mitä KANSALLINEN tekee kokoomuksen nimessä?

Mitä KANSALLINEN tekee enää kokoomuksen nimessä?

- Stubbin mukaan kaikki kansallinen tai kansallismielinen on perseestä = impivaaralaisuutta.
- Sanan kansallinen vois vaihtaa esim. monikulttuuriseksi. Tämä ideologiahan ajaa kaikessa kansallisen edun edelle
- EU menee joka asiassa Suomen edelle
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kokoomus on kaukaa isänmaallisesta puolueesta, kokoomus ei toimi isänmaan hyväksi eikä anna mitään arvoa veteraaneille, vanhuksille, jotka ovat tämän maan rakentaneet ja uhranneet nuoruutensa sodissa. nämä vanhukset eivät tuota mitään vaan tulevat yhteiskunnalle kalliiksi ja siksi heidät jätetään oman onnensa ojaan. nämäkin eurot maahanmuuttajille ja elintasopakolaisille.

Äänestä

Wanhoja muistellessa palautuu mieleen, mitenkä Kekkosen presidenttiyden aikana Kokoomuksen taholla korostettiin "kansallinen"-termiä, kunnes sitten 1970-luvulla myös Kokoomus alkoi vääntäytyä yya-myönteisyyden linjalle ja kansallisen politiikan nimissä toimi lähinnä Suomen Perustuslaillinen kansanpuolue, kansanedustajanaan Georg C. Ehrnrooth. Hänet muistamme tiukasta Kekkosen kritisoinnista. Ja olihan siellä Kokoomuksessakin muutama silloinen "impivaaralainen" eli mm. Tuure Junnila. Ne olivat niitä aikoja ne.

Nykyiseen Kokoomukseen taitaa olla liian laadukasta liittää edes monikulttuurisuuden adjektiivia. Osuvimmalta kokoomuslaisuuden nykyluonnehdinnalta tuntuisi esim. EU-Paavillisuus - sikäli mikäli Timo Soini ei pitäisi sitä tituleerausta Paavin halventamisena. Joka tapauksessa Kokoomus liebnee myynyt sielunsa EU:lle ja eurorahalle sekä ilmeisesti myös Natolle. Ilmeistä faustilaisuutta, josta tuleekin mieleen luonnehdinta "Faustilainen Kokoomus". Miltä kuulostaa?

Äänestä

Hyvä kysymys -en todellakaan osaa vastata

Äänestä

Kansalta rahat ökyrikkaille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käteinen kirjoitti:

Mitä KANSALLINEN tekee enää kokoomuksen nimessä?

- Stubbin mukaan kaikki kansallinen tai kansallismielinen on perseestä = impivaaralaisuutta.
- Sanan kansallinen vois vaihtaa esim. monikulttuuriseksi. Tämä ideologiahan ajaa kaikessa kansallisen edun edelle
- EU menee joka asiassa Suomen edelle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu