Timo Soini on suomen politiikan Martti Luther, eli uudistaja ja uskonpuhdistaja!
Luin asiasta lehdestä!
Luin asiasta lehdestä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitäs mieltä hihhulit ovat tästä Lutherista?
Todelliset hihhulit on aivopestyjä viherkommareita jotka ei enää muista - tai ei halua muistaa - taistolaisten metkuja, mutta tekevät silti samat vanhat typerät virheet ja esittävät yhä vain vinksahtaneempia mielipiteitä. He eivät varmaankaan juuri Soinia kunnioita.
Timo Soini on valitettavasti johtava Perussuomalaiset nollasarjaan ja tuhoon, kun oppi-isänsä Veikko Vennamo aikoinaan esi-persut, SMP:n.
Tyhjän tynnyrin kolina alkaa kyllästyttämään, kun puolueen ohjelmalla ei ole ohjenuoraa eikä sisältöä.
Vastustamalla kaikkea ei saavuteta mitään. Jytkyn jälkeinen hallituksesta kieltäytyminen oli raukkamainen temppu ja jokainen sana sen jälkeen pelkkää populismia, epäuskottavaa tyhjää sananhelinää.
Soini syö sanojaan sitä mukaa kun vanhat ennustukset osoittautuvat vääriksi, kannattaa EU:ta jne ja lihoo lihomistaan.
Mikä on Perussuomalaisten kohtalo, jos kalkkeutuneet verisuonet päättävät roimasti ylipainoisen führerin elämän?
Mahtaa hihhuleiden isoissa teltoissa käydä pälpätys ensi kesänä.
Ei niitten kielillpuhumisesta ota kuitenkaan selvää, kannattavatko persuja edelleenkin.
Martti Luther oli kai tavallinen perusjuntti. Hän oli ilmeisesti melko perusteellisesti jumittunut vanhoihin aatteisiin, muutti vain vähän muodollisia juttuja. Luther vastusti kiivaasti todellista tietoa ja sivistystä:
"Myöhemmin sekä katolinen kirkko että Martti Luther vastustivat uutta todellisuuskäsitystä ja katolinen kirkko julisti opin pannaan vuonna 1616."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nikolaus_Kopernikus
Todellisuudessa Luther siten jatkoi sitä perinnettä, jonka mukaan esim. Giordano Brunolle laitettiin rautanaamari ettei voisi puhua totuuksia ja G.B. poltettiin elävältä roviolla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno
Luther vastusti talmudisteja, Soini taasen palvoo heitä.