Turusta hengellistä yhteisöä

Uskon minä

Olen elämäni aikana vieraillut erilaisissa seurakunnissa Sekl:stä Sleyn kautta vapaisiin suuntiin. Ajan kuluessa olen kuitenkin huomannut, että uskon eri tavalla tietyissä asioissa, mm. Raamatun arvovalta kysymyksissä. Minulla on myös joitakin "liberaaleja" käsityksiä esim. homoudesta. Siksi toivoisinkin, ettei kukaan tule tänne käännyttämään minua tähän tietynlaiseen Jeesuksen seuraamiseen, koska olen jo kokenut sen minulle vieraaksi. Sen sijaan toivoisin asiallista tietoa, onko Turun seudulla mitään yhteisöä, mihin voisin mennä ja mahtuisin omien ajatusteni kanssa. Kiitos jo etukäteen!

11

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaali mies

      Seta-järjestössä on paikkasi, jos olet homo. Mutta samaa asiaa ajetaan kirkossa.

    • 734292

      Luulisin, että voisit tuntea olosi kotoisimmaksi luterilaisessa kirkossa (herätysliikkeet poislukien). En usko, että vapaista suunnista löytyy aivan toivomasi kaltaista tilaa liberaalille ajattelulle.

    • Uskon minä

      Luterilaisen kirkon ongelma on kuitenkin ainakin se, ettei se tarjoa täälläpäin mitään toimintaa nuorille aikuisille, mihin voisin mennä mukaan. Ainakaan en ole löytänyt mitään toimintaa.

      • 734292

    • Sinne vaan

      Mikaelin kirkossa on paljon hojen toimintaa, lauluryhmäkin.

      • Mikaelissa on pääsiäisnäytelämä RISTIN JUURELLA

        Pe 29.3 klo 19,la 30.3 klo 17, su 31.3 klo 15 ja 19. Olen yksi Jeesuksen opetuslapsita kaikki ovat tervtulleita,ristin juurelle siellä on syntien anteeksi antamus.


    • kysyn sinulta

      Saako homo anteeksi homoutensa?

    • Hengen voima.

      Homous aina synti, raamatussa lukee ihan selkeästi, miehimykset eivät peri Jumalan valtakuntaa, se on synti josta on tehtävä parannus! Kyllä Jumalan rakkauden avulla varmasti pystyt siihen, älä anna periksi, rukoilee Isää että pääsisit vapaaksi synnistäsi ja täyttyisit Pyhällä Hengellä, pyydä Häneltä voimia siihen että jaksat taistella syntejä vastaan, älä anna periksi!

    • hckhfkhdk
    • ABC D
    • 3+11

      Tulee näet aika, jolloin ihmiset eivät kärsi tervettä oppia vaan omien himojensa mukaan haalivat itselleen opettajia korvasyyhyynsä (2. Tim. 4:3).

      Historiasta tiedämme, että Rooman vallan aikana kristittyjä kutsuttiin ihmiskunnan vihollisiksi. Samoin nykypäivänäkin totuuden lausujia pidetään joustamattomina ja suvaitsemattomina. Kun taas "terveen uskonnon" harjoittajat pitävät raamatun uudelleen tulkintaa väistämättömänä korostaen ihmisen kykyä ajatella omalla tavallaan, ilmoittavat olevansa hyviä ihmisiä sekä kannattavansa, kunnioittavansa ja arvostavansa tämän ajan eettisiä ihanteita kuten tasa-arvoa, ihmisoikeuksia, toisen kulttuuria ja uskontoa, henkilökohtaisia vapauksia (kuten avioeron jälkeistä uudelleen avioitumista).

      Emme voi itse päättää mikä on oikein ja mikä väärin, mikä hyvää ja mikä pahaa. Meidän ei tule mukautua tämän maailmanajan menoon vaan nöyrtyä Jumalan edessä, tutkia mikä on Hänen mielensä mukaista, luopua vääryydestä ja muuttua itse. Vaatiessamme muutoksia Jumalan liiton ehtoihin olemme menneet kristinuskon ulkopuolelle, palvelemme luotua emme Luojaa. Meidän tulee muuttua asemamme kaltaisiksi, perillisiksi, joilla ei ole valtaa kajota Testamentin ehtoihin!

      Suokoon Jumala sinulle viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan ja valaiskoon Hän sydämesi silmät sille ansaitsemattoman perinnön kirkkaudelle, johon meidät kaikki on kutsuttu ja että kaikenlainen tieto ja ymmärrys lisääntyisi, niin että voisit tutkia mikä on parasta ollaksesi puhdas ja moitteeton Herramme Jeesuksen Kristuksen päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13178
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9621
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9113
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6724
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3134
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1209
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe