Silloin kun kaikki menee hyvin, on ok.
Sitten kun ei.
Kun odottamaton kuolema tulee pyytämättä kytsumatta. Se äkillinen, jota kaikken vähten osaat odottaa, mielenmaisema muuttuu.
Mikään ei ole enää kuin ennen.
Missä jumala olet , tai te Jumalat olettette??
Ei ole vastauta, tiedän sen jo kysyessäni.
Sitten kun ei.
Kun odottamaton kuolema tulee pyytämättä kytsumatta. Se äkillinen, jota kaikken vähten osaat odottaa, mielenmaisema muuttuu.
Mikään ei ole enää kuin ennen.
Missä jumala olet , tai te Jumalat olettette??
Ei ole vastauta, tiedän sen jo kysyessäni.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei !
On vanha tuttu asia että ihmiset elävät ilman Jumalaa, mutta kun jotakin kamalaa tapahtuu yhtäkkiä kysellään: "Miksi Jumala sallii?"
Siihen on yksi vastaus:
- Aurinko paistaa kaikille ajan loppuun asti. Jo enkeleille Jumala antoi mahdollisuuden valita millä teillä liikkuu, - Jumalaa rakastaen ja Jumalan mieliksi, vai Jumalan tahtoa vastaan. Miksi?
- Koska kristinuskon kaiken perusta on "rakkaus." - Jumala on rakkauden suuri idologi ja Luoja. Miksi ?
- Ilman vapaaehtoisuutta rakkaus sammuisi. Alistaminen ja pakkovalta ei ole rakkautta. Rakkauden ollakseen rakkautta on oltava vapaaehtoinen asia.
Jos olet parisuhteessa, kuvittele miltä tuntuisi jos Sinun olisi pakotettu rakastamaan? Olisiko se rakkautta olla pakosta naimisissa ja pakotettu tekemään rakkauden tekoja mikä ei yhtään huvita.
Enkelikunnasta osa lankesi pois Jumalan tahdosta. Tuo porukka kiusaa täällä ihmisiä pomona itte piru. (Juud 6)
Mitä ihmiset tekevät ? Syntiä ? Pahaa ? - Ihmisethän pahaa tekevät, ei Jumala.
Ei Jumalaa pidä syyttää että ihmiset pahaa tekevät.
Miksi Jumala sallii ?
- Siksi että jokainen tekee ratkaisunsa kummalla puolelle seisoo. Jokainen on siihen kutsuttu. Jokaista ihmistä uskonasiat puhuttelevat elämässä moneen kertaan ja monille usko ja uskovaiset on kuin punainen vaate.
Kuinka kauan? -Ajan loppuun saakka ja asti. Ilm 20 luvun tapahtumissa jokainen kuulee minkälaisen ratkaisun on itse eläissään tehnyt.
>> Ilm 20.
Siellä se loppuu ja uusi alkaa. Syntiinlankeemus aiheuttaa pahaa. Jos jokainen ihminen olisi huomioinut maailmassa aina Jumalan pyhän siveysmoraalilain meillä ei olisi ainokaistakaan ongelmaa maailmassa.
Synti on syntiä eikä muutu miksikään vaikka isoissa huoneistoissa poltettaisiin paljon kynttilöitä synti ei muutu miksikään. Synti muuttu vain hylkäämällä synnin uskossa ja parannuksessa.
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/3
Jumalan siunausta
Jari Laurila
Jos on kysymyksessä pieni laps. Jonka tapaturma vei.
Ei ole lohtua.
Elämme katoavaisuuden alaisuudessa, jossa niitetään vanhaa ja nuorta, sekä lasta.
Kuolema niittää niin monessa paikassa, ettei ihmisellä kaikkeen ole vastausta antaa.
Mutta osanotto, sekä sureminen surevien kanssa. Se on rinnallaoloa, jossa ei puheita tarvita.
Hei !
Pienen lapsen kohtalo on ollut Raamatun näkökulmasta sama kuin vanhempansa, oli siis uskossa tai ei ole uskossa, olisi siis jumalaton tai ei ollut jumaton,
Lapset tekevät sitten omat omantunnon valintansa kun ovat siinä iässä ja kutsuttuja.
yst, t. Jari