rukoilu

Hei!

Olen vasta alkanut kunnolla uskomaan Jeesukseen, Raamattuun yms, mutta yksi asia on jäänyt vähän epäselväksi. Eli, kun rukoilen, niin pitääkö minun puhua Jeesukselle vai Jumalalle? Onko kenelläkään tietoa mistä voisin saada joitakin uusia tuttavia/ystäviä joiden kanssa voisin keskustella uskonasioista? Itse en tunne ketään, jolle voisi puhua niistä asioista.
13202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kun sä puhut Jeesukselle, niin puhut Jumalalle. Kun rukoilet Jeesuksen nimessä, niin sun rukouksesi menee Isälle Jeesuksen kautta aivan täydellisenä, sillä Jeesus elää rukoillakseen meidän edestämme. Jopa se, että huokaat Jumalan puoleen, on jo rukous. Tietysti huokaat Jumalan tahdon mukaan. Mutta sekin muuttuu Jeesuksen kautta Isän korvissa ihan täydelliseksi rukoukseksi, johon Isä vastaa.

Ystäviä voit parhaiten löytää seurakunnasta. Jos olet tullut uskoon ns ihan itsenäisesti ilman opillisia vaikutteita, niin pyri jatkossakin pysymään sellaisena. Anna Jumalan kasvattaa sinua Sanansa tuntemiseen ja tahtosi olkoon aina se, että uskot Jeesukseen niin kuin Raamattu sanoo. Ei niin kuin opinsuunnat sanoo, vaan että kasvat Herran tuntemiseen Opettajan, Pyhän Hengen kanssa.
Se on hyvä lähtökohta, jos on saanut tulla uskoon ilman minkäänlaisia opillisia vaikutteita. Jumala haluaa kasvattaa sinusta omanlaisensa persoonan ja tahtoo, että sinun kasvoistasi, puheestasi ja koko olemuksestasi loistaa Jumalan kirkkaus, Jeesus. Jeesus ei tahdo, että sut kloonataan jonkin uskonsuunnan kannattaksi pitämään yllä heidän tultansa. Ei niin, vaan Jumala haluaa sytyttää sinut itse ja antaa sinulle ihan oman tulen.
Kuuntele ja ota oppaaksesi ja Opettajaksesi vain Pyhä Henki ja pyri läheiseen vuorovaikutukseen Opettajasi kanssa. Kyllä tietysti opetusta kuuntelet seurakunnassa, mutta että sulla itselläsi olisi kiinteä suhde Opettajaan. Niin sulla on myös varmuus ja opetuusta kuunnellessasi ei kukaan voi eksyttää sinua. Siksi läheinen suhde Pyhään Henkeen on välttämätön. Raamattukin sanoo, että; "Ettekö te siitä syystä eksy, kun ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa?"

Siunausta.

Äänestä
  • Kiitos paljon hyvästä vastauksesta!

    Äänestä

  • jasmine9 kirjoitti:

    Kiitos paljon hyvästä vastauksesta!

    Kiitos sulle. Kun sanoin, että seurakunnasta uskonystävä helpoiten löytyy, niin paras mahdollisuus on sellainen pieni seurakuntayhteisö. Sellainen kodinomainen. Sellaisessa on kaikista helpoin tutustua toisiin ihmisiin. Ja kun seurakuntakenttää katselet ja kierrät, niin etsi sellainen yhteisö, jossa sut huomioidaan. Sellainen, jossa sulle tulee heti tunne, että olet kuin kotonasi. Sellainen, jossa koet, että sinua rakastetaan, ehdoitta. Sellainen, jossa sua ei pyritä muuttamaan, ei laittamaan mihinkään muottiin. Sellaisesta sä todennäköisesti löydät tosi ystävän, jonka kanssa jakaa asioita.

    Äänestä

Sinun nimi on Jasmine.


Jumalan nimi on Jeesus.

Jeesus nimessä on voima.


Siunausta sinulle !

Äänestä

Oikeasti tämä on totta ja hyvä aloitus. On rukoiltava Jeesusta koska vain Hän voi vapauttaa. Kun itse rukoilin vain Jumalaa usko oli lapsenuskoa en ollut vapaa.

Äänestä
  • Miksi sitten Jeesus käski rukoilla Isä meidän?

    Eikö pitäisi rukoilla Isää Jeesuksen nimessä?

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Miksi sitten Jeesus käski rukoilla Isä meidän?

    Eikö pitäisi rukoilla Isää Jeesuksen nimessä?

    Rukoilla Jeesusta, rukoilla Isää Jeesuksen nimessä---sama asia.
    Jeesus opetti, että rukoilkaa minun nimessäni.
    ---
    Isä meidän, joka olet taivaissa.
    Pyhitetty olkoon sinun nimesi. (on yksi nimi, joka on pyhitetty erityisesti rukouselämää varten, Jeesus)
    ---
    Tulkoon sinun valtakuntasi. (Tulkoon Pyhä Henki eka sijalle opettamaan ja hallitsemaan elämääni)
    ---
    Tapahtukoon sinun tahtosi,
    myös maan päällä niin kuin taivaassa. (Tapapahtukoon Jumalan tahto minun elämässäni aina oman tahtoni ylitse. Saakoon Jumala käyttää minua tahtonsa mukaan)
    ---
    Anna meille tänä päivänä meidän jokapäiväinen leipämme. (Tunnustus siitä, että olemme riippuvaisia Jumalasta myös ajallisissa tarpeissa. Mikään ei ole itsestäänselvää, vaikka siltä ehkä tuntuisikin)
    ---
    Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
    niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
    jotka ovat meitä vastaan rikkoneet. (Omat rikkomukset voi pidättää saamasta anteeksi katkeruudella ja kovuudella ja anteeksiantamattomuudella. Koska Jumala antaa meille anteeksi, niin mekin olemme velvollisia antamaan anteeksi)
    ---
    Äläkä saata meitä kiusaukseen,
    vaan päästä meidät pahasta. (Tunnustus siitä, että meillä ei ole voimavaroja vastustaa kiusausta, vaan meidän tulee katsoa Häntä, joka vain yksin voi meidät vapauttaa)
    ---
    Sillä sinun on valtakunta ja voima ja kunnia iankaikkisesti. Aamen. ( Jumalan Pyhässä Hengessä yksin on voima, joka voittaa kaiken sen mitä maailmassa on. Me vähenemme koko ajan ja Hän kasvaa meissä ja sitä mukaa myös Jumalan kunnia)

    Äänestä

Yksi helpotusta tuottanut havainto niin Jasminelle kuin muillekin rukoileville: Tapaan ristiä kätensä rukoillessa näyttää sisältyvän henkisen olotilan paranemisen lisäksi ihan fyysisiäkin helpotuksen seuraamuksia. Olen huomannut, että niin ahdistus kuin myös fyysiset tuskatilat helpottavat, kun puristaa rukoillessa sormiaan kovasti yhteen. Mitä kovempi ahdistus, tuskatila tai tautikohtaus, sitä kovemmin kannattaa puristaa. Helpotus tulee muutaman minuutin sisällä. Saatta toimia muillakin, kuin minulla.

Äänestä

Kyllä Jeesus kehotti rukoilemaan Isää hänen (Jeesuksen) nimessään ja sillä tavalla apostolit rukoilivat ja ylistivät ja kiittivät Isää Jumalaa Herran Jeesuksen Kristuksen nimessä. (esim. Apt 4:24-30; Room 15:6; Efe 1:3 ja Joh 14:14; 16:23-24; Matt 6:6-13)

Äänestä

Isän nimi on Jeesus.

Äänestä
  • Böhhh!

    Jeesuksen kautta kulkee tie Isän tykö.
    Kun on tullut uskoon,
    voi rukoilla Jumalaksi ja Isäksi kutsuen, myös.

    Äänestä

  • Böhhh! kirjoitti:

    Böhhh!

    Jeesuksen kautta kulkee tie Isän tykö.
    Kun on tullut uskoon,
    voi rukoilla Jumalaksi ja Isäksi kutsuen, myös.

    Joh. 17

    11. Ja minä en enää ole maailmassa, mutta he ovat maailmassa, ja minä tulen sinun tykösi. Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, että he olisivat yhtä niinkuin mekin.
    12. Kun minä olin heidän kanssansa, varjelin minä heidät sinun nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, ja suojelin heitä, eikä heistä joutunut kadotetuksi yksikään muu kuin se kadotuksen lapsi, että kirjoitus kävisi toteen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jasmine9 kirjoitti:

Hei!

Olen vasta alkanut kunnolla uskomaan Jeesukseen, Raamattuun yms, mutta yksi asia on jäänyt vähän epäselväksi. Eli, kun rukoilen, niin pitääkö minun puhua Jeesukselle vai Jumalalle? Onko kenelläkään tietoa mistä voisin saada joitakin uusia tuttavia/ystäviä joiden kanssa voisin keskustella uskonasioista? Itse en tunne ketään, jolle voisi puhua niistä asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu