Marx jakaa työn tulokset kahteen kasaan - välttämättömään työhön ja lisätyöhön.
Toisaaltaan tiedämme, että tavaran arvo on valmistuksessa kuluneen pääoman arvon ja tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa.
Työläiseltä ei voida riistää työntuloksia enempää kuin on tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn määrän ja maksetun palkan ero.
Kapitalistin myydessä valmistamansa tavaran sen arvoa korkeampaan hintaa niin silloin hän saa riistotonta voittoa tavaran arvon ja hinnan välisen osuuden.
Siis kapitalisti voi myymällä valmistamansa tavaran sen arvoa korkeampaan hintaa saada riistotonta voittoa ja näin myös riistotonta pääomaa.
.......................
Marxin opit ja kapitalistin saama riistoton voitto
10
50
Vastaukset 10
Työtä tehdään nykyisin joko sovittu aika tai määrä joten Marxin jako on pielessä.
Yleensä niistä maksetaan myös sovittu korvaus eli palkka eli ei riistetä.- että silleen
"Toisaaltaan tiedämme, että tavaran arvo on valmistuksessa kuluneen pääoman arvon ja tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa."
Kerrot toisessa ketjussa toisin. Tavaran arvo olisi c v m eli kiinteä pääoma, työvoiman kulutuksesta saatu palkka ja lisäarvo.
Väität yhteydessä sitä että uuden tekniikan suoma etu tuottaa halvemmilla kustannuksilla ja saada ylimääräistä lisäarvoa niin se ylimääräinen osa olisi riistotonta.
Nyt väität että lisäarvo olisi kokonaan riistotota.
Kumpaa teoriaa oikein kannatat?Niin.
v m= tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa
Joten se siitä.
"Väität yhteydessä sitä että uuden tekniikan suoma etu tuottaa halvemmilla kustannuksilla ja saada ylimääräistä lisäarvoa niin se ylimääräinen osa olisi riistotonta."
Jotta asia ei jäisi vain sinun väitteesi varaan niin annathan vielä lainauksen Kallen tekstistä sekä linkin viestiin.
Kiitos.
..................."Nyt väität että lisäarvo olisi kokonaan riistotota."
Tökkiikö luetun ymmärtäminen?
Annahan lainaus siitä Kallen viestin kohdasta, jonka olet ymmärtänyt näin väärin ja Kalle sitten kertoo sinulle, että mitä siinä aikuisten oikeasti lukee.
Vaihtoehtoisesti voit tietenkin pyytää äitiäsi tai hoitotätiä selittämään asian sinulle.
..........................
- että silleen
"v m= tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa"
Palkka juoksee jokaiselta työtunnilta. Lisäarvokin menee palkan hyväksi. Mistä syntyy viivan alle jäävä lisäarvo?Jos lisäarvo menee palkkoihin - mikä sinällään on mahdottomuus sillä lisäarvo on se työnosa, mikä ei sisälly palkkaan - niin silloin ei viiva alle jää tietenkään yhtään lisäarvoa.
Jos viivan alla kuitenkin on jotakin niin se on silloin kapitalistin saamaa riistotonta voittoa - tietenkin, tollo.
.....................
- että silleen
"Toisaaltaan tiedämme, että tavaran arvo on valmistuksessa kuluneen pääoman arvon ja tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa"
Tavaran arvoksi tulisi tuotantokustannukset ja työvoiman kulutuksen arvo. Käsittääkseni siihen kuuluu myös lisäarvo vai myykö kapitalisti tavaran tuotehinnalla eli omakustannushinnalla ottamatta voittoa.
"v m= tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa"
Tässäkin väitöksessä lisarvo puuttuu. Yhteiskunnallisesti välttämätön työ uusintaa työvoiman. Jos palkkojen lisäksi tarvitaan lisäarvokin työvoiman uusintamiseen, mistä voitto syntyy?
En vain ymmärrä.Eiköhän sinun pitäisi kerrata marxin oppeja hivenen. Yhteiskunnallisesti välttämätön työ pitää sisällään myös lisätyön.
...................
- että silleen
"Yhteiskunnallisesti välttämätön työ pitää sisällään myös lisätyön."
Se pitänee sisällään myös tuotantovälineisiin kohdistuneen työn. Nekin ovat aikaisemman työn tuloksia tai ne tulevat maksetuksi uudessa tehtaassa työllä, joten....
"v m= tehdyn yhteiskunnallisesti välttämättömän työn summa"...ei pitäne paikkaansa. Summaan pitänee lisätä koneiden kulumisesta korvaava työ, siis c, kiinteä pääoma.Niin.
Taidat muuten olla oikeassa. Yhteiskunnallisesti välttämätön työ pitää sisällään kaiken työn, joka tarvitaan tavaran valmistamiseen yhteiskunnan kehitystasolla - siis koneet, laitteet ja työkalut.
Mutta yhteiskunnallisesti välttämätön työ pitää siis sisällään myös mahdollisen lisätyön.
...................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa721533Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää971123Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as291001- 164987
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105904Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30903Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55839Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu129794- 29774
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.184745Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64674
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48658Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12605Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191577- 86570
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79558- 47510
- 41510
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75507