ruotsinkielisen eliitin(eli RKP:sen) piirissä on aika lailla suomalaisvastaista ajattelua.Minulle tuossa viikonloppuna juuri eräs RKP:nen Äiti sanoi että he eivät hyväksy suomenkielistä miestä tyttärelleen,vaan miehen pitää olla ruotsinkielinen.
Voin paljastaa että
A.R.Kisto
26117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ihan oikeassa olet.
Miksi joku suomenkielinen haluaisi sekaantua johonkin ruotsinkieliseen?
Över 40 000 finskspråkiga har gift sig med svenskspråkiga och sedan finns det otaliga samboförhållanden (finska och svenska )Nuförtiden bestämmer inga föräldrar vem man får gifta sig med.A.R.Kisto skriver skit som vanligt.
Mitä?
Misslyckade pakkoruotsistudier ?OCH samhällskunskap ?
Täh?
Jos joku on luonnostaan tyhmä ja laiska, ei kerta kaikkiaan opi kieliä vaikka koulussa yritetään opettaa.
Otan osaa.
Väitteesi ei muuta sitä tosiseikkaa että ruotsinkieliset miehet saattavat naida suomenkielisen naisen, mutta ruotsinkieliset naiset eivät nai suomenkielistä miestä.
Varför ljuger huusianna1,det är tvärtom väldigt populärt med finskspråkiga äkta män.
Voin paljastaa että olen kaiken lisäksi homokin!
Inte är det lätt att vara nätfenno.
Aloitusviesti on hyvin tyypillinen esimerkki "yksikielisyyssotureiden" tavanomaisesta disinformaatiosta: kerrotaan muka "omana kokemuksena" jokin keksitty tarina, jonka tarkoituksena on saattaa ruotsinkieliset huonoon valoon. Ajateltuna kohdeyleisönä ovat ne ihmiset, jotka mielellään uskovat ruotsinkielisistä kaikkea negatiivista.
Aloitusviestin tarina sopii huonosti yhteen sen seikan kanssa, että noin joka toinen ruotsinkielinen todistettavasti perustaa perheen suomenkielisen kanssa. Tosin nämä meidän "uusfennomaaniset kielisoturimme" eivät ole koskaan antaneet tilastollisten tosiseikkojen häiritä itseään, vaan jatkuvasti toistavat samoja valheellisia väitteitään, vaikka ne säännöllisesti kumotaankin. Kun heille tarjoaa tosiseikkoja, se on kuin vettä kaataisi hanhen selkään.
Juu juu mutta ei juttusi nyt poista sitä tosiasiaa,että RKP:ten keskuudesta löytyy valtaväestön vastaista ajattelua.
Asia vain on niin, että ankkalammikosta löytyy todistettavasti nuivaa asennoitumista suomenkielisen kanssa avioitumiseen. Muutama vuosi sitten peräti lehtihaastattelussa kiihkosuomenruotsalaisen järjestön keulakuva (Ida Asplundin aisapari) toi kautta rantain esille nuivan suhtatumisensa.
Aika tekee tietysti tehtävänsä, eikä ankkalammikossaan harrasteta enää niin tarmokkaasti rotuerottelua kuin ennen.
"Valtaväestön"? Ota huomioon, että RKP:n kannattajat kuuluvat juuri tuohon Suomen "valtaväestöön". Käsite "valtaväestö" ei ole sama asia kuin suomenkielinen väestö, vaan tarkoittaa sekä suomen- että ruotsinkielisiä.
Jos itse polveutuu osittain suomenkielisistä (kuten todella monet ruotsinkieliset polveutuvat) tai on parisuhteessa suomenkielisen kanssa (joka toinen ruotsinkielinen), ei ole psykologisesti uskottavaa, että suhtautuisi suomenkielisiin jotenkin kielteisesti.
Oleellisin ero kieliryhmien välillä on se, että keskimääräisellä ruotsinkielisellä on huomattavasti enemmän kontakteja suomenkielisiin kuin keskimääräisellä suomenkielisellä ruotsinkielisiin. Tästä syystä ennakkoluulot ja kielteiset asenteet toista kieliryhmää kohtaan ovat keskimäärin yleisempiä suomen- kuin ruotsinkielisten keskuudessa, mikä on myös todettu asennetutkimuksissa. Ruotsinkielisillähän on keskimäärin selvästi kokemusperäisempi ja realistisempi käsitys suomenkielisistä kuin keskimäärin suomenkielisillä ruotsinkielisistä.
Mistä asti joku Ida A on muka ollut edustava esimerkki tyypillisestä suomenruotsalaisesta?
Toinen Idan vanhemmista on riikinruotsalainen. Ida myös asuu Ruotsissa ja on ilmeisesti käynyt koulunsakin siellä. Hän ei edes kuulosta suomenruotsalaiselta vaan puhuu selvää riikinruotsia. Idan mielipiteet muuten torjuttiin jyrkästi juuri mainitsemassasi "Ankkalammikossa" muun muassa Enestamin (RKP:n puheenjohtaja) ja muiden merkkihenkilöiden suulla. Muun muassa Eva Biaudet', ja Stefan Wallinin äidit ovat suomenkielisiä ja Wallin sekä esim. Astrid Thors ovat naimisissa suomenkielisen kanssa.
Sitä paitsi: sekoitat käsitteet kieliryhmä ja rotu. Rotu edellyttää käsitteenä fyysisesti mitattavissa olevien erojen olemassaoloa toisiin rotuihin, eikä tällaisia eroja ole suomenruotsalaisten ja Länsi-Suomen suomenkielisen väestön välillä havaittavissa. Tämä todettiin jo 1900-luvun alkupuolella koko Suomen, sen eri maakuntien ja kieliryhmien väestöä koskeneissa antropologisissa kartoitustutkimuksissa. Myös DNA-tutkimukset kertovat saman tarinan.
Suomenkielisiä vapaakielivalintaa kannattavia on kutsuttu natseiksi, mongooleiksi ym., joten ei "yksikielisyyssoturit" oli ainoita haukkujia nettisivuilla.
On päästävä eroon häpeällisestä pakkoruotsista. www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi
"Suomenkielisiä vapaakielivalintaa kannattavia on kutsuttu natseiksi, mongooleiksi ym., joten ei "yksikielisyyssoturit" oli ainoita haukkujia nettisivuilla."
Varmasti, mutta nettifennot ovat ihan oma lajinsa. On aivan turha edes yrittää selitellä heidän sanomisiaan millään kielivalintakysymyksillä.
Kyse on vihapuheesta ja sen vaikutukset näkyvät jo netin ulkopuolellakin. Kyse on Suomen ja suomalaisuuden häväistämisestä!
"Varmasti, mutta nettifennot ovat ihan oma lajinsa. On aivan turha edes yrittää selitellä heidän sanomisiaan millään kielivalintakysymyksillä.
Kyse on vihapuheesta ja sen vaikutukset näkyvät jo netin ulkopuolellakin. Kyse on Suomen ja suomalaisuuden häväistämisestä!"
Siinäpä sitä avoimesti puolustellaan yhden puolen, ja tuomitaan toisen osapuolen vihapuhe.
Eivätkö nämä Suomea mustamaalavat surutoimittajat ja bloggaajat, jotka itkevät aktiivisesti siitä, kuinka heitä Suomessa sorretaan Ruotsin mediassa, sitten häpäise ja mustamaalaa Suomen mainetta?
Toivottavasti alkaa olla taakse jäänyttä elämää, mutta ikäluokassa yli 70 olen kuullut monia tarinoita seurustelusuhteista, joissa suomenkielinen ei kertakaikkiaan kelvannut ruotsinkieliseen sukuun ja osasi itsekin hävetä. Ikäluokassa 50 näyttää olevan enemmän liittoja yli kielirajan, mutta niissäkin on on ollut nimenomaan suomenkielisen asema jotenkin kriittisempi sukujen näkökulmasta. Sen sijaan alle nelikymppiset eivät ole tätä asiaa tuoneet esille, joten ehkä kyse on katoavasta kansanperinteestä.
"mutta ikäluokassa yli 70 olen kuullut monia tarinoita seurustelusuhteista, joissa suomenkielinen ei kertakaikkiaan kelvannut ruotsinkieliseen sukuun ja osasi itsekin hävetä."
Oli niitä paljon muitakin rajoitteita: duunari ja porvari, uskonnollinen ja ateisti, katolinen ja ortodoksi, mies ja mies, nainen ja nainen, kokoomuslainen ja demari, maajussi ja kaupunkilainen, ensikertalainen ja eronnut, yksinhuoltajat.
Ruotsinkielisenä tiedän että kielirajojen ylitykset eivät olleet kovin hankalat kunhan kaikki muut (esim. yllämainitut) olivat kohdallaan. Eikä rajoittajina suinkaan olleet vain ruotsinkieliset, vaan jopa useammin suomenkielinen osapuoli. Miksi? Siksi että vähemmistö tottuu luonnostaan enemmistöön, mutta päinvastoin on vaikeampaa.
Mutta eiväthän nämä luonnolliset faktat tietenkään teikäläisiin uppoa. Sehän, kuten kaikki muukin todellinen, vaisi pohjan pois teidän purkauksistanne.
"Ruotsinkielisenä tiedän että kielirajojen ylitykset eivät olleet kovin hankalat kunhan kaikki muut (esim. yllämainitut) olivat kohdallaan. Eikä rajoittajina suinkaan olleet vain ruotsinkieliset, vaan jopa useammin suomenkielinen osapuoli. Miksi? Siksi että vähemmistö tottuu luonnostaan enemmistöön, mutta päinvastoin on vaikeampaa."
Mutta tehän ette totu enemmistöön, vaan haluatte että he opiskelevat teidän kielenne pakolla ja antavat sillä samalla lain velvoituksella teille palvelunne.
"Mutta eiväthän nämä luonnolliset faktat tietenkään teikäläisiin uppoa. Sehän, kuten kaikki muukin todellinen, vaisi pohjan pois teidän purkauksistanne. "
Me elämme ilmeisesti erilaisessa todellisuudessa, ja voin sanoa että mitä ihmeen puppua taas sieltä tulee.
"Minulle tuossa viikonloppuna juuri eräs RKP:nen Äiti sanoi että he eivät hyväksy suomenkielistä miestä tyttärelleen,vaan miehen pitää olla ruotsinkielinen. "
Millainen on RKP:nen Äiti? Ja miten tämä oudosti koskee koko "ruotsinkielistä eliittiä". Mikä muuten on ruotsinkielinen eliitti, ja ketkä siihen kuuluvat ja miten sen perustelet?
Oletko varma että ongelma oli miehen "suomenkielisyys"? Miten sinä ylipäätään olet sattunut paikalle kuulemaan, ja mistä tiedät että puhuivat ruotsia ja siinä tapauksessa miten voit olla varma että ymmärsit mistä juteltiin?
Niin ja miksi luulet kenenkään uskovan tuohon oman alhaisen mielikuvituksesi tuotokseen?
No minähän olen "suru" ja RKP:nen ja tapaan paljon ruotsinkielisiä,tätä hienonpaa porukkaa myös.Kyllä minä tiedän mitä siellä toiset ajattelevat tietyistä asioista.
"Millainen on RKP:nen Äiti? Ja miten tämä oudosti koskee koko "ruotsinkielistä eliittiä". Mikä muuten on ruotsinkielinen eliitti, ja ketkä siihen kuuluvat ja miten sen perustelet?
Oletko varma että ongelma oli miehen "suomenkielisyys"? Miten sinä ylipäätään olet sattunut paikalle kuulemaan, ja mistä tiedät että puhuivat ruotsia ja siinä tapauksessa miten voit olla varma että ymmärsit mistä juteltiin?
Niin ja miksi luulet kenenkään uskovan tuohon oman alhaisen mielikuvituksesi tuotokseen?"
Onko sinulla kyselyikä?
Voidaan ottaa surumies puolisoksi.
Vuokrataan kohtu ruotsalaiselle. Avioliiton kestoksi toivotaan 6 v.
En halua enempää kuin viisi lasta.
Olen valmis vaihtamaan äidinkieleni rahaa vastaan, tai jos hyvin sovitaan, niin pelkkä minun loppuelämäni elättäminen käy myös (osamaksu).
Nim. savolaistyttö (seitsemän veljeä)