Joensuu ei kiinnostunut työpaikoista

Järkyttyneenä luin jutun Joensuun valtuuston päätöksestä rakentaa jättikeittiö Siilaiselle.Se hävittää kaikki laitosten keittiöt ja paikallisten elintarvikkeiden toimitukset Joensuun laitoksiin.Vielä enemmän hämmästyin kun laitosta kannatti muut paitsi Perussuomalaiset,Kristilliset ja Vihreät.Miten Sosdemit perustelee jäsenistölleen kannattajiensa lopputilejä.Siinä on Seppo Eskelisellä miettimistä.Toinen härski joukkio oli Keskusta.Se Suurkeittiö oli isku Keskustan kannattajille päin naamaa.Nyt ruoka tuodaan jatkossa hyvinkin kaukaa suurkeittiölle ja paikallinen tuotanto ei saanut ainakaan Keskustan taholta arvostusta.Hämmästyttävä teko keskustalta.
21300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

En yhtään ihmettele jos Joensuun talous on retuperällä kun Siilaisen laajennus maksoi puolivuotta sitten 26 miljoonaa ja nyt 38 miljoonaa.Ennustan että kun laitos on valmis niin hinta onkin 45 miljoonaa.Kun on tällaisia päättäjiä niin talous on retuperällä tulevaisuudessakin.

Äänestä
  • Hintahan voi olla mikä vaan kun koko homman tarkoitus on kääriä rahat asukkailta.Tähän johti korruptio.

    Äänestä

Joensuu on auringonlaskun kaupunki kun tuollaisia päättäjiä oli.Sentään 13 selkärangallista oli valtuustossa.

Äänestä

Kyllä keskusta petti pahoin maatalustuottajat ja elintarviketyöntekijät.Miten joku voi enää keskustaa tukea.Nyt vyöryy itäeuroopan ruuantuottajat Joensuun kouluihin ja laitoksiin.
Mutta Sosiaalidemokraatit teki myös temput työntekijöille.Nyt jatkossa työllistetään itäeuroopan halpatuottajia.Onnea Joensuulaiset.Nyt joudutte syömään kusella kasteltuja elintarvikkeita.

Äänestä

Joensuun kouluissa on joskus tehty salaattia Suomenlahden eteläpuolelta tuodusta raaka-aineista jossa oli mukana rotan ulostetta.Pestiin vain hanan alla ja lapsille lautaselle.
Nämä ryhmänjohtajat hyväksyi suurkeittiön:
HANNES ROSSI, Keskusta
PAAVO VATANEN, Kokoomus
SEPPO ESKELINEN,Sosialidemokraatit

Näitä voitte osoittaa sormella että työpaikat menee Joensuusta muualle ja kaupunki näivettyy säästäessään.

Äänestä
  • Nämä juipit tuhoaa Joensuun.Aika sikoja

    Äänestä

  • Hei , "Keittäjä eläkkeellä " . Eikö kuitenkin näissäkin asioissa pitäisi puhua todistettavaa totta ! Sehän alkaa olla samanlaista kuin kepulaiset aikoinaan väittivät , että margariinin valmistukseen käytetään kissan raatoja .

    Äänestä

  • Vastako nyt sen huomasit. Ovat tehneet tätä jo pitkät ajat.

    Äänestä

"Nämä ryhmänjohtajat hyväksyi suurkeittiön:
HANNES ROSSI, Keskusta
PAAVO VATANEN, Kokoomus
SEPPO ESKELINEN,Sosialidemokraatit"
Miten nämä siat voivat kaiken viedä savoon tai ulkomaille.Ryhmänjohtajiksi on valittu joukon tyhmimmät. Nyt tämä tyhmä joukkio vetää lokaan koko ryhmän.Kun Joensuun työttömyys kasvaa niin eiköhän näillä puoluejohtajilla tule kovat paikat.

Äänestä

Muistakaa seuraavissa vaaleissa miten nämä älykääpiöt siirsi työpaikat muualle.

Äänestä

Sanopa mikä muu valtuustoa kiinostaa tai mitä he osaavat tehdä ! Mitä älykkyyttähän he edustavat ? Kaupungin talous katastrofissa ! No , kun on tuhlattu , tarvitaan edes joku älyhenkilöryhmä etsimään sitä rahaa , talouden tasapäinoa . Helppo on mellastaa , kun ei tarvitse mistään OIKEASTI vastata .Ennen vaaleja puhkuivat ja ähkyivät : Talous pannaan kuntoon . Nyt eka metrit jo näyttävät mihin he pystyvät . Ehdotus : Jokainen valtuutettu HENKILÖKOHTAISEEN haastatteluun , pian selviää onko älliä vai alempiinko arvosanoihin on menty .Tämä haastattelu on myös julkaista Karjalaisessa !

Äänestä

Kepulaisetko syöttää koululaisille rotan ulostetta?

Äänestä
  • Rotan ulosteessa on havaittavissa merkintöjä utön saaren hajuhaitoista. Eli puhtaasta aromista nimeltä paska. Tämän vuoksi sdp ja kebulaiset muistavat iltarukouksissaan suurkeittiötä. Part simpson. Ling long. En minä muista paljon kello on. Muurahaiset purivat kerran kesämökillä. Kusin niiden päälle kostoksi. Hahahaahaahahahahaaaahahahahahhiiiiiii. Ja minusta hullua yrittävät tehdä. Mutta siinä erehdytte. Heheheheheheheheheeeeeeeehaaaaaaaaaa. Urgh.

    Äänestä

Rotatko Joensuutaa johtaa?

Äänestä

Laittakaa nyt tietäjät niitten 13 vastustajan nimetkin tänne, tietää keitä seuraavalla kerralla äänestää.
Totuus on kyllä se, että työpaikkoijen tyhmimmät valikoituu puolueiden johtotehtäviin.

Äänestä

Tuntuu omituiselta jos kustannusarvio on vuonna 2012 26 miljoonaa niin vuonna 2013 se on jo 38 miljoonaa.Ainoastaan puolenkymmentä valtuutettua oli kiinnostunut siitä keskustelemaan ja esitti huolensa.Ei tarvitse ihmetellä että Joensuun talous on retuperällä.
Viimeinen lähtijä sammuttaa valot työpaikalta ja katkaisee vedet että talo säilyy kunnossa jos joskus tulee paremmat ajat.

Äänestä

Joensuun virkamiehet ovat isopäisiä mutta pieni älyisiä

Äänestä

Jospa niitten päässä on olutta?

Äänestä

Paljonka tällähetkellä on kaupunginjohtajan palkka?

Äänestä
  • Tällähetkellä palkka hiukan yli 13000 €

    Äänestä

Kallista on. on pakko ostoo isot kasarit ja hankkii mahottoman isot leivinuunit. Monta immeistä pittää olla töissä. Kaikilla on kalliit palakat. Ei ou iso keittiö hyvä. Entäs jos sen soppa pallaa pohjaan niin kaikilla on näläkä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Matteus Kärmäläinen kirjoitti:

Järkyttyneenä luin jutun Joensuun valtuuston päätöksestä rakentaa jättikeittiö Siilaiselle.Se hävittää kaikki laitosten keittiöt ja paikallisten elintarvikkeiden toimitukset Joensuun laitoksiin.Vielä enemmän hämmästyin kun laitosta kannatti muut paitsi Perussuomalaiset,Kristilliset ja Vihreät.Miten Sosdemit perustelee jäsenistölleen kannattajiensa lopputilejä.Siinä on Seppo Eskelisellä miettimistä.Toinen härski joukkio oli Keskusta.Se Suurkeittiö oli isku Keskustan kannattajille päin naamaa.Nyt ruoka tuodaan jatkossa hyvinkin kaukaa suurkeittiölle ja paikallinen tuotanto ei saanut ainakaan Keskustan taholta arvostusta.Hämmästyttävä teko keskustalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu