Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen on Perluskoonin linjoila ja tyhmä kansa äänestää.. näitä kun on tyhmiä
150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jutta Urpilainen on perluskoonin linjoilla.

Niin entiedä millä linjoilla Urpilainen on, mutta kovasti hän on nyt näillä EU linjoilla yhdessä Kokoomuksen kanssa. Tuntuu välillä sltä kuin SDP ja Urpilainen olisivat yhtä kokoomusta Kataisen kassa, roolit on sekoittunu pahemman kerran näissä puolueissa. Jako oli menneinä vuosina hyvin selkeä ja jonka mukaan Kokoomus oli oikeistoa ja SDP oli suurin vasemmisto puolue. Asetelma oli hyvin selkeä vuosi kymmeniä. Olen välistä ajatellut, että onko SDP päässyt huomaamattani oikeistolaistumaan. Minun on tunnustettava, että en ymmärrä miksi se on tämä EU nyt niin tärkeä, että sitä on ajettava väkisin kuin käärmettä pyssyyn. Onhan tässä ennenkin pärjätty ilman EU:ta. Niin nyt tämä EU on niin tärkeä, että maksamme siitä me veronmaksajat, Eu tukiaisina muille euroopan maille huikeita summia. Tämän roolin muutoksen tähden, ja näiden EU tukiaisten tähden menettää SDP kannatustaan, se lienee monille Suomalaisille selvä asia. Vasemmisto siirtyisi nyt varmasti vielä enemmän vasemmistolaiseksi tässä ajassa jos ei olisi nyt uutenapuolueena Perusuomalaiset, johon SDP:läisistä moni tulee siirtymään. Monet muutkin arvot on muuttumassa, kuten Suomalaisuus, EU:n myötä isänmaa käsitys on myöskin muuttumassa. Politiikkamme myötä isänmaallisuus vähitellen on muuttumassa Eurooppalaisuudeksi. Me olemme myymässä näitä isämaa arvojamme Eurooppaan, jonka menestys näyttää olevan Hallituksellemme tärkeämpi kuin varsinaisen Suomen hyvin vointi. En minä eikä moni muukaan osaa ennakoida nyt suomen kohtaloa. Ne arvot ja Suomessa toimiva parlamentti on olleet ennen EU:ta helppo ymmärtää. Aika kuitenkin muuttuu niin nopeasti, että en minä ja moni muukaan Suomalainen, ehdi muuttua ajan mukana. Suomi ja suomalaisuus esm ei ole minulle enää niin arvokas kuin se on ollut. Meidän on nyt tanssittava kuten meille sanotaan, ei niin kuin me tahtoisimme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi perluskooni kirjoitti:

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen on Perluskoonin linjoila ja tyhmä kansa äänestää.. näitä kun on tyhmiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu