Profetia riivaajista/tutkittu

Markus5:12-15
Ja ne pyysivät häntä sanoen: "Lähetä meidät sikoihin, että menisimme niihin."
Ja hän antoi niille luvan. Niin saastaiset henget lähtivät miehestä ja menivät sikoihin. Silloin lauma, noin kaksituhatta sikaa, syöksyi jyrkännettä alas järveen; ja ne hukkuivat järveen.
Ja niiden paimentajat pakenivat ja kertoivat siitä kaupungissa ja maataloissa. Ja kansa lähti katsomaan, mitä oli tapahtunut.
Ja he tulivat Jeesuksen luo ja näkivät riivatun, jossa legio oli ollut, istuvan puettuna ja täydessä ymmärryksessään; ja he peljästyivät.

Riivaajat etsivät aina ruumista, johon asettua. Ihmistä tai eläintä.

Demonit ja langenneet enkelit ovat erilaisia. (eivät mene ihmiseen)
52322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Aiheesta tullut opetusta viime aikoina. Tiedoksi niille, jotka eivät osuneet opetuksen kohdalle.

Äänestä

Jo liki satatuhatta ruumista on äänestänyt ja tahti jatkuu viidenkymmenentuhannen ruumiin viikkovauhdilla, suomi on täynnä ruumiita.

Äänestä

"Älä pelkää, sillä minä olen sinun kanssasi", sanoo Herra, sinunkin palastajasi ja Vapahtasi.
Tahti jatkuu, ikävä kyllä, mutta ei ole kaukana Herra, meidän apumme ja turvamme.
Sen tähden, olkaamme turvallisella mielellä.

Äänestä
  • Kiitos rauhoittavista sanoistasi Totta on.. Jeesus on minunkin Vapahtajani. Siunausta.

    Äänestä

Langenneet enkelit ja demonit. Niistä Juudan kirjeessä, 8-9.

"Yhtäkaikki nämä uneksijat samoin saastuttavat lihan; he halveksivat herrautta, herjaavat kirkkauden henkiolentoja.
Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: "Rangaiskoon sinua Herra!"

Henkimaailmassa demonit ja langenneet enkelit ovat omassa kehossaan.
Langenneet enkelit voimakkaampia kuin demonit.

Juuda 8.
"samoin kuin Sodoma ja Gomorra ja niiden ympärillä olevat kaupungit, jotka samalla tavalla kuin nekin harjoittivat haureutta ja eksyivät luonnottomiin lihanhimoihin, ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta."

Äänestä

5. Mooses 32:17
17. He uhrasivat riivaajille, epäjumalille, jumalille, joita he eivät tunteneet, uusille, äsken tulleille, joista teidän isänne eivät tienneet.

Riivaajat etsivät palvontaa.

Äänestä

myös Kiinassa osin noiden 12 000 sian jokeen juoksemisen ja tuhoutumisen?

Äänestä
  • ihminen moista tahdo ellei sitten ole riivaajien siihen yllyttämä.

    Äänestä

  • Ei kai kukaan kirjoitti:

    ihminen moista tahdo ellei sitten ole riivaajien siihen yllyttämä.

    sikalaitumia ihan jokeen rajoittuneina tai lähellä siten että voivat siat rynnätä jokeen.

    Äänestä

  • Onkohan Kiinassa kirjoitti:

    sikalaitumia ihan jokeen rajoittuneina tai lähellä siten että voivat siat rynnätä jokeen.

    http://yle.fi/uutiset/kiinalaisjoesta_loydetty_jo_lahes_12_000_sianraatoa/6540834

    Herran päivän lähestyessä myös riivajat villiintyvät ja hedelmänsä näkyy moninaisina, se on varmaa.

    Jeesuksessa on se varma suoja eikä Isän sallimatta edes hius putoa päästämme. Isällä on enkelit meitä suojelemassa ja on varmaa Jeesuksessa.

    Äänestä

Sinä tulet luokseni, kun huudan sinua, ja sanot: ”Älä pelkää.” Herra, sinä ajat minun asiaani, sinä lunastat minut.
Valit. 3:57–58

Äänestä

Kiitos. Olispa taas unohtunut.

Äänestä

Ai että riivaajat ja demonit ovat ihan eri kategoriassa? Mitä eroa niillä on?

Äänestä

Luke alkusta.

Äänestä
  • Riivaajat ja demonit määritellään pahoiksi hengiksi. Ei ne mitenkään eroa toisistaan sijaintinsa suhteen. lukiluki...?
    Vai onko niillä jokin työnjako, miten voisivat ikäänkuin erikoistuen tehostaa toimintaansa? Esim. demoni ei suostuisi menemään ihmiseen, koska se ei kuulu hänen toimenkuvaansa!

    Äänestä

Saamani opetuksen mukaan demoneilla ja langenneilla enkeleillä on itsellään keho. Tosin emme näe niitä. Kun on keho, ei voi mennä toisen kehoon, mutta voi kiusata ja syytellä siinä ulkopuolella. Räyhätä.
Riivaajat ovat henkiä. Toimiakseen tarvitsevat ruumiin tai kehon, millä nimellä kutsummekin sitä. Siis hakeutuvat ihmisiin tai eläimiin, kuten Jeesuksen vertauksissa. Jeesus ajoi ulos riivaajia myös ihmisistä, eikö niin. Loppu.

Äänestä

Mihin ne riivaajat meni sen jälkeen kun ne siat hukkui?

Kun suomalainen riivaajanhäätäjä ajaa pois riivaajia, eikö silloinkin paikalla pitäisi olla jotain sikoja tai vaikka marsuja, joihin riivaajat pääsisi, ettei ne pomppaa heti jonkun toisen paikallaolijan päähän?

Äänestä
  • On todella tärkeää elää puhtaudessa, Jeesuksessa, ja tehdä parannusta heti, kun huomaa ajautuneensa väärille teille. Nimittäin riivaaja/demoni etsii tilaisuutta käydä käsiksi siihen, joka sitä vastaan käy.

    Äänestä

Kekek-kekek. Kirjoitat hauskasti. Ei ne niin vaan pomppaa. Kyllä nekin tarvitsee siihen tilaisuuden. Nyt kysyt, mikä se sellainen tilaisuus on? Kuule, minä en ole Raamatun opettaja, vielä vähemmän demonologian opettaja.
Olet kuullut sanottavan, että kun antaa pirulle pikkusormen, se vie koko käden.
Uskovalla eri juttu, heillä ei pelkoa, sillä heillä on Pyhä Henki.
Uskomaton voi altistaa itsensä monella tavalla, esim. erilaiset hoidot, judot, joogat, spiritismit ym. joiden alkuperä on ollut yhteydessä ko. henkiin.
Näin olen antanut itselleni kertoa.
Helppoa kuin heinänteko.
Jos kiinnostaa, Meller kertoo seur.jaksossa. Seuraamalla kotisivuja pysyt kärryillä. Siis Patmoksen.

Äänestä

olisi hyvä asuinsija riivaajille, hidas eikä voi hukkuakaan helposti, samoin on suojapanssari jottei niin pelota, samoin meriä on laajalti jottei ihmisten ilmoille tarvitse tulla sitten. Jos alkaa kilpikonna ihmisiä uhkailla niin voisi varjoiseen paikkaan vaikka kääntää selälleen sitä rauhoittumaan.

Tietysti kaikki on Jeesuksen Isän ja Jumalan kädessä.

Äänestä
  • itseäänkään pysty varmaan hyvin ruhjomaan ja ovat myös pitkäikäisiä jos sitä tarvitaan.

    Äänestä

  • Laiskiainenkin olisi oivallinen vaihtoehto.

    Karhu taas ei kovin hyvä.

    Äänestä

  • Tunturisopulit voisivat olla myös mainio riivaajien loppusijoituseläin.

    Vaikka onkin kukkua että sopulit tekisivät itsemurhan syöksymällä Norjan vuonoihin, siltikin ne mahtaisivat viedä riivaajat muassaan kauas erämaihin, ehkäpä pöllöjen ja kotkien sisuksiin näiden saaliiksi joutuessaan.

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Laiskiainenkin olisi oivallinen vaihtoehto.

    Karhu taas ei kovin hyvä.

    kynnet laiskiaisella, samoin puut voisivat olla hätää kärsimässä.

    Karhua kannattaa välttää.

    Merikäärme olisi niljakas otus, hyi!

    Samoin herhiläinen pelottava.

    Näemme että kannattaa turvata Israelin Herraan aina ja kaikissa tapauksissa.

    Äänestä

  • Aika pahat kirjoitti:

    kynnet laiskiaisella, samoin puut voisivat olla hätää kärsimässä.

    Karhua kannattaa välttää.

    Merikäärme olisi niljakas otus, hyi!

    Samoin herhiläinen pelottava.

    Näemme että kannattaa turvata Israelin Herraan aina ja kaikissa tapauksissa.

    No mutta laiskiainen liikkuu vain muutaman metrin vuorokaudessa ja nukkuu enimmäkseen. Tuskinpa riivattunakaan jaksaa sen enempää.

    Äänestä

Sopii vain arvailla. Entä Raamatussa?

Äänestä

Vaarallisempia ovat kuin uraanin loppusijoituspaikan etsiminen.

Äänestä

Matteus, Markus, Johannes mainitsee riivaajat evankeliumissaan. Luukas, tarkka lekuri mainitsee riivaajat 3 x enemmän kuin muut evankeliumit.
Hänen evankeliumissaan Jeesus ajaa ulos riivaajia useimmin.
Luukas ei tule takapajulasta, vaan korkeakoulusta, vaikutta kirjamiseen.

Äänestä

1. Kuningasten kirja 22:20-22
20. Ja Herra sanoi: 'Kuka viekoittelisi Ahabin lähtemään sotaan, että hän kaatuisi Gileadin Raamotissa?' Mikä vastasi niin, mikä näin.
21. Silloin tuli henki ja asettui Herran eteen ja sanoi: 'Minä viekoittelen hänet.' Herra kysyi häneltä: 'Miten?'

Job 1:6 Mutta kun eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat ja asettuivat Herran eteen, tuli myöskin saatana heidän joukossansa.

22. Hän vastasi: 'Minä menen valheen hengeksi kaikkien hänen profeettainsa suuhun.' Silloin Herra sanoi: 'Saat viekoitella, siihen sinä pystyt; mene ja tee niin.'

Pahuuden henkivalloilla on varsinainen "hallitus "
S---a on pääministeri tai pressa, langenneet enkelit ministereitä, demonit ja riivaajat alakastia.

Matt.12:43
43 Kun saastainen henki lähtee ihmisestä, kuljeksii se autioita paikkoja ja etsii lepoa, eikä löydä.

Äänestä

riivaajat etsii lepopaikkaa ja mikäpä sen ihanampaa, kuin ateisti, joka ei pelastettu. käy myös sika, jos ei muuta saa siihen hätään. mitenhän nuo kiinassa kuolleet siat. aika verrannollinen kuvaus oli kuin suoraan raamatusta, kun joessa lilluivat kuolleena.taisivat olla riivaajien ajamat jorpakkoon.

Äänestä

Liekkö ilmiöt myös ajassamme jonkinlaisten pahuuksien aikaansaannosta.
Millä raivolla ajettiin homoparia pressaksi ja nyt avioliittolakia heille. Jalovaara pois kirkoista, tilapäisesti tosin, sillä Herralla on vastaus siihenkin. Se, mikä on Jumalasta, kestää.

- "Joka päivä tulee kutsuja eri puolilta Suomea uusista tiloista. Kuitenkin rukouksessa Jumala antoi minulle selvän ohjeen: tässä tilanteessa älä vaihda talosta taloon. Useimmat seurakunnat ovat antaneet ymmärtää, että ne jatkavat yhteistyötä, kunhan ensin pöly on laskeutunut, Pirkko Jalovaara selvittää Radio Deille."

Äänestä

Kylläpä se iisebeli vaikuttaakin maailmassa.
"Iisebelin hengen vallassa oleva ihminen vastustaa todellisia Jumalan palvelijoita sekä haluaa tuhota heidän palvelutehtävänsä. Iisebelin hengen vallassa oleva ihminen haluaa syrjäyttää todelliset Jumalan palvelijat, koska hän haluaa itse astua esiin ja johtaa hengellistä työtä. Iisebelin hengen vallassa oleva ei kuitenkaan kykene toteuttamaan Jumalan tahtoa, sillä hänen Jumalakuvansa on vääristynyt ja hänen uskonsa on korruptoitunut ja naamioitunut vanhurskaudeksi, vaikka hän palvelee epäjumalia."

http://koti.phnet.fi/petripaavola/iisebel.html

Äänestä

Iisebelillä ja riivaajilla näyttää olevan kiiire, mutta niin pitääkin olla. Se on sanan mukaista.
Sinä, joka eilen laitoit linkin, jossa Leo Meller puhui Jyväskylässä. Sen ehti useampi katsoa, mutta voisitko laittaa sen nyt You tubeen kaikkien katsottavaksi.
Sinne teporoiden kynsi yllä, luulisin, vaikka harhoja ja vaaroja siinä näkisi. Onhan se vaarallista teporalle, jos oikeaa ja rehellistä sanaa viljellään.
Kokee onneton, että "täällä vartioin minä". Tehtävähän se on sekin.

Äänestä

Niin ja patmos.fi, jossa Mellerin puheiden aikataulu. Seuraava osa riivaajista todennäköisesti huhutikuussa.

Äänestä
  • Demoneita 1. Vapaita demoneita.
    2. vangitut/ sidotut demonit. Nämäkin jaetaan kahteen ryhmään.
    - osa ei koskaan vapaaksi maapallolla, vaan lopussa kahleissa tuliseen järven.
    - osa vapautetaan joksikin aikaa.

    Äänestä

Osa, joka vapautetaan, tapahtuu tuhatvuotisen valtakunnan lopulla. Luulisin.

Äänestä
  • Viimeisellä tuomiolla KAIKKI demonit, langenneet enkelit ja itse paholainen kera antikristuksen ja väärän profeetan heitetään TULISEEN JÄRVEEN. Helvettinäyissä(joita on nähty ja kirjojakin tehty)ovat demonit piinaamassa jumalattomia, mikä ei käy yksiin Raamatun kanssa. Liekö tarkoittaneet helvetilla tuonelaa, jossa jumalattomat ovat ennen viimeistä tuomiota. Tulinen järvi on sitten viimeinen etappi kaikille "pahiksille".

    Äänestä

meillä on toivoa Jeesuksen veren ja veden ja Hengen kautta, samoin Jumalan armo ja rakkaus on se joka uskovan toivo on ja monet rukoukset ja parannukset ja pyhitys ja vanhurskaus.

Äänestä

aika vähän opetusta Raamatussa. Edes Paavali ei tietäjähengen omaavasta tytöstä sitä heti ajanut ulos, johtuikohan ettei vielä ollut koetellut tarpeeksi vai eikä Jumalan Henki Paavalissa sitä vain aiemmin vaikuttanut. Jeesus olisi varmaan heti vapauttanut tytön, sillä on hyvä Herra.

Valitettavasti nykyään ei taida monetkaan erottaa näitä henkiä ihmisissä ja laajemmin ei edes valhita totuudesta.

Äänestä

Jeesusta eniten tarvittalsiin, sillä tämä viimeinen sukupolvi on se pahin ajanjakso. Tietysti kannattaa anoa henkien erottamisen armolahjaa.

Äänestä

Omakohtainen kokemus armolahjoista. Tultuani uskoon pystymetsästä, en paljon armolahjoista ymmärtänyt. Tuskin mitään. Sitten istuin kirkonpenkissä joka sunnuntai vissiin toista vuotta ja luin Raamattua. Eipä paljon tuntunut missään, kunnes sitten.. tuli vieraileva pappi messuun ja mä yllätyin, sanoin naapurillekin, että tuo pappi oli vahvasti uskossa. Mistä mä tiesin. Sama kaava, samat litaniat, samat saarnat. Kaikki kuten ennenkin. Mikä paljasti uskon?
Sen jälkeen löysin oman seurakunnan parista papista myös uskovia. Siis minä uskoin heidän olevan vahvasti uskossa Jeesukseen Kristukseen.
Puhuin kavereillekin ja he olivat samaa mieltä kanssani.
Sain uskon armolahjan ja myös henkien erottamisen armolahjan.
Minulle saa puhua mitä vaan, kiittää Herraa ja sanoa olevansa Herran omakin.
Ei auta jos Pyhä Henki ei vahvista. Yleensä saan ikään kuin tiedonsanana. Huomaan, että kiitollinen pitää olla lahjoista.

Äänestä

Mellerin poistettu opetus uusintana tässä.

Leo Meller ja ystävät Jyväskylässä 13.3. 2013 Kuka Suomen Siionissa odottaa Taivastempausta?
www.youtube.com
Hyvä kysymys on jokaiselle: "Kuka Suomen Siionissa odottaa Taivastempausta - kuka pedon merkkiä"? Ihminen ei voi lähteä vääristelemä

Äänestä

Riivaajat kyllä häviääkin kun Leo Meller puhuu täyttä asiaa. Opettaa riivaajistakin.

Äänestä

Meller löytyy youtubesta kyllä.

Äänestä
  • Paljon olen kuunnellut ja katsellut Leo Mellerin opetuksia. Kuunnellut radio deilta sunnuntai -iltaisin ohjelmaa, johon ihmiset soittaa ja kysyy otsikoinnin mukaan - taivaan ja maan väliltä uskon asioista ja Raamatusta. Ihmettelen Mellerin kärsivällisyyttä. Sen täytyy tulla Herralta.
    kiorp ei tiedä mistä puhuu. Ei sovi Melleriin.

    David Wilkerson: Beware of the smiters, kristityt jotka lyövät toisia ihmisiä

    Wilkerson kuvaa tässä saarnassaan erittäin hyvin uusia karismaattisia "herätyksiä", kuten "torontolaisuus" ja niiden jäsenissä vaikuttavaa "lyövää", tai "taistelevaa" henkeä, joka suhtautuu äärimmäisen tuomitsevasti niihin kristittyihin, jotka eivät hyväksy uusia herätyksiä ja niiden johtohahmoja. Kyseessä on sama henki, joka sai fariseukset hyökkäämään Jeesuksen kimppuun. Uskonnollisen systeemin orjat eivät kestä sitä, että heidän oppinsa kyseenalaistetaan ja he hyökkäävät vastustajien kimppuun esimerkiksi ilmoittamalla, että vastustajilla on niin ja niin kauan aikaa tehdä parannus, sen jälkeen tulee loppu, tai että jonkin tietyn "herätyksen" kritisoiminen on anteeksiantamaton synti. Olen ollut havaitsevinani Suomessakin tällaista lyövää, aggressiivista otetta monissa karismaattisissa pastoreissa. Suhtautuminen vihollisiin on äärimmäisen vihamielistä ja rakkaudetonta.

    Beware of the smiters: http://www.youtube.com/watch?v=wUN6rgBzu_E

    Äänestä

Sanavalmiita nimiä kumpainenkin. Herran työssä myös miltei koko elämänsä olleita. Paljon aikaan saaneita veljiä. Leolla duuni vielä jatkuu sairauksista huolimatta. Varmaan pääsisi helpommalla ilman duunia eläkeiässä.

Äänestä

Opetusta aiheesta menossa parhaillaan netissä ja Patmoksella.

- Petri Mäkilä LOPUN AJAN SUURI HERÄTYS - USKOVIEN TOIVEAJATTELUA VAI TOTEUTUVAA TODELLISUUTTA

Äänestä

Wilkerson oli hellari ja niissä ympyröissä pyöri Suomen matkoillaankin.
Messuhallin tilaisuuteen hellarit kutsui puhujaksi myös Kalevi Lehtisen. David ihmetellyt, että - eikö teillä ollut puhujia omasta takaa kun ev.lut. papin otitte puhumaan. Yhteiskristillisyys sanaa ei tuolloin käytössä vielä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


0000-0 kirjoitti:

Markus5:12-15
Ja ne pyysivät häntä sanoen: "Lähetä meidät sikoihin, että menisimme niihin."
Ja hän antoi niille luvan. Niin saastaiset henget lähtivät miehestä ja menivät sikoihin. Silloin lauma, noin kaksituhatta sikaa, syöksyi jyrkännettä alas järveen; ja ne hukkuivat järveen.
Ja niiden paimentajat pakenivat ja kertoivat siitä kaupungissa ja maataloissa. Ja kansa lähti katsomaan, mitä oli tapahtunut.
Ja he tulivat Jeesuksen luo ja näkivät riivatun, jossa legio oli ollut, istuvan puettuna ja täydessä ymmärryksessään; ja he peljästyivät.

Riivaajat etsivät aina ruumista, johon asettua. Ihmistä tai eläintä.

Demonit ja langenneet enkelit ovat erilaisia. (eivät mene ihmiseen)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu