Lapseni joutui kiusatuksi koulussa, ja suhtautuminen enemmän kun kummallista. Alettiin syyllistämään kiusattua,passitettiin kuraattorille yms.ja kiusaamistahan ei kuulema edes tapahtunut, koska kukaan aikuinen ei nähnyt, ja lapsenihan itse kiusasi kuulema isoa porukkaa(12 henk), aika vahva lapsi, ja itkikin kai sitten ihan vaan tahallaan.
Olen nyt yrittänyt sulatella rehtorin sanoja, mutta vaikeeta on.
Mihin minun kannattaisi ottaa yhteyttä, jos koulussa suhtaudutaan näin, koska pelkään että tilanne vaan pahenee, jos tähän ei puututa.
Olen nyt yrittänyt sulatella rehtorin sanoja, mutta vaikeeta on.
Mihin minun kannattaisi ottaa yhteyttä, jos koulussa suhtaudutaan näin, koska pelkään että tilanne vaan pahenee, jos tähän ei puututa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Teet tutkintapyynnön poliisille näistä kaikista edellä mainitsemistasi koulun viranomaisista ja ja tästä kiusaaja porukasta. Erittelet heidät kaikki. Ja pikaisesti! Ole tiukka ja vahva ja valvo, että tutkintapyyntö poliiseilla myös etenee! Koulu kieltää aina kiusaamisen, ettei maineensa mene. Koulu yrittää useimmiten syyllistää kiusatun kaikin keinoin. Sinulla on nyt vastuu, että lapsesi saa oikeutta ja kiusaaminben loppuu. Jaksamista Sinulle ja lapsellesi. Kerrothan jatkossa kuulumisiasi?
Kiitos neuvoista. On olemassa KIVA-koulu, mutta jostain syystä sinne ei mennä?
Jos lapsesi oikeusturva oikeasti kiinnostaa, niin teet tutkintapyynnön! Syyttäjä sitten päättää jatkosta. Unohda jo Kiva-koulu höpinät!!! Kouluviranomaiset kun eivät tee asian eteen mitään, olet kai jo huomannut??? Jos on todistusaineistoa, se on plussaa.
Missä koulussa tämä??
Pekkasen koulu.
Täytyy myöntää,olin ihan varma,että kyseessä Kyminkartano. Niin,samanlaista meilläkin. :(
Juurihan jossain lehdessä kehuttiin Pekkasen koulua ja reksiä, miten aina heti puutuu kiusaamiseen, eikä hyväksy sitä yhtään...Olikohan oma kirjoituksensa? Mutta vanhemmat on kiusaamisessa aina avainasemassa. Eli aikuisen oikeesti tee se tutkintapyyntö poliisille!!!! Mitkään muut höpinät ei auta asiassa.
Helilän koulu kuuluu myös ryhmään: Meillä saa kiusata!!!!!!
Se on Kotkan kiertokoulu mikä kiusaa. Sen jos kiertää vielä väärin päin, alussa on erittäin vaikeeta, mutta loppuun päin mennessä jonkin verran helpottaa
Helilässä kiusataan sen minkä kerkiää
Kyllä tiedetään tämä koulu ja sen tapa hoitaa kiusaamisjutut. Joko siellä ei jakseta tai ei osata puuttua jämäkästi asioihin. Olisi korkea aika jonkun laittaa pätevät tutkijat selvittämään toimintatavat, muutenhan tuo hyssyttely jatkuu .
Helilän koulussa ainakin katsotaan kiusaamista täysin läpi sormien ja syyllistetään vain kiusattua, mikäli tämä kehtaa valittaa. Kakarat saavat hakata vaikka joukolla jonkun ja opettajat katselevat muualle. Tunnilla saavat huudella kiusatulle loukkauksia, ja opettajia ei vain kiinnosta, saattavat osallistua tuohon itsekin. Muutenkin käytännöt tuolla koulussa epäinhimillisiä ja lapsia kohdellaan kuin eläimiä.
Voi juma, jos miun muksut olis siinä koulussa, ja tommoista tapahtuis... siinä lähtis reksi poikineen!!!
Tuntuu että siellä kiusaavat opettajat oppilaita? Mulle eräs opettaja soittaa kesken työpäivän ja alkaa valituksen siitä mitä poikani on tänään tehnyt/jättänyt tekemättä.
Koskaan en ole tälläistä omistautumista työlleen tavannut aikaisemmin...
Onneksi poika ottaa asian huumorilla, minä kohta en?
Helilä on kyllä semmonen limakasa koulusta jäi meidän tyttökin ja joutupas sitte sen jälkeen laitokseen kun ei käynnyt koulussa
Onneksi minulla ei ole omia lapsia, ettei tarvitse heitä lähettää kiusattaviksi. Kova stressi se on lapselle, kun aamuisin on lähdettävä kouluun, jossa kiusataan, ja kukaan ei siihen puutu (tai vaikka yrittää puuttua, ei saa loppumaan). Rehtori ja opettajat vastuuseen, jos eivät osaa asiaa selvittää ja saada kiusaamista loppumaan! Olen itse ollut työpaikkakiusattu vuosien ajan ja tiedän, miltä tuntuu lähteä aamuisin kotoa kiusattavaksi.Se on helvetillistä! Lomatkin menee piloille, kun tietää, mikä taas odottaa loman jälkeen.
Opetusministeriön ohje koulukiusaamisessa on, että kysyy kirjallisesti(s-posti) rehtorilta onko oppilashuoltoryhmä tehnyt mitään , ja jos on kuka tekee mitä, vastaus kirjallisesti kohtuullisessa ajassa.Ja vanhemmalla oikeus saada kopio pöytäkirjasta.
Ja huom! kaikii asiat kirjallisesti, ei puhelimessa
Pitää pyytää kopio oppilashuollon kokouksista, missä asiaa olisi järjen mukaan pitänyt käsitellä! Mutta kun ei sitten millään suostuta myöntämään, että meidän koulussa on kisaamista! Halutaan vaan syyllistää uhri ja mieluiten siirtää hänet toiseen kouluun. Kiusaajat ovat usein sossun ns.suojeluohjemassa ja heille ei saa tuottaa "mielipahaa"! Useat ovat vielä moniongelmaisista perheistä, joten niiden perheiden "hoitamiseen" tarvittaisiin todella moniosaamista viranomaisten taholta.
Pihkoo
Ei kuulemma kiusattu välitunnilla kun opettajat ei nähneet mitään.
Lapsi tuli kuitenkin koulusta vaatteet risoina ja käytös muuttui yhtäkkiä.
Seurauksena vakavat psyykkiset vammat