansaajana muualla töissä tee keikkahommia niin että laskutat kunnolla materiaaleista. Et siis maksa ollenkaa palkkaa itsellesi vaan vain materiaalirahat. Tästä mat.voitosta maksat sitten vain n.25 % voittoveroa +alv eikä tarvitse huolehtia mistään muusta. ja koska olet muualla töissä niin ei tule mitään eläkemaksujakaan
Mistä hanurista vetäisit tuon "n.25 % voittoveroa +alv..." ripulillako olet?
Verovuoden kaikki tulot lasketaan yhteen ja verottaja arpoo kansalaiselle veroprosentin progressiivisen tuloveroasteikon mukaan. Ihan sama mitä kautta sai tulosi.
Vanha nyrkkisääntö: tuntipalkka kertaa 3 alv
samoilla linjoilla ollaan että 3x tuntipalkka alv