Poliisi tutkii perussuomalaisten huhumyllyn

pSS-rähinäremmi

Hämeenlinnan kuntalaiset saivat tarpeekseen persujen toistuvasti levittämistä perättömistä huhuista ja muusta kakaramaisesta rettelöinnistä. Hämeenlinnan persujen "hiekkalaatikkopelleily" onkin nyt karkaamassa poliisiasiaksi ellei persujen huhumyllyn pyörittäjä ilmottaudu.

"Hämeenlinnan poliittisen johdon ja perussuomalaisten välit ovat kärjistyneet äärimmilleen. Tutkintapyyntöjä satelee ja näyttää siltä, että riitoja joudutaan tätä menoa ratkomaan oikeudessa.

(jatkuu)

Hämeenlinnan kaupungin omistama Kehittämiskeskus Oy Häme valmistelee parhaillaan tutkintapyyntöä perättömistä Levi-huhuista Kanta-Hämeen poliisille.

Kehittämiskeskuksen toimitusjohtaja Mervi Käki sanoo, että poliisitutkinta olisi paikallaan, koska perättömät huhut pilaavat niin Hämeenlinnan elinkeinoyhtiön työntekijöiden kuin paikalla olleiden luottamushenkilöidenkin mainetta.

(jatkuu)

Tilannehan on surullinen, mutta ei sinänsä yhtään yllättävä. Meillä on valtuustosopimus laadittu ja sitä on nyt selkeästi näillä toimintatavoilla poljettu lokaan ja oikeastaan nullifioitu se koko sopimus, lataa Kiemunki. Hän kuvailee tilannetta "naurettavaksi hiekkalaatikkopelleilyksi".

- On selkeintä kaikkien osapuolien oikeusturvan kannalta, että poliisi suorittaa esitutkinnan, jos siihen katsotaan olevan aihetta, sanoo puolestaan Ilkkala.

Hämeenlinnan valtuustoryhmät neuvottelevat kriisiytyneestä tilanteesta viikonvaihteessa.

Poliisi on siis saamassa uuden tutkintapyynnön perättömistä huhuista - ellei sitten Levi-gaten tietolähde paljastu, tai Ilkkala myönnä, että häntä on mahdollisesti johdettu harhaan Levi-tietojen osalta." (YLE)

Lue koko juttu: http://yle.fi/uutiset/poliisiakin_huudetaan_jo_apuun_ratkomaan_poliittista_kriisia_hameenlinnassa/6546579

1

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No niin taas!

      Missä persu, siellä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe