Myynti EU:n ulkopuolelle - mihin ALV maksetaan?

Jos Suomessa asuva ja työskentelevä ammatinharjoittaja myy palvelua (graafinen suunnittelu ym netissä tehtävä työ) EU:n ulkopuolelle, maksetaanko AVL Suomeen vai siihen maahan, johon palvelu myydään?

Verot maksetaan ymmärtääkseni normaalisti Suomeen, vaikka palveluja tuotettaisiinkin EU:n ulkopuolelle?

Kiitos erittäin paljon asiallisista vastauksista!
42256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sivulla http://www.bjl-legal.com luki näin, eli ovatko tällaiset sähköiset palvelut siis täysin arvonlisäverottomia

".. immateriaalipalveluiksi katsottavat suoritteet, joiden myyminen Euroopan unionin ulkopuolelle on verotonta. Käytännössä poikkeus kattaa useimmat asiantuntijapalvelut, työvoiman vuokrauksen ja henkilöstö-vuokrauksen, ohjelmointityöt, markkinointipalvelut ja muut vastaavan tyyppiset palvelut"

Äänestä

Sanoisin että myyntisi ovat alv-verottomia, et maksa alv:ia kumpaankaan maahan.

"Immateriaalipalveluiden myyntiä ei veroteta Suomessa, jos
ostajan kotipaikka on Yhteisön ulkopuolella ja palvelu luovutetaan
muualla kuin Suomessa olevaan kiinteään toimipaikkaan.
Säännös koskee sekä elinkeinonharjoittajia että
yksityishenkilöitä, julkisyhteisöjä ja muita vastaavia.

Immateriaalipalvelun luovutus on tapahtunut _kiinteään
toimipaikkaan_, jos kyseinen toimipaikka on tilannut palvelun
ja on maksuvelvollinen siitä. Toimipaikassa, joka on tilannut
immateriaalipalvelun, ei tarvitse olla verollisten hyödykkeiden
tuottamiseen tarvittavia valmiuksia."
http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Arvonlisaverotus/Arvonlisaverotus_kansainvalisessa_palvel(14214)#4_Myyntimaasäännökset

"Esimerkkejä:
Immateriaalipalvelua ei veroteta Suomessa:
- Suomalainen yritys suunnittelee mainoskampanjan ruotsalaiselle yritykselle.
- Suomalainen yritys myy käännöspalvelun venäläiselle yksityishenkilölle."

Nämä asiat ovat kyllä epäselvää sössöä veroviraston omille veroneuvojillekin. Ei niiltä yksinkertaista JUU / EI vastausta saa kysymääsi tilanteeseen, vaikka kuinka selkeä palvelumyynnin tilanne olisi käsissä.

Venkoilevat että voi olla tällai tai tällai. Tai sitten voi olla myös tollai tai tollai tulkiten. ja nää on aina tulkinnanvaraisii juttui..

Äänestä
  • ... mutta mistä luulet että niitä ei verota *kummassakaan* maassa - tuosta ei voi vielä päätellä etteikö niitä verotettaisi siinä maassa mihin palvelun myy (eli että ALV pitäisi maksaa sinne)... ?

    Äänestä

Kiitos ystävällisestä vastauksestasi ja linkistä! :)
Mutta onpa outoa jos ei veroviranomaisetkaan tiedä varmuudella tällaisia asioita, kuka sen sitten tietää ja päättää... !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos vastauksista! kirjoitti:

Jos Suomessa asuva ja työskentelevä ammatinharjoittaja myy palvelua (graafinen suunnittelu ym netissä tehtävä työ) EU:n ulkopuolelle, maksetaanko AVL Suomeen vai siihen maahan, johon palvelu myydään?

Verot maksetaan ymmärtääkseni normaalisti Suomeen, vaikka palveluja tuotettaisiinkin EU:n ulkopuolelle?

Kiitos erittäin paljon asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu