Kotitalousvähennys

Kitos neuvoista!

Osaako kukaan sanoa onko asunto-osakeyhtöllä, tai siis yksittäisillä osakkailla mahdollisuus saada kotitalousvähennystä. Meidän as oy:ssä olisi tarkoitus tehdä 6:n pesuhuoneen remontti, jossa työn osuus tulisi olemaan aika iso.

2

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remontinteettäjä

      http://vero.fi/fi-FI/content/26052/8137

      Verotuksessa asunto-osakeyhtiölaissa säädetty osakkeenomistajan ja yhtiön välinen kunnossapito- ja korjausvastuu määrää sen, mitkä kustannukset hyväksytään kotitalousvähennykseen oikeuttaviksi kustannuksiksi. Osakkeenomistaja voi saada kotitalousvähennyksen vain hänen vastuulleen kuuluvista kunnossapito- ja perusparannustöistä.

      Saadakseen kotitalousvähennyksen osakkeenomistajan on sovittava vähennykseen oikeuttavien kunnossapito- ja perusparannustöiden teettämisestä itse suoraan kyseisen työn tekijän kanssa ja maksettava työ suoraan tälle työn tekijälle.

      Kotitalousvähennystä ei voi saada sellaisista asunnon kunnossapito- ja perusparannustöistä, jotka asunto-osakeyhtiössä asuva osakkeenomistaja maksaa asunto-osakeyhtiölle vastikkeina tai muina suorituksina, vaikka kunnossapitovastuu kyseisistä töistä kuuluisi osakkeenomistajalle. Vastikkeet ja muut suoritukset, jotka osakkeenomistaja maksaa asunto-osakeyhtiölle, eivät ole asunto-osakeyhtiössä asuvan itse teettämästään työstä maksamia työkorvauksia. Kyse on hänen suorittamistaan asunto-osakeyhtiön maksamien menojen kattamiseen liittyvistä suorituksista.

      On siis mahdollista, kun kyse osakkaan vastuulla oleva työ, sopimus tehty itse suoraan yrittäjän kanssa ja maksu menee suoraan yritykselle.

    • Ei onnistu.....

      Kuten edellisestä vastauksesta selviää, niin jos taloyhtiö on remontin teettäjä, niin kotitalousvähennystä ei voi saada.

      Jos teetätte remontit itse, siis olette remontin tilaaja, teettäjä ja maksatte suoraan urakoitsijalle, niin silloin se olisi mahdollista. Nyt vain on niin, että tuo ei oikein onnistu, koska joutuisitte jokainen tekemään sopimuksen urakoitsijan kanssa erikseen, ja siihen tuskin urakoitsija suostuu. Toisekseen pesuhuoneremonteissa osa korjauksista on taloyhtiön vastuulla, joten jokaisessa sopimuksessa pitäisi erikseen erotella, mikä kuuluu taloyhtiölle, mikä asukkaalle. Eli taloyhtiö joutuisi tekemään erillisen sopimuksen urakoitsijan kanssa noista taloyhtiölle kuuluvista osuuksista, ja erotella vielä niiden töiden osuus.

      Joten unohda koko juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe