Virhe pitää oikaista. Jos Suomen kansa tajuaisi mistä on kysymys.
Nuijasota alkaisi.
Eli köyhinkin eläkemummo maksaa enemmän veroa prosenteissa kuin Suomen ökyrikkaat.
Rikkaiden prosentti 7-8%
Tavallisen tallaajan 30 %.
TÄMÄ EI OLE PANETTELUA, TÄMÄ ON TOTTA VALITETTAVASTI
Nuijasota alkaisi.
Eli köyhinkin eläkemummo maksaa enemmän veroa prosenteissa kuin Suomen ökyrikkaat.
Rikkaiden prosentti 7-8%
Tavallisen tallaajan 30 %.
TÄMÄ EI OLE PANETTELUA, TÄMÄ ON TOTTA VALITETTAVASTI
Vastaukset 24
Vanhimmat
Arhi kehu tiedotustilaisuudessa hymysuin, säätytalolla!
Minusta se on fiksua tunnustaa oma tyhmyytensä voi oppia vielä jotain,
mutta nuo valehtelijat hyi helvetti.
Joo kyllä on hienoa kun meillä on noin tyhmiä ministereitä.
Mitö tyhmempi ministeri sitä enemmän olisi opittavaa, muuta …
Onneksi kaikki äänestäjät on viisaita?
EU tukee kuin köysi hirtettyä
Euroopan unionilla ei ole halua menettää yhtään euromaata. Syy tähän on ilmeinen. Valtio, jolla on oma raha ja talouspolitiikka, voi rakentaa itse tulevaisuuttaan. Valtiota, jolla on oma raha ja keskuspankki, ei voi kiristää rahan loppumisella.
Kyproksen tai jonkin muun kriisimaan siirtyminen pois eurosta olisi useimmille noiden maiden kansalaisille hyvä asia. Taloudellinen itsenäisyys tekisi mahdolliseksi nousemisen omille jaloille.
Tätä harvainvaltaisen EU:n lasitorneissa pelätään. Pienenkin euromaan lähtö eurosta olisi liian houkutteleva esimerkki kaikkien muiden euromaiden kansalaisille.
Siksi unioni tukee kriisimaita kuin köysi hirtettyä. Ja koska kansa on vähän hidas, se ehtii vain maksamaan laskut, kuten Erno Paasilinna kirjoitti. Mutta kun hallitsijat ovat puhuneet, tulevat hallitut puhumaan. Kun aika on kypsä.
Näin Antti Pesonen, IPU:n pj.
Niin, tällaiseen ratkaisuun arhi päätyi yhdessä muiden porvareiden kanssa. Nyt sitten selittelee että enhän se minä, vaan ku se jyrki väkisin tahtoi. Hallituksen päätös oli myös helvetin yksimielinen, ja päätöksen sisältö OLI kaikkien ministerien tiedossa. Myös Jussi Saramon, Sirpa Puhakan, vassin eduskuntaryhmän jne. tiedossa.
Nyt sitten vassit vuodattavat joitakin krokotiilin kyyneliä, ja jatkavat hallituksen tukemisesta tulevien virkapaikkojen jakamista ihan niin kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.
Jukka Pekkarinen sanoi radiossa, että kyllä väärinkäsityksiä voi syntyä ja että kyllä ne voidaan oikaista, jos poliittista tahtoa löytyy.
Eli kehysriihen päätökset eivät ole kiveenhakattuja ja eduskunta loppujen lopulta päättää.
Jykä sano, että ne oli tietoisia päätöksiä ja pulinat pois!
On todella hienoa olla hallituksessa kantamassa vastuuta pukumiesten kanssa.
Olemme vastuussa hallitusohjelmalle, emme nettikirjoittelijoille.
Köyhinkään eläkeläismummo ei maksa osinkoveroa jos ei ole osinkotuloja. Mutta kohtaa maksaa kun saamme tasa-arvoisen osinkoveron niillekin joilla osinkotuloja ei ole (yle-veron tapaan)
Hallitukseen ryömimiselle..
Ehdot hallitukseen....?
Meidän ministerit ei ole tehnyt ministeripaikasta muita ehtoja kuin palkasta, muista eduista, kulukorvauksista ja autosta. Me emme ole vastuussa sinulle, vaan hallitusohjelmalle ja pääministerille.
Mitään varmuutta ei edes ole, oletko meitä äänestänyt joten voit jättää äänestämättä jatkossakin. Siinä on se, miten paljon voit valtaapitäviä ja puolueen johtoa arvostella.
Olemme nyt EU:ssa ja sosialistisen internationaalin periaatteiden mukaisesti on sama tuemmeko ranskalaisia telakkatyöläisiä tai teitä. Yhteisvastuut veloista maiden välille on jo saatu taisteltua. Kannattaisi muistaa tämä saavutus.
Puolue on massojen kärkijoukko ja johtaa niiden taistelua klassillisilla menetelmillä, jotka on synnyttänyt todellisuuden tuntemus.
Muista se.
Demendia? Pavole ehto, että kaikessa jees, jos saa luvan ryömiä hallitukseen. Bortukalin tukipaketissa saa muodon vuoksi äänestä ei. SITTEN ,vain jees!
Elätkö harhoissa?
Toverit, työnorjat sorron yöstä nouskaa.
Jyrki, Jutta, Arhi jne tyhmyydestä nouskaa.
Ajatelkaa Vapaavuorta kuinka voi noin tyhmyyttä puolustaa.
Suku on varmaan ollut aina verovapaata rälssiä.
Nyt vihreät ja demarit yhtyneet arhinmäen osinko kritiikkiin. Siksi hyvä että vasemmisto toimii ja tekee.. Parasta mitä äänestämällä saa vasemmisto. Myös oppositio persut tulleet Paavon linjalle..
Omia päätöksiäänhän Paavo nyt katuu ja itkee! Osinkoverotus menee läpi jotenkin kieroillen taas ehdotetulla tavalla ja Paavo jatkaa jees-napin painamista!
On merkki siitä, että kansanvalta on palannut, jos tuo hullupäätös saadaan muuttumaan, toisaalta ei sitä kukaan muu puolusta kuin Vapaavuori
Oikeesti kaikki luuserihallituksen puoluejohtajat on jo hyväksyneet päätöksen. Nyt annetaan vasureiden vähän leukoja loksuttaa taas,pitääkseen äänestäjät tyytyväisinä,mutta lopulta hullupäätös menee kuitenkin läpi!
Ja heittämällä!
Olen melkein varma että seuraavan hallituksen muodostaa joku muu kuin Katainen tai Urpilainen eikä kukaan heidän puolueista. Sitten pitäisikin alkaa oikomaan tämän hallituksen tekoja.
Saatte nähdä päätös muuttuu jonkinverran.
höpö höpö, katainen uhkaa hallituksen hajottamisella ja puudeli-paavo tottelee..
Osinkoveron ale katetaan muita veroja ja maksuja nostamalla
Arhinmäki syö meidän pöydästä meidän leipää
arhinmäki päästää porvarit syömään pöytiimme ja työntämään kädet meidän taskuihimme.
Miten Suomen kansa tajuaisi mistä on kysymys kun vasemmistoliiton ja demarien ministeritkään eivät tajua.
Jos Arhinmäki olisi tehtäviensä mittainen mies ei tuotakaan tarvitsisi lähteä korjaamaan: sitä ei olisi koskaan edes päätetty noin.
Sitä paitsi sulla on tavallisten tallaajien veroprosentti alakanttiin: ensin maksetaan minimaalisen pienistä tuloista veroa 20 prosenttia ja sen jälkeen käydään ostamassa lenkkimakkaraa josta maksetaan ALV:ta yli 20%.
Entäpä sitten YLE-vero? Se on loistava: 1700 € kk tulojen jälkeen se alkaa olla käänteisesti progressiivinen: Mitä suuremmat tulot sen pienempi yleveroprosentti.
Kehysriihtä ei pysty enää oikomaan riittävästi. Sen linja tulee pysymään.
Ainoa vaihtoehton on se, että Vasemmistoliitto lähtee hallituksesta.
Hallituksen hajotessa kehysriihikin hajoaa.
Se on oikea ja paras tapa puolustaa työtätekevää väestöä