Jumalan valtakunnan armeija
ky-kysyjä
7104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
J.V.A:n maanpäällinen johtaja on Kaitselmuksen Tahdosta Komentaja Kai Mikael Aalto...
Vai, että oikein komentaja. Pitääkö tätä komentajaa oikein herroitellakin ja vetää kättä lippaan?
Herra komentaja, kaikella epäkunnioituksella, haistakaa paska!
Jumalan valtakunnan armeija. Mikä suojeluskunta toi porukka luulee olevansa oikein?
Lähetimme eilen vaimoni kanssa hakemuksen JVA:n sähköpostiin. Mahtavaa, kun jokua jaksaa vielä näinä aikoina julistaa oikeamielistä evankeliumia.
* Jumala ei anna mitään uusia ilmoituksia, Raamattu on UUSI ilmoistus, Uusitestamentti viimeisin Jumalan antama Testamentti, toimeenpanijanan Jumalan Poika Jeesus Kristus, turha muuta ilmoitusta odottaa, ja jos tulee, niin se on per-keleestä.
* Raamattua uudenpaa ei ole, eikä koskaan tule, älkää eksyttäkö, itseänne ja vielä vähemmin muita ihmisiä.
Kaikenlaista lapsellista touhutusta sitä onkin !
Jumalalla on tuon kans tekemistä yhtä vähän kuin lumipallolla saunassa.
Olisiko niin, että näitä tällaisia perustelevat ensisijaisesti sellaiset henkilöt, jotka eivät sopeudu seurakuntiin ja muihin hengellisiin yhteisöihin.
Tuotahan on tapahtunut kautta aikain, kun on mennyt sukset ristiin jollain jossain seurakunnassa ja usein kyseessä ovat olleet juuri henkilöt, joilla on kova tarve olla päällepäsmäreinä ja kun siihen ei anneta mahdollisuutta, laitetaan oma pulju pystyyn.
Oletan, että suurin osa näistä tällaisista on syntynyt juuri tältä pohjalta ja arveluttavaahan on silloin, voiko olla Jumalan siunausta tällaisella työllä, vaikka opetus, oppi yms. olisivatkin ihan kohdallaan.
En tunne tätä kyseessä olevaa tapausta, joten en nyt puhu varsinaisesti tuosta, vaan tämä on yleistä pohdintaa näistä tänä päivänä, kuin sieniä sateella nousevista, "ministeriöistä"!!!
Itse olen toisaalta sitä mieltä, että ydinseurakuntien olisi hyvä muodostaa pienempiä, ns. "tytär-yhteisöjä", jotka kuitenkin muodostetaan kaikkien yhteisellä päätöksellä ja yhteisymmärryksessä, sillä monet seurakunnat alkavat olla jo turhan suuria väkiluvultaan, jolloin sinne väkisinkin "hukkuvat" ainakin hiljaisimmat seurakuntalaiset.
Näitähän kutsuttiin "ennenvanahaan" Rukouspiireiksi.
Melko samantyyppistä hommaa on muuten tapahtunut kamppailulajipiireissäkin. Mm. sensei Timo Purjo myönsi itselleen mustavyön ja alkoi opettaa omaa lajiaan. Toinen on tämä sensei Aki Äijälä, joka myönsi itselleen kanssa musta vyön ja alkoi opettaa yhden tyypin ninjutsua.
Kaikkein räikeimmät tapaukset ovat taekwondon ja karaten piirissä kun joku on myöntänyt itselleen 10.dan arvon ja alkanut opettaa omaa "viisauttaan" suurena mestarina. Oikasti dan-arvot myöntää vain ja ainoastaan dan-kollegio.
Tilatkaapa Amerikasta Gods army t-shirt tai Lords army t-shirt!!!! OLO ON KÄSITTÄMÄTTÖMÄN MAHTAVA!!!