Islamilaista fundamentalismia

MrSmithy

Noin kolmen tuhannen muslimin muodostama väkijoukko poltti maaliskuun 9. päivänä 178 kristittyä kotia ja kaksi kirkkoa Lahoren Joseph Colony-alueella Pakistanissa. Hyökkäys sai alkunsa huhusta, jonka mukaan Sawan Masih -niminen kristitty mies olisi halventanut profeetta Muhammedia.

Väkivalta alkoi maaliskuun 8. päivänä muslimien perjantairukouksen jälkeen. Yli sata muslimia hyökkäsi Sawan Masihin kotiin ja pahoinpiteli hänen vanhan isänsä. Hyökkäyksen jälkeen väkijoukko vei Masihin putkaan ja häntä syytettiin islamin pilkasta pakistanilaisen rikoslain pykälän 295-C:n perusteella. Sadat kristityt pakenivat alueelta myöhään perjantai-iltana koska pelkäsivät turvallisuutensa puolesta.

Lauantaina tuhannet muslimit tulivat alueelle ja hyökkäsivät kahteen kirkkoon sekä kristityiden omistamiin taloihin ja kauppoihin. Poliisit olivat tulleet paikalle jo ennen hyökkäystä, mutta eivät pystyneet puolustamaan kristittyjä suurta väkijoukkoa vastaan. He kehottivat kristittyjä pakenemaan paikalta.

Ihmiset jättivät kotinsa ja pakenivat minne pystyivät. Valtavan väkijoukon ryöstöretki jatkui yli neljän tunnin ajan, jonka jälkeen he polttivat kaiken paikalta. Yhdenkään kristityn ei kerrota loukkaantuneen hyökkäyksessä, mutta heidän omaisuutensa varastettiin tai poltettiin hyökkäyksen aikana. Paikalla ollut kertoo: ”Palasimme paikalle myöhään illalla. Monet rakennukset paloivat edelleen ja savu peitti koko alueen.”

”Kristityt eivät halua palata poltettuihin taloihinsa, sillä he ovat kauhistuneita”, sanoi paikallinen kristitty. ”Minulla ei ole mitään muuta jäljellä kuin päälläni olevat vaatteet. Mitään ei ole jäljellä näissä hiiltyneissä taloissa.” Paikallinen ihmisoikeusaktivisti kertoi: ”Joseph Colonyn asukkaat ovat Lahoren köyhimpiin ja nyt monet heistä ovat menettäneet kaiken. On ehdottoman tärkeää että hallitus pitää lupauksensa tuhojen korjaamisesta. On kuitennkin lohduttavaa kun olemme koko päivän vastaanottaneet viestejä ja tukea muslimiystäviltämme. Se muistuttaa meitä siitä, että maallamme edelleen on sielu.”

Tuhannet kristityt Lahoressa, Karachissa ja Islamabadissa protestoivat sunnuntaista väkivaltaa vastaa ja syyttivät poliiseja, jotka epäonnistuivat suojelemaan Joseph Colonyn kristittyjä. Myös Pakistanin lait islaminpilkasta tuomittiin voimakkaasti. Pakistanin hallituksen mukaan pilkkalait on asetettu lisäämään harmoniaa maassa. Käytännössä lakeja käytetään uskonnollisten vähemmistöjen sortamiseen.

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin mukaan maassa on nostettu 1400 syytettä islamin pilkkalain perusteella lain voimaantulon jälkeen. Laki asetettiin vuonna 1986. Tällä hetkellä Pakistanissa noin 16 vangittua odottaa kuolemantuomion julistamista islamin pilkasta syytettyinä. Monet heistä ovat kristittyjä. 20 ihmistä istuu elinkautista vankeutta islamin pilkasta tuomittuina. Jos Masih tuomitaan, hänkin voi saada kuolemantuomion.

Pakistanin pääministerin neuvonantaja uskontojen välisissä kysymyksissä, tri Paul Bhatti, on tuominnut tapauksen ja kehottaa kaikkia Pakistanin viranomaisia takaamaan maan kristittyjen turvallisuuden.

0

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        116
        2995
      2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        31
        1383
      3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

        A haluaa J
        Ikävä
        103
        1237
      4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1017
      5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1007
      6. Empaattisuus ja suoruus.

        Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
        Sinkut
        133
        988
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        57
        881
      8. Sä saat mut tuntemaan

        Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
        Ikävä
        22
        703
      9. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        40
        698
      10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

        Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        654
      Aihe