Meller erittäin huolestunut rahatilanteesta

'-'

Taivaaseen saakka huutava, esirukoustemme kastelema avun tarve on sadan tuhannen euron (100 000 €) kummallakin puolella. Nämä varat olisi saatava kokoon ensi tilassa, jotta voimme katsoa edelleen kesään ja loppuvuoteen vailla pelkoa tehtävistä leikkauksista.

http://www.patmos.fi/leo_meller_blogi/?entityId=170

18

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20¤20

      Nietu. En anna rahaa. Leikatkaa itsenne.

    • tarkkaa markkaa

      Budjettikuria vaan kehiin, niin ne valtiotkin elävät. Tai ainakin osa niistä.

    • wpohegonwgo

      Vähän kannattais niistä palkoista ja palkkioista napsaista pois tai sitten ainakin tehdä muutama vuosi töitä ilman minkäänlaisia palkankorotuksia ja olla ihan tyytyväinen vaan ja jos ei pystytyä asioita hoitamaan, niin porukkaa vain pihalle TEKEMÄÄN OIKEITA TÖITÄ.

    • työnraskaanraataja

      Oispa samanlaiset kuukausitulot kuin Mellerillä, niin ei tarvitsisi huolestua mistään.

      • 19%19

        Helppoa. Ryhdy lahkosaarnaajaksi.


      • oletko höperö bablo
        19%19 kirjoitti:

        Helppoa. Ryhdy lahkosaarnaajaksi.

        19 baptisti saarnaaja pauli rahkonen on tosi lääkäri televisio saarnassaan hän sanoi että alkoholismi ei ole sairaus koska hän siis pauli rahkonen kuulema HALUSI vain juoda alkoholia eikä siis ollut alkoholisti. Ei niin ollutkaan alkoholisti vaan muutaman kaljan tissuttelijaipä pidä sinä rahkonen mölyt mahassasi äläkä rupea psykologiksi tai lääkäriksi noilla kokemuksilla kysy vaikka oikealta alkoholisti ka----ta


    • Uhraaminen loppui

      Useissa kristillisissä toiminnoissa ökypalkat vievät suurimman osan uskovien uhraamista varoista.
      1500 kk riittäisi aivan mainiosti palkaksi ko. henkilöille. Näin riittäisi annettavaa oikeisiin kohteisiin.

    • boxy2

      Toiminta pitää mitoittaa varojen mukaan, eikä uskon tai kuvitelmien mukaan.

      Jeesus jo antoi neuvon, "istua alas ja laskea kustannukset.." ,siitä se alkaa eikä päinvastoin.

      • Mummeli

        Huh mikä rahasumma. Voiskohan tällä summalla olla järkevämpää kättöä, kuin huhheleitten takataskut?


      • valhetta kaikki
        Mummeli kirjoitti:

        Huh mikä rahasumma. Voiskohan tällä summalla olla järkevämpää kättöä, kuin huhheleitten takataskut?

        Kaameita sanan tulkitsijoita TV 7 ssa aivan kuin puhuisivat aivottomille ihmisille.


    • äölkjuhygtfrde

      ilmeisesti taloustilanne sekä jalovaarojen 3 vuodessa tienaamat miljoont vähentää halua roiskia rahoja ulos?

    • kylää jämptii o niii

      Mellerin kristillisen keltaisen lehdistön tiedotepalvelu on turhaakin turhempi pulju, toivottavasti kuihtuu ja kuolee pois.

      Näistä kouhkaavista eksyttäjistä Jeesus juuri varoitti :

      " Jos joku sanoo että Kristus on tuolla, älkää uskoko, tai toisaalla älkää uskoko. "

      Patmos- lähetyssäätiö on eksyttänyt tuhansia suomalaisia uskovia luulemaan että Jeesus tulee jo, ja Jeesus on siellä tai täällä tai ihan missä vaan.

      Patmos ja Meller sen keskellä on pahimmanlaatuinen rahastuslaitos, älkää vain tukeko tätä harhalafkaa.

    • K I P

      Niin, mekin tarvitsisimme noin suuren summan selvitäksemme.Kauaa ei tarvitse rahoja miettiä kun tulee loppu.Pankki naulaa myyntikylttinsä puljun seinään ja nöryytys alkakoon.Niin saavat maaliman ihmiset suuren riemun ja pääsevät pilkkaamaan.Mitä minä sanoin ei ole apu sillä,mikään ei sitä pelasta.Ei hänen Jumalansa auta,vaan kaatu hän omiin askeliinsa,siinä se nähdään.No ainakin monille on tulossa herkullisia aikoja meidän tarjoamana,nauttikoon kaikella innolla.Me kasomme elävään Jumalaan Kristukseen.Hänen luona viimeistään päättyy häpeä ja maaliman arvot.Suo Herra meille se kunnia että perille pääsimme,vaikka vähäisimpänä,mutta sinun omanasi ikusesti.

    • Leo Meller voisi lomauttaa itsensä toistaiseksi. Vaikka hän ei kai nimellisesti enää toimi Patmoksessa, rahat kuitenkin valuvat hänen taskuihinsa. En ymmärrä ihmisiä, jotka antavat rahaa hänen yhdistykselleen jatkuvasti kun on tiedossa hänen synkkä menneisyytensä kavalluksineen ja naisseikkailuineen. Helluntailais-karismaattiset tahot lienevät hänen tärkeimpiä tukijoitaan.

    • Leo Veli

      Mellerillä on pelisilmää laittaa rahankerjuu pyyntö tuonne juutalaisten asiaa koskevan tekstin väliin. jää sellanen mielikuva että Leo veli antaa ne sata tonnia suoraan juutalaisiin taskuihin. Leo setä ei ole tyhmä.

      • jep jepulis

        ilmeisesti tuo israelin reissu maksoi noin 1000 per lärvi eli leo veli olisi saanut jo siitä sen 50000 jos jokainen olisi kiltisi maksanut rahansa leolle ja jättänyt pyhiinvaellusreissun väliin.

        50x1000=50000


    • KolehtiKotiin

      Kumpi on tärkeämpi, mammona vai ihminen?
      2.Kor."..14. Katso, kolmannen kerran minä nyt olen valmis tulemaan teidän tykönne, enkä ole oleva teille rasitukseksi; sillä minä en etsi teidän omaanne, vaan teitä itseänne. Eiväthän lapset ole velvolliset kokoamaan tavaraa vanhemmilleen, vaan vanhemmat lapsilleen. Ja minä olen mielelläni uhraava kaikki, uhraava itsenikin, teidän sielujenne hyväksi. Senkötähden, että teitä näin suuresti rakastan, minä saan teiltä vähemmän vastarakkautta? Olkoonpa niin, etten minä ole teitä rasittanut; mutta entä jos olen viekas ja olen kavaluudella kietonut teidät pauloihini!

      Olenkohan minä kenenkään kautta, joita olen luoksenne lähettänyt, pyrkinyt teistä hyötymään? Kehoitin Tiitusta menemään ja lähetin veljen hänen kanssaan; ei kai Tiitus ole pyrkinyt teistä hyötymään? Emmekö ole vaeltaneet samassa hengessä? Emmekö samoja jälkiä? Olette kai jo kauan sitten luulleet, että me puolustaudumme teidän edessänne. Jumalan edessä, Kristuksessa me puhumme; mutta kaikki teille rakennukseksi, rakkaani..."

      1.Tess."..Muistattehan, veljet, meidän työmme ja vaivamme: yöt ja päivät työtä tehden, ettemme ketään teistä rasittaisi, me julistimme teille Jumalan evankeliumia. Te olette meidän todistajamme, ja Jumala, kuinka pyhät ja oikeamieliset ja nuhteettomat me olimme teitä kohtaan, jotka uskotte,.."


      Avustus asiat hoidetaan seurakuntien kautta ,yhteisillä päätöksillä, eikä ulkopuolisten järjestöjen kautta.
      2.Kor."..Ja me lähetämme hänen kanssaan veljen, jota evankeliumin julistamisesta kiitetään kaikissa seurakunnissa ja jonka seurakunnat vielä sen lisäksi myös ovat valinneet matkatoveriksemme viemään tätä rakkauden lahjaa, joka on meidän toimitettavanamme itse Herran kunniaksi ja oman alttiutemme osoitukseksi..."

    • Avustaja kokouksissa

      Uhraa seurakuntaan, älä seurakunnan ulkopulisiin liikkeisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9494
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7712
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      155
      5309
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4973
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4360
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      137
      4197
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      172
      2044
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      1905
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      291
      1675
    Aihe