Mitäs, hyvät ortodoksit, olette mieltä tästä halloween-virpominesta?
Olen ateisti, mutta molemmat isoäitini olivat ortodokseja ja meillä kotona virvottiin vanhan perinteen mukaisesti. No, virpomavitsoja ei taidettu viedä siunattaviksi, mutta muuten.
Minua loukkaa ja harmittaa, että hieno ja hienovarainen kansanperinteemme on muuttunut typeräksi amerikkalaiseksi noitaleikiksi. En avannut ovea yhdellekään ”pikkunoidalle” tänään, vaan manailin rappiota.
Olen ateisti, mutta molemmat isoäitini olivat ortodokseja ja meillä kotona virvottiin vanhan perinteen mukaisesti. No, virpomavitsoja ei taidettu viedä siunattaviksi, mutta muuten.
Minua loukkaa ja harmittaa, että hieno ja hienovarainen kansanperinteemme on muuttunut typeräksi amerikkalaiseksi noitaleikiksi. En avannut ovea yhdellekään ”pikkunoidalle” tänään, vaan manailin rappiota.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kosolti ärsyttävämpää oli ilmestyspäivän jumalanpalveluksissa fuskaaminen Turussa. Vigiliaa ei ollut ollenkaan, ja myös liturgian aloittava ehtoopalvelus jätettiin noin vain pois. Molemmista on kirkkokalenterissa Kirkon viralliset ja täysin selvät ohjeet, mutta niille viitattiin kintaalla.
Se oli kuulemma kirkkoherran määräys, vaikka hän itse taisi olla vapaapäivän vietossa.
Tällainen toiminta osuu ikävä kyllä omaan nilkkaan. Vaikka henkilökunnalle jumalanpalvelussääntöjen noudattaminen olisi kuinka samantekevää, kansa muistaa tällaiset filungit lopun ikänsä.
Taitaapi Turku olla kirkollisen elämän osalta melkomoinen takapajula.
Minuakin suuresti harmittaa tuollainen jumalanpalveluselämän vesittäminen.
Älkää turkulaiset aina valittako!
Parempi varmasti äänestää jaloillaan, kuten moni on tehnytkin.
Eivätpä pahemmin ole kirkonmenot kansalaisia kiinnostaneet tällä viikolla.
Ei liene papeissa vikaa, pikemminkin omituisissa ja pahansuovissa seurakuntalaisissa, eivät muuta kuin juoruilevat ja panettelevat ihmisiä, milloin ketäkin! Hyi hävetkää, turkulaiset valittajat ja pahanpuhujat! Aiemmin kävin mielelläni Turussakin kirkossa mutta teitä pahansuopia ei viitsi enää katsella saati kuunnella.
Virpominen on ORTODOKSINEN perinne ja noitien sotkeminen asiaan on hirvittävää syntiä, rienausta ja jumalanpilkkaa! Rukoilkaa armahdusta! Virpovitsat täytyy AINA siunata, muuten ne ovat pelkkiä hyödyttömiä risuja! Lasten pukeminen noidiksi on kammottavaa, sillä noidat palvelevat Saatanaa ja moinen kauhistuttava teko altistaa viattomat lapset otollisiksi pimeyden voimille! Moinen pahuus tulisi välittömästi manata pois ankaralla vitsalla ja vielä ankarammalla katumuksella! Noidalle EI SAA koskaan avata ovea, oli "se" sitten vaikka oma serkkusi tai naapurin tytär! Viattoman lapsen olan yli nimittäin katsoo Saatana, ja antamalla uhrilahjan noidan asulle olet silloin palvellut pimeyden ruhtinasta ja sylkenyt Jumalaa kasvoille! Hirvittävää syntiä! Rukoilkaa pelastusta sydämenne kaikesta kyllyydestä!
"Virpominen on ORTODOKSINEN perinne"
Ortodoksinen perinne niinikään on kirkonmenojen toimittaminen asianmukaisesti. Ainakaan ei luulisi seurakuntajohtajan kehtaavan määrätä ohjesääntöjen rikkomisia, jos itseä ei huvita kirkkovuoden suurimpiin juhliin kuuluvana päivänä vaivautua edes paikalle.
Kaikki saa virpoa omalla tavallaan, mutta jokainen vain luvan perästä. Kunnon ortodoksi laittaa ovelleen tai portilleen kyltin EI NOIDILLE. Miten muuten kiellät virpojia virpomasta?
joka lauantai ja välillä keskellä viikkoakin