Kyläkoulun opettaja vapautettiin syytteistä. Hyvä niin. Vanhempainyhdistys oli tehnyt tikusta asiaa. Onneksi järki voitti.
Syyte hylättiin
avaranäkö
371583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Onkohan asia nyt ok ?Vai vaaditaanko vanhempainyhdistystä tilille ?Kovasti ainakin opettajaa tälläkin palstalla arvosteltiin.
Maikka pisti melkein 3000 euroa koulun tilille fyrkkaa. Miksi maksoi, jos oli syytön?
Syytön ei ikinä maksa tollasta summaa ihan huvikseen.
Näinhän se menee. Tällä kertaa asia meni sovittelemalla, joka on se järkevämpi vaihtoehto. Toisaalta taas onko siinäkään mitään järkeä että näpistelee rahaa ja vasta kiinni jäädessään kokeekin heräämisen ja maksaa näpistämänsä pois?
Itse suosin kyllä kaikessa orastavassa rikollisuudessa sovittelua. On ihan turha kuormittaa tämmöisillä tapauksilla oikeuslaitosta. Eiköhän yleinen häpeään joutuminen ole se pahin rangaistus tässäkin tapauksessa. Pääasiahan on että tapaus nostettiin esille ja se sai paikallisesti julkisuutta.
Maikka maksoi sen summan, että pääsi eroon pahoista puheista.
Varas mikä varas,ei se asiaa miksikään muuta. Pöllinyt oli kun kerta meni ne takasinki maksaan. Outo tyyppi jos kuvittelee et joku siihen vielä luottaa...
onkomhy varas varas
Kuten jo aiemmin sanoin, kyseessä oli pelkkä kateellisten vanhempien ajojahti. Toivottavasti aiheetta syytelty opettaja nostaa kunnianloukkaussyytteet häntä täälläkin herjanneita kusipäitä vastaan.
henkilö joka on poliisitutkinnassa todettu syyttömäksi ja syyttäjä syytökset hyllännyt ja myös muut epäilyt on aiheelista laittaa tutkintaan vanhempain yhdistyksen pää henkilön perättömistä rikosilmoituksista ja kunnian loukkauksista et oikeudessa ahkera A.tavataan.
Syytteitähän ei hylätty vaan jutussa tehtiin syyttämättäjättämispäätös. Tähän on kaksi syytä, joko juttu on soviteltu tai riittävää näyttöä ei ole pystytty keräämään. Tässä tapauksessa kaiketi päädyttiin sovitteluun...
Sitten kun otat pääsi pois sieltä takaosastostai, niin voitkin alkaa tutustumaan lakeihin kunnian loukkauksesta ja perättömästä ilmiannosta. Jatketaan jutustelua tämän jälkeen uudestaan, ok?
Kun on maksanut, on sillä syyllisyytensä todistanut, sehän on päivänselvää tyhmemmällekkin. Ei syytön maksele toisten tekoja. Käry on käynyt, syyttömäksi ei ole todettu, jätetty vain syytteet nostamatta. Pelastui maksamalla, kuten Hautala anteeksipyytelemällä.
Palaan vielä tähän asiaan, eikö myös vanhempain yhdistyksen puheenjohtaja olisi pitänyt laittaa vastuuseen virheestään? Jos tätä pöllimistä oli tapahtunut jo vuosia, miksei puheenjohtaja koskaan pyytänyt kirjanpitoon kuitteja? Hyvä se on tehdä toisten virheistä poliisille kysely, kun ei itse näe metsää puilta. Pienen kylämme suuri pahe.
Nyt voisimme jo unohtaa koko pikku epäselvyyden.
Ei tämä kavallus unohdu koskaan. Vielä haudan taaksekin kulkee tieto siitä, että joskus sekaantui omiin rahoihin vähän kakaroittenkin roposia.
Luulen, että asianomainen henkilö vaihtaa paikkakuntaa, mikäli pystyy sielläkään katsomaan ihmisiä silmiin.
Kun omat ja firman rahat sekoavat niin Ikaalisissa
valitaan hannankullituksen johtoon.
Joskus munista on jopa hyötyä. Naiset saa tuomion,miehet vaan porskuttaa...
Ja joskus munat jopa tervataan kunnianosoitukseksi.
Ei sentään höyhenissä kieritellä...
Kyllä nyt meni täysin päin mäntyä. Miten tuollainen epärehellinen opettaja saa kasvattaa ja opettaa pieniä koululaisia???? Emme kohta uskalla Ikaalisissa laittaa lapsia tuollaisten opettajien opetettavaksi. Varkaus on aina varkaus, niin minulle on opetettu jo lapsena. Miksi opettaja voi toimia lapsille tuollaisena esimerkkinä???? Niin Ikaalisissa tuollainen on vain mahdollista. Muualla häkki heilahtaisi.
Kyllä meni päin mäntyä. Jos opettaja on varastanut oppilaiden rahoja tai vanhempainyhdistyksen, niin epärehellisyydestä pitäisi häkin heilahtaa.
Emme uskalla Ikaalisissa viedä enää pieniä koululaisia peruskouluun, koska siellä saa toimia varkaat opettajina. Minulle ainakin jo pienenä opetettiin, ettei toisen omaa saa ottaa eikä varastaa eikä hyväksikäyttää.
Miten on mahdollista, että tuollainen opettaja saa jatkaa virassaan tai toimessaan?
Vastatkaapa Ikaalisten päättäjät? Onko soveliasta, että tuollainen opettaja saa toimia lastemme opettajana ja kasvattajana?????
Vai onko vain Ikaalisissa epärehellisyys sallittua opettajien keskuudessa????
Ei muualla tuollainen saisi jatkaa tehtävässään.
Valtuusto ja hallitus antavat sivistyslautkunnalle tehtäväksi
huolehtia opetustoimesta ja palkkaamaan tarvittavat opettajat.
Saako valtuustossa ja hallituksessa olla epärehellisiä toisten
rahoihin sekaantuneita?
Valtuusto valitaan demokraattisesti ja virat epädemokraattisesti. Virkojen jatkuvuutta voidaan tarkastella tarpeen vaatiessa, valtuustopaikkoja nejän vuoden välein.
Onko se epärehellistä että jättää velkansa useamman kerran takaajien ja yhteiskunnan maksettavaksi (mijoonia) ? Sellainen henkilö löytyy valtuustosta ja jopa kh:sta.
Eiköhän lapsien rahat ole kuitenkin tallessa joka euroa myöten toisin kuin kyseisen valtuutetun jäljiltä miljoonat.
Mistä ihmeestä tälläinen virheellinen tieto oikein tulee???Jatkuvasti se näkyy vain täällä pyörivän ja aina se tuodaan esille.
Takaajien kuuluu maksaa velka niinkuin omansa.Mitä te siittä jatkuvasti Aria syytätte että takaajien itse ottama riski on toteutunut!!!
Yhteiskunnalle Ari ei ole latiakaan velkaa!!!
Onko Kukkasen veloilla ollut takaajaa vai odottako
vouti edelleen saatavia ?
Älä sinä Hoikkis siinä aina auo päätäsi!
Pikku tuhnu vain pääsi ja heti huomasit .
Niinkö luulet, ettei Arilta jäänyt veroja ja työeläkemaksuja maksamatta, tarkista asia, niin näet totuuden. Mielestäni verot ja työeläkemaksut ovat yhteiskunnallisia maksuja. Vain persut voivat olla noin epärehellisiä ja sivistymättömiä.
Kokoomuslaiset kattavat tappionsa menemällä
veronmaksajain pussille jo suunnitellessaan kuprua.
Millainen tuhnu tuli siellä Timpan kämpällä?
Kenen timpan?
kaikk on maksettu
Tämä opettaja, joka vei lasten rahat oli Kokoomuslainen. Näin ainakin itse sanoi viime kunnallisvaalien alla.
No ihme!! Kokoomuslaiset on johdonmukaisesti pitkäkyntistä porukkaa.....
Taas samaa turhanaikaista mölinää muutamasta pikkukolikosta. Menisitte pummit töihin, niin saisitte elämäänne jotain oikeaa sisältöä.
Tarttis varmaan alkaa opettajaksi :)
Mitä mahtaa kuulua opelle nyt?
on muuten aikas sexy ope
Joop. Pohjan,maalla, on kirjoitettu, kovastikkin. "Salut" Ja, Kari, Hokkanen, alkoi, takomaan, konettaan, Pohjalais,pirtin, poydalla, jo, vuonna,1964. "Salut" Ja, vaikka, hanen, sukunsa, tunnetaan, paremminkin, laadukkaan,"Kauno,kirjallisuuden,lukijana"
Niin, Kari, Hokkanen, 32,vuotiaana, otti, "Uuni,tuoreilla, poliittisilla, kirjoituksillaan" tosissaan, pestin, Kunnan,valtuustoon. "Salut" Ja, aivan "Uutta, Innovaatista, politiikkaa" se, olikin. "Salut" Vaikka, kieltamatta, "Sopi, oikein, hyvinkin, taydentavasti, Kekkosen,Hallitsemaan, aikaan" Salut.