Satuinpa näkemään, kun meidän talon autokatokseen poikkesi koulun jälkeen lymyilemään neljä yläastelaista, yksi tyttö ja kolme poikaa. Tyttö pisti siinä tupakaksi, veti savuja kuin aika tekijä, antoi sitten jämät yhdelle pojista, joka imi loput savut. Jatkoivat sitten matkaansa, missä lie asuvat.
Sitä minä vaan, että maahan jäi yksi tulitikku ja yksi tupakantumppi. Voisko ne siellä koulussa opettaa että maapallo ei ole yksi iso roskapönttö?
Sitä minä vaan, että maahan jäi yksi tulitikku ja yksi tupakantumppi. Voisko ne siellä koulussa opettaa että maapallo ei ole yksi iso roskapönttö?
Vastaukset 4
Vanhimmat
tupakantumppi ja tulitikku ovat maatuvia
Aika kauan kestää ennenkuin ne asfaltin päällä maatuvat. Sitä ennen tulee joku pikkulapsi ja pistää tumpin suuhunsa. Ja on se aika ikävän näköistä kun niitä tumppeja lojuu siellä täällä.
Samalla perustelulla vissiin kaljatölkkien pahvipakkauksetkin voi heittää autosta pihalle?
Eihän ne voi oppia jos ne ei taho !
Eikä niitä saa käestä pittäen opettaa ettei jouvu syytteeseen ?
Ei auta kun vaan kattoo sivusta .
Niinpä niin. Uhma on monessa asiassa se draivi joka saa nuoret tekemään juuri päinvastoin kuin järki sanoo.