Lainattua

I pretend to pray

Varsinkin protestanteille näyttää olevan hyvin vaikea tajuta, miten erilaisessa maailmanajassa Vanhan testamentin kirjoitukset kirjoitettiin ja miten erilaiset ihmiskäsitykset siihen aikaan oli. Silloin ei kukaan tiennyt mitään puritanistisista ja oikeaoppisista luterilaisista. Miehet ja naiset eivät olleet tasa-arvoisia, vaan miehet omistivat käytännössä naisensa. Kaikki miehetkään eivät olleet vapaita, eikä orjilla ollut paljon oikeuksia.

Niissä piireissä, missä aikalaiskuvauksia kirjoitettiin, ymmärrettiin aivan varmasti, miten mies makaa miehen kanssa, tiedettiin miten erilainen rakkaussuhde ja intiimi suhde on kahden vapaan miehen välillä. Ja samalla tiedettiin myös miten kauhistavaa oli, jos mies asennoitui toiseen mieheen kuin ala-arvoiseen tai arvottomaan naiseen ja makasi hänet kuin naisen. Olivatko tällaisessa käytössä olevat miehet prostituoituja vai orjia?

Tiedän hyvin, että uskovainen luterilainen mies ei paljon näistä asioista tiedä eikä edes halua tietää. Miksi sitten olette selittämässä sellaisia asioita, joita ette pysty ymmärtämään?

Kristinopin Jumala on hyvä ja armahtavainen, eikä sellainen kuin fundamentalistien Jumala, joka on kiivas ja tuomitseva, ja joka on vielä pestannut suuren liudan homofobisia maallikoita jakamaan tuomiota puolestaan. Miettikää omaa elämäänne ja lopettakaa harhaopin levittäminen.

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poikalapsi

      Onneksi avaaja en ollut minä! Olen minäkin tuon lukenut ja ymmärtänytkin. Aika rohkeaa on yrittää julkaista sitä tällä palstalla, tuntien viime päivien kuohunnan. Kuinkahan kauan saanee olla sensuroimatta?

      • I pretend to pray

        Sama mulle. Poistakoot jos tahtovat. Seriffi on vähän hukassa toimenkuvastaan ja homma vähän hänellä ontuu, mutta annetaan se hänelle anteeksi. Oppia ikä kaikki.


    • Seppo Sisäavaruus

      Tuon lainauksen voi allekirjoittaa. Raamattua ei voitu kirjoittaa ilman kulttuurisidonnaisuutta, koska kyniä käyttivät ihmiset, ei Jumala. Jos nyt kirjoitettaisiin raamattua,, olisimme vielä suuremmassa pulassa suurine totuuksinemme, koska yhteiskunta on kehittynyt ja kehittyy niin valtavin harppauksin.
      Tällä palstalla on vanha helluntailainen perinne ja juuri vastanousseet helluntai-tatit vastakkain.

      • tode

        ette varmaankaan seuranneet niitä hurjia mielipiteen vaihtoja, kun evlutissa viimeksi keskuteltiin homoliitoista?
        kunhan asia tulee taas esille, huomaatte, että kyseessä ei ole yksinomaan "vanha helluntailainen perinne". rähinä tulee olemaan melkoinen ja siinä rytäkässä on tosiaan paineita päivittää raamattu uudelleen liberaalin siiven mieleiseksi.

        mielenkiintoista olisikin nähdä, kuinka ao. asia käännetään "nykysuomeksi". kuinka esim. 1. kor.6:9 käännetään? jätetäänkö se kokonaan pois, vai käännetäänkö peilikuvaksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      247
      5683
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3301
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      134
      2562
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      211
      2057
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1017
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      961
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      821
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      758
    Aihe