Suomen oikeusjarjestelma perustuu Haagin sopimukseen Kyseinen sopimus maarittelee kansainvaliset palisaannot asialle.
Korostan ihan omiin tietoihini ja kokemukseeni perustuen etta tassa tuoreessa tapauksessa KKO oli pakotettu tekemaan moisen paatoksen, muutoin kyse olisi ollut kansainvalisen oikeusjarjestyksen torkeasta loukkaamisesta. JOS lapset olisi kaapattu aidin toimesta Suomesta pois, siis aivan samanlainen kansainvalinen rikos, niin liki varmasti suomalainen oikeus Haagin sopimuksen mukaisen palautuksen jalkeen siunaisi kaappauksen ja palauttaisi lapset uudelleen naiselle liki minne tahansa maailmassa, kun taas mies joutuu samasta tempusta Suomessa vankilaan - tasa-arvoako, niin missa ? Vaitat tietysti ettei nain ole, mutta voin sanoa etta on lukuisia tapauksia jossa juuri nain on. Suomessa kasiteltavassa huoltajuusasiassa on suomalaisella oikeudella kaikki valtuudet tehda suomaisen feminismioikeuskasityksen mukainen paatos eli laillistaa kaappaus, hyvittaa kaappaajaa, tukea kaappausta ja sanella suomalaisen eriskummallisen oikeussysteemin mukaisia ratkaisuja. Niin etta ala yhtaan pelkaa, Yksinhuoltaja, kylla Suomessa nainen saa tehda edelleenkin perheessa ihan mita huvittaa, omistaa lapset, kaapata ne liki mihin tahansa ja itkea pillittaa oikeudessa, seka alistaa miehia. Naita "'oikeuksia" ei ole viety minnekaan. Eric Cometin tapaus on osoitus moisesta.
Lapsikaappaus on lansimaisen oikeuskasityksen mukaan rikos, josta yleisesti seuraa vankilatuomio - sinne tuo kaappaajanainenkin kuuluu. Suomessa se ei ole mitaan, laissa on kyllakin omavaltainen huostaanotto, mutta suomalaisen vaaristelysaivartelumentaliteetin mukaan kaappaus ei ole omavaltainen huostaanotto - ja poliisi ei edes tutki asiaa kun kohteena on nainen. Miehen kyseessa ollessa kaynnistyy kansainvalinen ajojahti ja sopimusrikkomusten peraankuuluttaminen. Naisten tekemista rikoksista ei rankaista Suomessa, saa olla tosi kova rikollinen etta vankilaan joutuu.
Tassa nimenomaisessa tapauksessa eritoten hovioikeuden kaytos naytti suomalaiskansallisen eriskummalisen ajattelun ytimen. Rikoksen tekeminen ja oman kaden oikeuden kaytto siis hyvitetaan. KKO olisi tehnyt samoin mutta oli kansainvalisesti selka seinaa vasten. Inhottavaa, todella inhottavaa, on edelleen hapeaksi olla suomalainen.
Suomi on tosiasiassa aarimmaisyysideologioihin hurahtava puolirikollisvaltio. Historia on taynna tata: liittoa natsien kanssa, stalinismia, ja nykyinen sosialistinen feminismi on yksi aarimmaisyysideologia, jota media stalisnismin sijaan nyt ylistaa ja aivopesee ihmisia. Tasa-arvon kanssa ei suomalaisuudella ole juuri mitaan tekemista, miten olisikaan kun ei edes historiasta ole mista ammentaa, on tosin hieman enemman kuin venalaisilla.
Koska perheolot ovat USA:ssa tutkittu, niin asiassa ei ole edes lapsen edun, tuon ikiloitsun suhteen mitaan valittamista, kyse on yksiselitteisesti suomalaisen ilmeisen feministinaisen tekemasta kansainvalisesta rikoksesta, on oikeus ja kohtuus etta huoltajuus rikollisnaiselta menee ja menetetaan. Lapsia ei omisteta lansimaisen sivistyneen oikeuskasityksen mukaan, niin kuin suomalaisessa nurkkakuntaisissa aivoissa tunnutaan ajattelevan ja toimitaan.
Ennenkuin Suomessa voidaan puhua jotain tasa-arvosta, aarimmaisyyksien valttamisesta, perhearvoista ja lasten edusta, siihen menee vuosikymmenia, matka on pitka mutta ehkapa se kannattaisi aloittaa joskus. Samoin tutustuminen lansimaisen oikeusjarjestyksen ja sopimusoikeuden perusteisiin - ihan noin alkeisiin ensiksi vaikka kouluissa, olisi todella hyodyllista.
Nainen omistaa lapset Suomessa???
Tyrmistys
1
185
Vastaukset
- Catsy_666
Mutta kyseessä ei mielestäni ole feminismi, vaan vanhentunut käsitys naisen keskeisestä roolista lasten hoitamisessa. Ilmeisesti kaikki tuomarit ovat olleet varsinaisia mammanpoikia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283