lupa tappaa?

mä vaan

Elikkä kyseessä olis galluppi joka käsittelee eutanasiaa ja itsemurhaa.

1. ikä? sukupuoli?
2. millaisissa tilanteissa eutanasian tulisi olla sallittua?
3. millaisissa tilanteissa itsemurha olisi hyväksyttävä?
4. Kokemuksia omassa lähipiirissä/itsellä?
5. Sana on vapaa.

4

385

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikko

      1. ikä? sukupuoli?
      mie oon poika, 15v

      2. millaisissa tilanteissa eutanasian tulisi olla sallittua?
      kuoleman tapauksisssa

      3. millaisissa tilanteissa itsemurha olisi hyväksyttävä?
      kuoleman sairaus

      4. Kokemuksia omassa lähipiirissä/itsellä
      ei ole vielä ollut eutanaasiaa lähipirissä eikä itsellä

      5. Sana on vapaa.
      ai jaa, onko, kiva

    • Angie

      1. 20 vuotta, nainen

      2. Joo, jos ihminen kärsii sairauden (fyysisen) takia ja kuolema tulisi ennemmin tai myöhemmin, niin hyväksyisin eutanasian, miksi pitää pakolla elossa jos kärsii.

      3. En hyväksy itsemurhaa muuta kuin samassa tapauksessa kuin edellisessä vastauksessa. Jos ongelmat on henkisellä puolella niitä voi hoitaa, koskaan ei asiat voi olla niin huonosti että itsensä tappais!

      4. Ystävä tappoi itsensä eikä kukaan tiedä miksi, se varmaan vaan kyllästy, se ei oo syy tappaa itseään!! Vaikka välillä elämä tuntuu pahalta, miettikää kuin paljon sitä kuitenkin jäis kokematta ja näkemättä jos nyt kuolis?!

      • mä vaan

        kertoisitko lisää, siitä, miltä sinusta tuntui ystäväsi päätyessä itsemurhaan? oletko hyväksynyt asian, jos niin miten se onnistui ja paljonko se vei aikaa? Miten muut ovat suhtautuneet tähän, kaverisi perhe mm.?


      • Angie
        mä vaan kirjoitti:

        kertoisitko lisää, siitä, miltä sinusta tuntui ystäväsi päätyessä itsemurhaan? oletko hyväksynyt asian, jos niin miten se onnistui ja paljonko se vei aikaa? Miten muut ovat suhtautuneet tähän, kaverisi perhe mm.?

        En oo hyväksynyt asiaa, enkä usko että koskaan hyväksyn! En oikeen osaa kuvailla sitä tunnetta kun kuulin mitä oli tapahtunut, mutta sen uskomattoman tyhjyyden mä muistan aina... Se ei edes viitsinyt jättää mitään viestiä, se ei koskaan ollut puhunut mistään mikä viittais siihen, olin aina ajatellut että sillä on kaikki hyvin, se tuntu nauttivan elämästä! Itsemurha on itsekäs teko!
        Nyt tapahtumasta on reilu vuosi, ja on asiat sen verran muuttunut, että vaikka en hyväksy sen tekoa, enkä ymmärrä sitä, en jaksa olla enää vihainen, se oli sen päätös ja sitä ei voi enää muuttaa... Tietenkin sitä aina miettii, että jos ois ite voinut tehdä jotain toisin, vaikka kuunnella sitä enemmän, kysyä onko sillä huolia tai jotain, mutta se on mahdotonta näin jälkikäteen, jossittelu ei auta. Ja en tiedä, jos se ei puhu asiasta mitään, niin se on mahdoton arvata mitä se hautoo, silloin ei voi auttaakaan, se on kylmä totuus! :(

        Kaverit on aina tukenu toisiaan, sillä me liikuttiin melkolailla samassa porukassa kaikki, suru oli yhteinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      397
      6871
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3966
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      0
      1600
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      43
      1558
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      94
      1403
    6. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      62
      1343
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      253
      1330
    8. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      99
      1138
    9. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1066
    10. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      63
      1062
    Aihe