Onko marxismi kommunisteille uskonto?

Toveri s.partacus suuressa viisaudessaan sanoi näin:
"Marx lausui Pääoman 3. osassa, että tavaroita ei koskaa ole myyty arvostaan eikä milloinkaan voida myydäkään."

Miten arvelet marxin tietävän asian vaikka tavaran arvoa ei voikaan tietää?
Onko sinulla asiasta mitään käsitystä vai onko marxin opit sinulle uskontoa, jota ei tarvitse ymmärtää vaan vain uskoa sen paikkansa pitävyyteen?

Jos ei pysty asiaa selittämään ja kuitenkin sitä faktana pitää niin silloin pitää marxismia uskontona.

.................

8

64

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trotskin äpärä

      Kyllä marxismi joillekin kommunisteille menee uskonnosta. P-Korean juchea ollaan käsittääkseni yliopisto tasollakin tarkasteltu teologian näkökulmasta.

      Ja nykyinen viherkommarius, tai mikä lie kolmas vasemmisto heidän itsensä mukaan, on utooppisten taloussuunnitelmiensa, valikoivan suvaitsevaisuutensa ja "väärien" mielipiteiden tuomitsemisessaan selvästi sekulaari lahko ja mitä pahimpia luokassaan.

    • Katariina721

      Freud, Marx, Engels, Jung: kaikkea ne saksalaiset keksii... Ihme, että keksii, nehän on englantilaisten serkkuja. Benz vai Ford keksi auton, kuka enää tietää kohta.
      Mitä se sitten on pitäisi vielä jossakin välissä ehtiä selittää Benzin, Benz sisään jne. ihan hullua. Alkakaapa kuulkaa filologeiksi, niin elämästä voi tulla mielenkiintoista, mutta kannattaa varmaan tuohon slaavilaiseen filologiaan panostaa. Volgan mutkasta kun ollaan tulossa...

    • Yksikään kommunisti ei tunnu tietävän, että mihin marxin väite perustuu mutta usko asiaan tuntuu olevan luja.
      Vieläkö joku kommunisti väittää, ettei marxismi olisi uskonto?

      ...................

    • Eikö edes sinulla, toveri s.partacus, ole mitään käsitystä siitä, että mihin tämä marxin väite perustuu?
      Ja kuitenkin otat sen faktana ymmärtämättä väitteen taustaa!

      Sinulle marxismi on uskonto.

      .....................

    • Miten te kommunistit voitte tietää, ettei tavaraa koskaan myydä arvostaan vaikka tavaran arvoa ei edes tiedetä?
      Onko kysymyksessä kommunistien uskonkappale vai voidaanko väite myös perustella?

      ....................

    • Huhuu! V. 2013

      Minkähän takia yhä väitellään jonkun jo kymmeniä vuosia sitten eläneen miehen talouselämäkirjoituksista?
      Talouselämä, maailma ja yhteiskunnat ovat noista ajoista muuttuneet ihan kokonaan, joten ne vanhat "opit" ei vät pidä enää paikkaansa. Jos nyt ovat koskaan pitäneet.

      Eikös olisi jo vasemmistonkin aika tulla 2000-luvulle? Vai vieläkö työnorjat yrittävät sorron yöstä nousta...

      • Näinhän se on, kohta varmaan perustetaan hevostehtaita ja korvataan autot hevosilla. Nyt en huomannutkaan yhtä asiaa, autoja voivat immeisetkin tehdä vaan hevosia vaan hevoset, täytynee siis muuttaa suunnitelmaa polkupyörän ja kottikärryn voitoiksi.

        Pääsemme kuitenkin uusillakin Oivilla (yksivaihteinen runkopyörä -80 luvulla) tuohon 1800 luvun tunnelmaan ainakin sadepäivinä. Lasketaan palkatkin samalle tasolle ja otetaan 12 tunnin työpäivät taas käyttöön ja jopa alkaa Marx taas olemaan kohdallaan kunhan vielä annamme appemme elättää meitä.

        Minulla tosin on vaikeuksia kun appeni kuoli jo ennen kuin kerkisin tutustumaan, niin se on sota julmaa kun vei minulta marxilaisen elannon mennessään.


    • ei ole kaukana

      tämän päivän talouspolitiikka EU:n alueella.
      "Lasketaan palkatkin samalle tasolle ja otetaan 12 tunnin työpäivät taas käyttöön..."

      Terävä huomio "Työeläkeläiseltä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      208
      2072
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1237
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      185
      1130
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      33
      685
    Aihe