Uskovien kaste on ihmiskeksintö keskiajalta.

Uskovien kasteella ei ole koskaan ollut mitään opillista pohjaa. Se on vain vallankäytön ja rahastuksen väline.
261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tosi tietäjä ytä kuin väärä prfeetta.

Ettekö tiedä, että teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli? Tämän Hengen on Jumala antanut asumaan teissä. Te ette itse omista itseänne.Kor 6:19
Koskee vain Jeesuksen opetus lapsia.Ottakaa myös pelastuksen kypärä, ottakaa Hengen miekka, Jumalan sana. Ef 6:17

Äänestä

Vastaus aloitukseen!

>>Uskovien kasteella ei ole koskaan ollut mitään opillista pohjaa. Se on vain vallankäytön ja rahastuksen väline.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi tietäjä kirjoitti:

Uskovien kasteella ei ole koskaan ollut mitään opillista pohjaa. Se on vain vallankäytön ja rahastuksen väline.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu