Jeesus käski seuraajiaan
”tekemään opetuslapsia kaikkien kansakuntien ihmisistä” (Matteus 28:19, 20).
Kun hän lähetti matkaan ensimmäiset opetuslapsensa,
hän neuvoi heitä menemään ihmisten koteihin (Matteus 10:7, 11–13).
Jeesuksen kuoleman jälkeen
ensimmäisen vuosisadan kristityt levittivät sanomaa
edelleen ”julkisesti ja talosta taloon” (Apostolien teot 5:42; 20:20).
Seuraamme varhaiskristittyjen esimerkkiä
. Ovelta-ovelle-työ onkin havaittu hyväksi keinoksi tavoittaa ihmisiä.
http://www.jw.org/fi/jehovan-todistajat/usein-kysyttyä/ovelta-ovelle/
”tekemään opetuslapsia kaikkien kansakuntien ihmisistä” (Matteus 28:19, 20).
Kun hän lähetti matkaan ensimmäiset opetuslapsensa,
hän neuvoi heitä menemään ihmisten koteihin (Matteus 10:7, 11–13).
Jeesuksen kuoleman jälkeen
ensimmäisen vuosisadan kristityt levittivät sanomaa
edelleen ”julkisesti ja talosta taloon” (Apostolien teot 5:42; 20:20).
Seuraamme varhaiskristittyjen esimerkkiä
. Ovelta-ovelle-työ onkin havaittu hyväksi keinoksi tavoittaa ihmisiä.
http://www.jw.org/fi/jehovan-todistajat/usein-kysyttyä/ovelta-ovelle/
Vastaukset 36
Vanhimmat
Miksi kuljette ovelta ovelle?)))))))))))))))
Siksi koska Rutherford hokasi hyödyntää vanhaa kulkukauppias tekniikkaansa tornin kirjallisuuden tehokkaaseen kauppaamiseen ja mainontaan.
Rutherford oli joutunut varakkaan mutta pihin isänsä takia kulkukauppias työhön koska tämä ei suostunut rahoittamaan poikaansa laki koulutusta, tämä kulkukauppias homma oli jäänyt Josephin mieleen ja opiksi miten tehokkaasti kiertää ovelta ovelle.
Saako teille jehovan todistajille lähettää jotain osoitelistaa mihin ette saa tulla? Tämä idea on saanut paljon kannatusta.
ovella voi ihan sanoo itse sille rimputtajakaksikolle
et pankaas tää EI-paikaksi sinne muistikirjaanne ja pysykää poissa.
tee koneella sellaisen tarra ''EI Jehovantodistajille''
Sitten tajuavat olla painamatta sitä ovikelloa .
osaa ne lukea.
Mulla oli kerran tollanen tarra ovessa, mutta soittivat ovikelloa silti!! Aika röyhkeää toimintaa sanoisin.
Onneks mun kysymykset sai ne hämilleen ja tilanne oli nopeasti ohi.
jOlisit vaan osottanu mykkänä sitä tarraa ovessa ja sulkenu oven.
ei niit pidä rohkaista yhtään puhumalla niille,
innostuvat vaan.
Puistat päätäs ja sanot korkeintaan" Ei-ei"
Turhaa rohkaista ja innostaa nit kysymäl mtn.
Mä taas aina odotan, että ne tulee ovelle ja saan kumota niiden väitteitä. Et tiedäkään kuinka helppoa ja palkitsevaa se on.
Sinun olisi pitänyt laittaa se tarra oveesi oven ulkopuolelle !!
Jokainen teistä vääräuskoisista joutuu kadotukseen Jeesuksen ilmestyessä meille viimeisenä päivänä
face to face))))))))))))))))))))
On vain 1 face näköjään, ette kestä Raamatullista tarkastelua toiminnastanne tarkemmin tornin toiminnasta?
Miksiköhän heti pyyhitte jos on Raamatulla todistettu???
Koska pelkäämme että "totuutemme" hajoaa !
ne jehovantodistajat kehuvat itsensä kohteliaiksi ihmisiksi. Siten kannattaa ovelle tulleelle kaksikolle antaa roskapussi ja neuvoa laittamaan se roskalaatikkoon, sillähän se tulee todistetuksi se kohteliaisuuskin poistuessanne, sanoopi vain vertäessään oven lukkoon
on vieneetkin mun roskat kun näki et oli ovenpieles pussi.
on oikeesti auliita auttamaan.
päinvastoin kuin lutterilainen lähiyhteisö.
Edellinen nimimimerkki on jostain syystä kuin vastaus jonka tuttava sattui jt-kaksikolta saamaan tuohon ehdotukseen. Olitko se sinä siellä Masan ovella ?
Elämämme kristittyinä
Oletteko koskaan ajatelleet mitä merkitsee olla kristitty.
Onko se vain sitä, että kerran vuodessa mennään joulu-kirkkoon
tai hautajaisiin ja häihin. Tässäkö on kaikki se uhri, jonka me annamme
Luojallemme, joka rakastaa, välittää ja haluu meidän parasta.
Ensimmäisen vuosidadan kristityillä oli yx periaate ja päämäärä:
minne he menivätkin, he puhuivat jokaiselle Kristuksesta ja hänen
taivaallisestä Isästään. Mutta ennenkaikkea rakkaudesta ja siitä,
kuinka sitä on osoitettu ihmiskuntaa kohtaan.
Varhaiskristityt opettivat Vanhasta testamentista sen, et ihmisten on mahdollist
päästä Jumalan ystävix. Kaikki nämä lupaukset toteutuivat monien Vanhan testamentin
ihmisten elämäs.
Kun Jeesus tuli, hänellä oli aivan sama sanoma Jumalalta. Kun hän kuoli, hän osoitti, että
meistä on maksettu kallis hinta ja meidän elämämme ei enään kuulu meille itsellemme.
Kun Jeesus kuoli, kaikki ties, et häneen voidaan luottaa. Ylösnousemuksensa jälkeen hän palas
takas taivaaseen. Mutta kaikki ne jotka kuuntelivat Jeesusta tuolloin ja sen jälkeen meidän
aikaamme asti, voivat tajuta, kuka ja millainen rakastava isä Jumala on. Jeesus teki selväx
myös sen, et Jumala ei oo välinpitämätön ja ummista silmiään ihmiskuntaa kohtaavien jatkuvien
tragedioiden ja epäoikeudenmukaisuuxien takii. Tulee päivä jona kaikki asiat korjataan ja oikaistaan. Jokainen meistä saa tekojensa mukaan. Menneet sukupolvet eivät hekään säästy Jumalan tuomiolta, joka on juridisesti oikeutettu.
Ja edelleen tänä päivänä ihmiset voi valita, ett seuraavatko he Jeesusta vai eivät. Haluavatko he oppii tuntemaan tosi Jumalan, joll on persoonanimi jonka merkitys on auttaa ihmisii tajuamaan, ett Jumala voi tulla mix vaan jokaisen yksilön elämässä ja pitää kaikki lupaamansa asiat. Hän ei koskaan petä. Me jokainen tarvitsemme näinä vaikeina aikoiona ankkurii ja turvaa elämäämme, tai muuten emme jaksa loputtomast tätä hullua maailmaa, joka on kaikella tapaa täysin epäonnistunut ja epäoikeudenmukainen korttitalo. Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy. Kukaan ei välitä toisesta. Jatkuvasti asemalla kerätään rahaa yksinäisille vanhuksille, jotka tekevät itsemurhii kun ei ole ketään ystävää vieressä ja aika ja elämäö on niin yksitoikkoisen tyhjää. Vanhainkodit ovat täynnä yksinäisiä vanhuksia joita kukaan ei käy katsomassa.
Mix sit niin moni kristitty tänä aikana ei puhu Raamatusta, Jumalasta ja hänen tarkoituxistaan lähimmäisilleen? Aika harva uskonnllinen yhteisö tämän päivän Suomessakin tekee julistustyötä. Heidän toimintasa painottuu etupääs missioinin ja omiin tunnepitoisiin kokouxiin.
Asemalla näkee joka päivä Jehovan todistajii jotka haluaa pitää mielessä sen työn tärkeyden, ett ihmiset sais elämälleen tarkotuxen ja päämäärän ja sitä kautta toivon paremmast huomisesta.
Kerran viikossa aseman seudulla on helluntalaisia ja muiden suuntien ihmsiä torstaisin, mutta aika harvoin muuten. Ja Jehovan todistajat ovat joka päivä puhumassa ja kertomassa Raamatun sanomasta. Suurimmalle osalle tän päivän Luterilaisista ja muista riittää se, ett kerran vuodes mennään kivasti joulu-kirkkoon, häihin tai hautajaisiin. Siinä on sitten heidän uhrinsa ja aikansa Jumalalle. Jokainen voi miettii et riittääx se todella?
Kun seuraavan kerran funtsit mahollisesti sitä, mix Jehovan todistaja pirpauttaa ovikelloos tai pysäyttää sut jossain. Mieti silloin, et kuinka ihanaa on se, ett joku haluaa sun parastas ja kertoo sen sanoman, jota on kerrottu nyt yli 2000 vuotta. Nää ihmiset välittää siis aidosti eikä kato kelloo, et pitäiss olla jo siellä ja siellä.
Vaik meidän suomalaisten on vaikee ilmaista rakkautta ja tunteita, niin todistajat ainaskin yrittää kovasti olla lähimmäiselle aito lähimmäinen. Kuunnella, rakastaa ja auttaa.
Kovasti yritin miettiä onx ihanaa kun joku tulee ovelle kertomaan omia näkemyxiään, mutta en löytäny siitä mitään ihanaa xxx. Pitäkää vaan asia omana tietona ja antakaa muiden olla rauhassa.
Ex-witness, nyt on vain niin ikävästi, että Jehovan todistajat vievät ihmisiä harhaan, siis sellaisia, joilla ei ole Raamatun tuntemusta. Hyvä, että kristitytkin jaksavat tulla asemalle julistamaan pelastavaa evankeliumia Jeesuksesta. Heille toivotan siunausta ja Jehovan todistajille parannuksen armoa, jotta hekin kääntyisivät ottamaan vastaan pelastuksen.
Oletteko Jehovan todistajat ikinä miettineet kuinka paljon vähemmän vihaa saisitte niskaanne, jos ette kulkisi ovelta ovelle? Se nyt vaan on fakta, että monia ihmisiä ärsyttää teidän käännytysyritykset. Eikö mitään muuta keinoa ole levittää näkemyksiänne?
Todistajille kelpaa sama malli kuin Jeesuksellekin ja Paavalille.
Kumpikinsai kyl turpaan ja kuraa niskaa,
joten teeppä johtopäätöksiä siitä...
Paavali saarnasi roh-ke-asti
Jumalan Valtakuntaa, eikä lusmuillut kotona kaapissa.
Jumala antaa rohkeutta saarnata.
vikisijät pysykööt kotonaan piilossa.
Ensimmäisenvuosisadan kristityt saarnasi vaikka TIESI
et on mahis päätyä areenalla leijonien ruuaksi sen vuoksi.
*vinkkivaan* tuskin saa suutaan auki vaik joku veis tikkarin kädestä...
vois joku vaiksuuttuu jossanos jotakii,nii-ih...
Miksi Jehovantodistajat eivät vie sanaansa sellaisille ihmisille, jotka eivät ole Raamatusta ollenkaan kuulleet? Kiertävät sen sijaan kristittyjen ovilla. Mitä rohkeutta se sellainen on? Käännyttäkää vaikka muslimeja, niin se on jo rohkeutta. Tuollainen kiertely osoittaa vaan halua mennä sieltä missä aita on matalin.
Sitä minäkin ihmettelen, että kuinka he tuntevat, että heidän pitäisi tehdä
Jeesuksen opetuslapsista Jeesuksen opetuslapsia. Ei se ollut lähetyskäskyn tarkoitus.
Ei Raamattu käske tekemään Jeesuksen opetuslapsista jehovalaisia
Jeesus käski tehdä opetuslapsia itselleen. Näin kristityt tekevätkin, toisin kuin Jehovan todistajat.
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastaen heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen..."
[ JKR Matt. 28... ]
jeesus opetuslapsineen julisti ulkona, julkisilla yhteisillä alueilla eikä kenenkään yksityisille reviireille työntynyt. hän opetuslapsineen meni koteihin, joihin hänet saarnojen jälkeen kutsuttiin. jeesus ei todellakaan mennyt koputtelemaan summittain vieraiden ihmisten ovia. hän kunnioitti ihmisen vapaata tahtoa. meni jos kutsuttiin.
Jeesus ohjeistikin aivan päinvastaista:
"Älkää siirtykö talosta taloon."
Miksi Jehovan todistajat rikkovat tieten tahtoen Jeesuksen käskyä?
Evankeliumi Luukkaan mukaan 10:
5. Kun tulette johonkin taloon, niin sanokaa ensiksi:
'Rauha tälle talolle!'
6. Ja jos siellä on rauhan lapsi, niin teidän rauhanne on lepäävä hänen päällänsä; mutta jos ei ole, niin se palajaa teille.
7. Ja olkaa siinä talossa ja _syökää ja juokaa_,
mitä heillä on tarjota, sillä työmies on palkkansa ansainnut.
Älkää siirtykö talosta taloon.
8. Ja mihin kaupunkiin te tulettekin, missä teidät otetaan vastaan,
syökää, mitä eteenne pannaan,
9. ja parantakaa sairaat siellä ja sanokaa heille:
'Jumalan valtakunta on tullut teitä lähelle'.
10. Mutta kun tulette kaupunkiin, jossa teitä ei oteta vastaan, niin menkää sen kaduille ja sanokaa:
11. 'Tomunkin, joka teidän kaupungistanne on jalkoihimme tarttunut, me pudistamme teille takaisin; mutta se tietäkää, että Jumalan valtakunta on tullut lähelle'.
12. Minä sanon teille: Sodoman on oleva sinä päivänä helpompi kuin sen kaupungin.
.....
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Luuk.10.html
No kun kukaan ei tarjoo syömistä juomista,
todistajat siirtyy seuraavalle ovelle ..
Raamatustahan tuon-kin voi lukutaitoinen
tarkistaa :D
Jos vähän edes viitsitään lukea eikä pelkästään päästä helpolla niin löytyy selvä käsky!
Apostolien teot
5:42 Ja joka päivä temppelissä ja talosta taloon he jatkoivat herkeämättä opettamista ja hyvän uutisen julistamista Kristuksesta, Jeesuksesta.
Käsky? Viitsitkö lukea edellisen jakeen ;)
Ketkä he?
41 APOSTOLIT lähtivät neuvostosta iloisina siitä, että olivat saaneet kunnian kärsiä häväistystä Jeesuksen nimen tähden
Tuossa vain todetaan asian laita: apostolit saarnasivat kodeissa (KR) tai talosta taloon (UM). Minä en näe tuossa käskyä :)
Jeesuksen valitseman apostolin Paavalin kerrotaan saarnanneen talo talolta eli talosta taloon. Paavali kehotti tulemaan hänen jäljittelijäkseen, niin kuin hän on Kristuksen jäljittelijä. Jeesuksen Kristuksen tiedetään menneen ihmisten koteihin ja opettaneen siellä oleville ihmisille Jumalan suuremmoisuuksia. Paavali teki samoin.
1. KORINTTILAISILLE 11:1
"Tulkaa minun jäljittelijöikseni, niin kuin minä olen Kristuksen jäljittelijä"
http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Kor.11.html
Jehovan Todistajat eivät pidä virpojista tai halloweenista. Syy tähän on selvä : Jehovan Todistajat eivät pidä siitä että ventovieraat ihmiset soittelevat heidän ovikellojaan.
Jos Jehovan todistajat tulevat ovelle, on turha yrittää laittaa ovea kiinni, koska todistajilla on puukengät ja karaistuneet jalat. Heidät saa kuitenkin pyynnöillä poistumaan. Ja mikä parasta: häädön jälkeen he tulevat pian uudestaan. Yhtä varmasti kuin verotus tai kuolema – paitsi että jotkut kuulemma ovat onnistuneet välttämään molemmat, mutta eivät Jehovan todistajia. Ainoa tunnettu tapa saada Jehovan todistajat lopettamaan ovikellon toistuva rimputus on liittyä heihin, mutta silloin sinun odotetaan rupeavan samanlaiseksi paikkakunnan piinaajaksi.
ihmettelen miksi pitää käydä saman oven luona useampaan otteeseen jos tarkoituksena on kertoa minkälainen jehovasta (jeesuksesta). Etenkin jos on eri uskonto mutta sama jumala johon uskoo... tai ei muuten ole kiinnostunut koko uskonnosta niin eikö se kerta riitä? Miksi pitää tulla useamman kerran kolkuttelemaan samaan oveen kun voi säästää senkin ajan kolkuttelemalla uusiin oviin?
Olisi mukavaa saada tähän yksinkertainen ja suora vastaus näiltä jehovalaisilta.
Hyvä tapa on vedota todistajain omaan painettuun sanaan. Sanoa siis että kun te olette kirjoitustenne mukaan hyväkäytöksisiä niin olisitteko niin ystävällisiä että veisitte nyt poistuessanne samalla roskapussin pihan roskalaatikkoon ?
Siihen roskapussiin voi sitten sujauttaa keittiöstä haettaessa ne vartiotornit kans
Oiskohan parempi palkata jotain kotiapua
eikä ootella todistajia viemään roskapussejaan?
Johan ne rupee haisemaan ne pussit keittiössä,
kun vain kerran kk käyvät -tällä alueella ainakin-uusia lehtiä tuomassa....
Onhan se mukavaa istahtaa sen kerran sen kotiavustajan kun hymyilevin kaksoisvoimin viedään roskapussia, ikäänkuin se selviäisi oikein siitä harmagedonistakin, siitä joka alkaa pian.
Miksi ihmeessä Jehovan todistajat rimputtelee ovikelloa.
Tosi ärsyttävää. Aika noloa, voisivat vähän ajatella.
Jokaisella on tietenkin uskonnon vapaus, mutta kun en missään nimessä voi sietää juuri tätä lahkoa
Tämä kotirauhan rikkominen voisin lailla kieltää.
Jos ovessa lukee ei mainoksia, minun ovessa se tarkoittaa, etten hyväksy myöskään mitään kaupustelijoita
http://www.youtube.com/watch?v=YkRGk-fP87g