En usko että tulee tuomio murhasta vaan törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä kuolemantuottamuksesta. Niistä tosin maksimituomio 13 vuotta eli vähällä eivät pääse.
Murha ja tappokin edellyttää tahallisuutta, sitä että tekijöillä on ollut surmaamistarkoitus. Tämä syyttäjän pitää pystyä näyttämään toteen ja ainakaan lehtitietojen perusteella ei tähän ole pystynyt. Epäselvissä tapauksissa tuomitaan syytettyjen eduksi.
Murha ja tappokin edellyttää tahallisuutta, sitä että tekijöillä on ollut surmaamistarkoitus. Tämä syyttäjän pitää pystyä näyttämään toteen ja ainakaan lehtitietojen perusteella ei tähän ole pystynyt. Epäselvissä tapauksissa tuomitaan syytettyjen eduksi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Käräjäoikeus voi antaa elinkautiset mutta hovioikeus ne kumoaa ja tulee vuosituomiot joista istuvat puolet. Iltapäivällähän tuo nähdään.
Jos/kun ei tule elinkautista on persukansa aivan vauhkona, nämä kun eivät ymmärrä että tuomiot annetaan Suomen lain mukaan, ei niistä roskaväki päätä.
Puolustat siis tarkkia ja laamasta!? Painu vittuun..oikeasti apina.
Eikö lapsi ollut aika villi? Vanhemmilla on ollut aikamoinen kestäminen kaitsiessa villikkoa ja vahingossa ylilyönti tapahtunut.
HEI HALLOO! Luehhan vielä uudellen ja vielä kerran uudelleen nuo jutut mitä tuo tyttöraasu joutui kärsimaan, vai on vanhemmilla ollut kestämistä, toivottavasti sinulla ei ole omia lapsia.. ja toivottavasti nuo "vanhemma"t kärsivät samaa tuskaa mitä tuo pieni tyttöraasu sai pienen elinaikansa kärsiä..toivoo Opri
Vai lapsi villi! Kaikki lapsethan on villejä, ei noin voida kiduttaa ja murhata sen takia , että lapsi villi, kieroutuneita vanhempia. Tuon pienen Eerikan kiduttaminen oli jatkunut noinkin kauan eikä kukaan puuttunut asiaan, koulussa näkivät että kaikki ei ole ok, lastensuojeluun mennyt monta ilmoitusta,, ei toimenpiteitä,kuka tässäkin tapauksessa on vastuussa. Toivottavasti vankilassa nämä "vanhemmat" saavat saman kohtelun kuin tuo pieni Eerika tyttönen sai lyhyen elämänsä aikana.
Ei muuta kuin linnaan loppuiäksi tuommoiset ihmiset , saavat kärsiä toivottavasti samanlailla kuin tuo pieni lapsi, jonka elämä oli vasta alkamassa. Miettikääpä kaikki sisimmässänne mitä tuo lapsiraasu illalla nukkumassa olleessaan on miettinut, peloissaan että mitä huomenna tapahtuu... osaanko olla oikein ettei rangaista, päivät koulussa, ja pelko kotiin tullessa mustelmilla , mitä nyt olen tehnyt väärin.. KUKAAN EI VOI PUOLUSTELLA noin kieroutuneita vanhempia. Tätä mieltä minä olen.
toiset vangit voisi siellä antaa makupaloja samasta herkusta jota Eerikalle tarjosivat...oikein kunnon paloja.
Eiköhän ne vangit anna näille tuomituille vankilassa vähintäänkin kovan selkäsaunan, mikäli pääsevät käsiksi näihin tuomittuihin, välittämättä siitä, että oma tuomio vähän pitenisi.
Se on vankilassa vankien keskuudessa tosiasia, että hekään eivät hyväksy rikoksia, joita on tehty puolustuskyvyttömiä lapsia ja naisia kohtaan.
Vaikka vanki olisi miehiä pahoinpidellyt tai tehnyt jonkun muun rikoksen, niin ei sellainenkaan vanki sentään hyväksy tällaisia lapsen tappajia ja muita lapsiin ja naisiin kohdistuvia pahoinpitelyjä.
Joten siitäkin syystä nämä lapsen tappajat kasvojaan peittelivät.
Eivät myöskään haluneet näyttää kasvojaan, koska kyllä tavallisen kansan enemmistö antaisi selkäsaunan tälle kasikolle, jos vain saisi mahdollisuuden.
Mitään sääliä nämä tuomitut eivät tarvi, elinkautinen vaan päälle.
Vielä kun kuskaisivat jonnekin Venäjän tai Pohjois-Korean vankilaan tuomiotaan kärsimään, siellä ei hyysätä vankeja.
Jos kuolemantuottamus tai tappo sisältää raakaa julmuutta jonka seuraukset ovat ennakoitavissa niin silloin se muuttuu murhan kriteeristöt täyttäväksi teoksi, eli kyseessä on murha. Näin se vain menee lain mukaan.
Pelkkä tapaturma, ehkä kuolemantuottamus, muttei murha kyseessä. Pariskunta joutui oikeusmurhan kohteeksi.
kunnioitan niitä vankeja jotka panisi täytäntöön oikean tuomion näille prkle.n sikiöille.Pitäisi antaa tuomion alennus niille vangeille jotka rankaisee näitä sen mukaan mitä ovat ansainneet.