En tiedä toista valtiota missö ROSVOTAAN näin härskisti kaikessa!!
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/468100/Perintoveron poisto lisaa kuolemia
Mutta niinkuin tiedetään, Suomi on rosvovaltio.
En tule maksamaan perintöveroa jo maksetusta osakkeesta, se jää vanhemmilta minulle, siitä on verot maksettu, ei niitä monta kertaa makseta!
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/468100/Perintoveron poisto lisaa kuolemia
Mutta niinkuin tiedetään, Suomi on rosvovaltio.
En tule maksamaan perintöveroa jo maksetusta osakkeesta, se jää vanhemmilta minulle, siitä on verot maksettu, ei niitä monta kertaa makseta!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paitsi ettei jää perittävää! Olemme isäsi kanssa päättäneet myydä osakkeemme ja lähteä vähän katselemaan maailmaa.
Teemme parhaamme, että et tule saamaan perintöverolappua ikinä!
Olen samaa mieltä.
Suomi rosvoaa näillä rahaa!
Jos vanhempasi ovat elossa, niin et voi tietää vielä, mitä sinulle jää, vai jääkö mitään.
Tuolla aiemmin oli jo hyvä vinkkaus siihen, mitä vanhemmat voivat tehdä osakkeilleen ja kaikelle muullekin omaisuudelleen elinaikanaan. Itse en ainakaan hyväksyisi, jos lapseni alkaisivat odottelemaan perintöosuuttaan siinä vaiheessa, kun olemme saaneet työuramme tehtyä ja voimme vihdoin nauttia työmme hedelmistä. Kerrassaan mielenkiintoinen ajatus, että myisi kaiken pois ja hurvittelisi loppuelämän:)
Saisin ainakin kymmenen elinvuotta lisää siitä ilosta, kun näkisin miniäni naaman mummon huitoessa käsilaukku pullollaan satasia kohti bingoa.
Suomessa on 2 miljoonaa syrjäytettyä ihmistä, heistä miljoona suomalaista täysin köyhyysrajan alapuolella, ilman perintöjä, miettikää mistä valitatte.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2973592/vasemmistoliiton-varauma-perumassa-fazerin-osinkojuhlat
Jokainen suomalainen ansaitsee kunnollisen toimeentulon ja perusturvan.
Mene sanomaan vanhemmilesi ett antavat osakkeen sinulle koska se on SINUN. Kerro sitten mitä vastaavat.
Suomessa 18v täyttänyt on itsellinen henkilö, vanhemmat eivät ole elatusvelvollisia. Siis ei se toimi toisinkaan päin, elikä kun työtön saa työttömyyskorvausta, asumistukea, toimeentulotukea, ei sille sanota et saa, käytä vanhempiesi rahoja, ne ovat sinun.
Veroja maksetaan aina kun raha vaihtaa omistajaa. Verotuksellisesti ei olla riippuvaisia vanhemmista, paitsi alaikäiset, jotka saavat alennuksen perintöveroon.
Hyväksyn perintöveron poiston jos samalla laitetaan vanhemmat elatusvelvollisiksi lapsilleen hautaan saakka.
Firmamme tulee kärsimään tuosta perintöverosta.
Pakko myydä osia firmasta pois että saa veron maksettua ja juuri sillä hetkellä kun olisi investoitava sen kehittämiseen. Pitäisi rakentaakin ja kunnostaa entisiä.
Palkkaisin myös työvoimaa, mutta jos vero on vielä olemassa tuossa vaiheessa, niin huonosti käy.
En ymmärrä miten tuo vero olisi kansantaloudellemme eduksi kun ainakin täällä se tuo pelkkää tappiota meille ja verottajalle.