Tiede on tylsää, arkista työtä, ilman glamouria, mystiikkaa, jännitystä, tarinointia ilman fantasiaa ilman oman yhteisön vallanhimoa ja toisten orjuuttamista ja totaalista nöyryyttämistä. Siksi tiede on tylsää, uskonto rocks.
tylsyys vai mystiikka
krearea
871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No kyllähän tieteissä jännitystä piisaa, kun jotain uutta löydetään harva se päivä.
Uskonto taas rämpii menemään ikivanhojen, muuttumattomien dogmien varassa, ja jännityksen aiheet ovat tyyppiä "tuleeko Kyösti lopultakin Meidän Lahkon uskoon vai ei" ja "luopuuko Sirpa jo horjuvasta uskostaan vai pysyykö sittenkin Meidän Lahkossa".
Ehei, uskontoa sorvataan kokoajan, metaforien tulkinta muuttuu, ja niinedespäin. Miten tiukkaa kuria yteisö kulloinkin vaatii pysyäkseen koossa diktaattorin alaisuudessa.
ja mitä glamouria ja hohdokkuutta on esimerkiksi Higgsin bosonissa, jos ei ole ennemmin edes kuullutkaan termiä hiukkasfysiikka tai kvanttimekaniika. Tai mitä merkitystä on 2,5 miljardin dollarin käyttämisellä siihen että mars-planeetalle saadaan joku kauko-ohjattava laite? Millätavalla keskilännen punaniskaa tai harrasta helluntailaista vois asia kiinnostaa?
Onneksi kaikki eivät ole keskilännen punaniskoja tai helluntailaisia.
Niimpä. Kreationismi kumpuaa tietämättömyydestä, ennakkoluuloista ja välinpitämättömyydestä.
Uskonto on suosittua ehkä siksikin kun se lupaa jättipotin olemattomalla panoksella.
No ei ainakaan kretu-uskonnon vaatima panos olematon ole. Pitää lopettaa järjen käyttö ja unohtaa suuri osa siitä mitä koulu on yrittänyt opettaa, kuten biologia ja kriittinen ajattelu. Lisäksi täytyy uhrata tuntikausia joka viikko kaatumaseuroissa käymiseen ym. hengellisiin rientoihin, raamatun tutkisteluun ja mielellään vielä myös nettikeskusteluissa "todistamiseen" keinoja ja argumentteja kaihtamatta. Rahaakin lahko odottaa ja mielellään avokätisesti.
Kyllä sillä jättipotilla on hintansa, etenkin kun aiemmista voittajista on esitettävänä pelkkiä arvailuja eikä ainuttakaan ilmoittautumista.
Eipä toisaalta yksikään potitta jäänyt ole tullut valittamaankaan:
"..aiemmista voittajista on esitettävänä pelkkiä arvailuja eikä ainuttakaan ilmoittautumista."