Epätoivo valtaamassa kirkon

Epätoivo on valtaamassa kirkon ja sen uskovat työntekijät. Enää ei jakseta päivittää edes kirkon pääsivulle uusia jäsentilastoja. Mahtaa olla masentavaa kun vuosi toisensa jälkeen joutuu kirjaamaan ylös laskevia lukuja eikä ennuste tuleville vuosille näytä yhtään sen valoisammalta.

http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/68ED832793E78AF5C22575EF003AD029?OpenDocument&lang=FI
591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuo tilasto oli viime vuonnakin päivittämättä huomautuksista huolimatta, joten kyse on tahallisesta väärän tiedon levittämisestä. Voisi koittaa huomauttaa ylläpitoa ja katsoa, kuinka monta kuukautta tällä kertaa menee, ennen kuin tilasto korjataan.

Äänestä
  • ” Voisi koittaa huomauttaa ylläpitoa ja katsoa, kuinka monta kuukautta tällä kertaa menee, ennen kuin tilasto korjataan. ”

    – Miksi suotta onko se meidän tehtävä?
    Jos Kirkko tahtoo antaa itsestään tällaisen kuvan – niin onko se meidän tehtävämme korjata niiden virheitä?
    On – jos tahtoo olla HYVÄ! Kuka tahtoo olla eka ? En minä ainakaan. Minulla ei ole symppista Kirkkon Johtoon tipan tippaa. PÄINVASTOIN. Kirkon omien mokien takiahan sieltä erosin ja pysyin erossa aina näihin päiviin asti. Sori, jos ette tajua, mutta erotan edelleen hyvän ja pahan toiminnan eri lokeroihin … ja nyt Kirkko ei toimi kristillisesti … kuten ei monessa muussakaan kohtaa. Minuthan kirkossa viimeksi haukuttiin kun olin sinne liittymässä… en siis liittynyt vieläkään. Sekin oli Kirkon itsekäs ja ylimielinen törkeä pilkka minulle ja siitäkin kirjoitin jo ajat sitten.

    Se taas ei ole Kristinuskon syy jos papit tai kirkon työntekijät eivät toimi rehellisesti / kristillisesti.
    Mielestäni tämä moka on Kirkolta aika iso, ei ehkä raiskaajapappien anteeksi antamisen veroinen, mutta lähelle.

    Äänestä

Jos kirkon jäsenosuus olisi nouseva, niin tälläiset sivut päivitettäisiin välittömästi, mutta kun jäsenosuus laskee, niin kirkon uskovilta ei tunnu löytyvän suurempaa intoa päivittää sivujaan.

Äänestä
  • HYVÄ huomio jälleen, ateisti. Enkä yhtään epäile että tämä KÄSKY olisi tullut jopa Kirkon Johdolta.
    ”Älkää päivittäkö alenevia lukuja.” Sikamaista törkeää ja erittäin epä-kristillistä.
    Miksei kukaan seuraa kristillistä hyvyyttä?
    Missä Suomen Pyhä Kirkko nyt menee?
    Tekee nyt vielä jonkun tosi idioottimaisen Jesse digaa sua kampanjan niin mä kuolen….nauruun.
    Pysytkö mukana?
    Mutta ei ateistit sen vähempää mokanneet tyhmällä ”Vaihda raamattu pornoon” kampanjallaan.

    Tämä olikin hyvä päätös tälle ”sunnuntaikirkolle. ”
    Kiitos aloittajalle.

    Äänestä

Tää on kyllä aivan totta

kirkkoon kuuluu 77,2 % suomalaisista eli 4 170 748 henkilöä (31.12.2011)

Voi voi voi tuota Kirkkoa. Olen pahoillani en voi auttaa.

Mutta sanokaapas hyvät ateistit kuka ja milloin on pelannut rehellisesti?
Miksi kirkon johto olisi erilaista ?
Niin miksi ? Sellaisii ne pahat ihmiset on petoja valmiita tuhoamaan vihollisen heti.

Ja kuten olen sanonut Kirkon pitäisi olla rehellinen vaan eipä ole.
Jos lukisitte niitä plokejani niin kyllä sekin siellä seisoo mielipiteenäni jossain että Kirkollakin olisi siivottavaa.
Tässä yksi niistä, ja sen nimi on EPÄREHELLISYYS ja toinen se RAHAN AHNEUS josta puhuin @atacille , jo ennen kuin aloitin kirjoittamisen.

Tämä oli erittäin hyvä huomio ateisteilta, mutta luultavasti tekin itse tekisitte samoin, eikö?

Näiden ongelmien takia yritin saada kirkkoa ja sen pappeja puhumaan kanssani siellä kirkko luulolla palstalla,
mutteivät katsoneet minua sen vertaa arvokkaaksi että olisivat vastannet … etsinkö sen tämä tässä näin
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10429472
Lopetin siellä kun en saanut pappia puhumaankaan kanssani. Enkä ketään muutakaan järkevästi, aijaa ja taisinpa saada sen banninkin.

Voi voi Olenko yrittänyt jutella ihan liian järkevästi, ehkä Kirkon Johdosta ei yksinkertaisesti ole oman oppinsa noudattajaksi. Rahan ahneuden papittaria ovat. Ja sen Jumala nimenomaan puheessaan kielsi.
Työn on sitten jatkuttava. Ehkä joku joskus perustaa oikein hyvyyden temppelin. Tätä niin ei meinaa jaksaa.

Tässä on sitä mitä tarkoitan : raamatun kirjoittajat tiesi tasan tarkkaan mistä puhui kun kirjoittivat kirjan.
Tähän se johtaa kun papitkaan ei usko Jumalan sanaan.
Kyllä se Kirja ihan pätevä olisi jos sitä noudatettaisiin – etenkin papit, kuten olen sanonut monesti.

Ja lopuksi tahdon muistuttaa että Kristinusko pyrkii hyvään, mutta suuriosa papeista on ateisteja kuten olen sanonut.
Siitä en periksi anna yhtään pska-kirkon johdosta huolimatta.
Tämä suututti mummon nyt taas. Siinä on sitten sunnuntai kirkkoa taa tällekin sunnuntaille, hyh, kirkolle.
Toinen mistä suutuin oli sen kun papit antoi toisilleen anteeksi lasten raiskauksia. Onhan tätä siivottavaa Kirkollakin.
Vaan mitä ne ahnehtii vielä islamiakin Suomeen … ?

Eikö tässä ole riittävästi hyviä syitä olla olematta kirkossa minullakin ?
Tuota vastustan mutta Kristinusko on puolustettavissa.
Ja se ei kuole ikinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homma etenee kirjoitti:

Epätoivo on valtaamassa kirkon ja sen uskovat työntekijät. Enää ei jakseta päivittää edes kirkon pääsivulle uusia jäsentilastoja. Mahtaa olla masentavaa kun vuosi toisensa jälkeen joutuu kirjaamaan ylös laskevia lukuja eikä ennuste tuleville vuosille näytä yhtään sen valoisammalta.

http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/68ED832793E78AF5C22575EF003AD029?OpenDocument&lang=FI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu