Monet paheksuvat uskotoa (uskontoja.

?..!

Usein kirjoitetaan siitä kuinka suurta pahennusta ovat uskonnot aiheuttaneet ja kuinka niitä on käytetty väärin.

Silti esim. Ateistit ja muutkin kyllä esittävät paheksuntansa uskonnoista mutta ovat ITSE jopa vakaumuksellisia poliitikkoja. Siis uskovat omiin ismeihinsä, vaikka POLITIIKKAHAN juuri on se pahan alku.

Kummallista?

9

167

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 + 17

      Lue kirjoittamasi kunnolla, ja yritä selventää sitä.
      Tuollaisena se on lähinnä vitsi!

    • Ei politiikka sinällään ole hyvää tai pahaa, mutta demokratia on valitettavasti altis korruptiolle ja rakenteelliselle korruptiolle ja demokratia luisuu rahavaltaa kohti ja silloin ollaan huonossa tilanteessa.

    • 1+ 2

      Mikä olisi hyvä vaihtoehto demokratialle?

      • 2+3

      • Tiedosta kiitollinen

      • 1 + 2
        Tiedosta kiitollinen kirjoitti:

        Miten anarkistista yhteiskuntaa järjestetään?

        Melkoisia propelleripäitä!


        Varmaan nuo, ihan kuin uskikset, tarkoittavat hyvää, mutta eivät vaan kykene tajuamaan, ettei kehittynyttä yhteiskuntaa voi olla ilman lukuisia rakenteita.


      • dikta-tor

        >Mikä olisi hyvä vaihtoehto demokratialle?

        Diktatuuri tietenkin. Jos olisi olemassa idioottivarma tapa vaihtaa diktaattori tarvittaessa. Nykymaailmassahan diktaattorit turvaavat asemaansa armeijan, salaisen poliisin ja korruptoituneen hännystelijäkaartin avulla niin, että voivat tehdä mitä mielivät.

        Tarkoittamassani diktatuurissa diktaattori olisi tavallaan yhtiön toimitusjohtajan tai pääjohtajan kaltaisessa asemassa. Heillähän on suuri valta johtaa yhtiötään, mutta jos yhtiö ei menesty tai johtaja rikkoo sääntöjä, niin lentää kuin leppäkeihäs asemastaan saman tien ja jos on rikkonut sääntöjä, joutuu vastuuseen. Ainakin periaatteessa.


      • 2+3
        Tiedosta kiitollinen kirjoitti:

        Miten anarkistista yhteiskuntaa järjestetään?

        Esimerkiksi annetaan kylä- tai kaupunkiyhteisölle kaikki valtuudet päättää omista asioistaan. Katsotaan kuinka prosessi edistyy ja korjataan räikeimmät virheet tai vihelletään peli poikki jos on tarve ja aloitetaan uudestaan. Kun prosessi on saatu toimimaan, kaupunkiyhteisö osaa itse päättää omista asioistaan. Tulevaisuudessa valtiot voidaan purkaa tarpeettomina kuten kirkkolaitoksetkin.


      • 2+3
        1 + 2 kirjoitti:

        Melkoisia propelleripäitä!


        Varmaan nuo, ihan kuin uskikset, tarkoittavat hyvää, mutta eivät vaan kykene tajuamaan, ettei kehittynyttä yhteiskuntaa voi olla ilman lukuisia rakenteita.

        Sinut on syntyessäsi indoktrinoitu kirkkoon ja valtioon, jotka molemmat ovat yhteiskunnallisia rakenteita. Väität ilmeisesti, että kirkkolaitos on syytä romahduttaa, mutta toisaalta et osaa edes kyseenalaista valtion olemassaoloa tai huomaa sen samankaltaisuutta. Valtio, kuten kirkkokin, on yhteiskuntarakenne, joka tieteen ja tekniikan kehtityksen myötä tulee tarpeettomaksi. Kun kaikki toimii, tulee valtiosta tarpeeton. Näen jo kaikaisuudessa siintävän ajan ilman valtioita, vaikkakin siihen menee vuosisata tai kenties toinenkin.

        P.S. Propellipää-jutut eivät paranna ulosantiasi, eivätkä ne ole perusteltuja argumentteja kaatamaan oikeastaan minkäänlaista väitettä. Joten jatkossa vältäthän käyttämästä moisia väittämiä, jookos?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2061
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      198
      1649
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      151
      1519
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1396
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1206
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      1009
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      938
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      74
      837
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      804
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      705
    Aihe