hei,
olisiko neuvojaa tällaiselle aloittelevalle multasormelle (keskellä kämmentä tosin).
Ostin eilen pussin hollanninkurjenmiekkoja ja freesioita, kun ajattelin että sipullikasveina ne on helppo kasvattaa kuten tyyliin tulppaanit...
Netistä googletin ja nytpä menikin sormi suuhun kun ei nämä ihan vissiin helpoimmasta päästä sitten olekaan. Mutta kuitenkin, freesiat työntävät paketissa jo vartta, noin 1.5 cm. Se vihertää. Onko se siis juuri vai jo lehtiaste?
Mietin että kun istutan ne freesit niin jätänkö vähän lähemmäksi pintaa? Vai voiko istuttaa syvemmälle kuten paketissa mainitaan?
hollannin kurjenmiekka ja freesia
gardening for dummie
1
548
Vastaukset
- Hianoja tulee
Istutat vaan heti siihen syvyyteen, kun pussissa on käsketty. Se törökäs ylöspäin, siitä tulee lehdet. Aikainen kasvuunlähtö ei haittaa, se kertoo vain, että sipuli on hyvissä voimissa. Jos eivät pian pääse multaan, loppuu kosteus ja verso kuolee.
Itelläni on jääkaapissa talvet gladioluksia yms. ja aina ne ryhtyy kasvamaan siellä pimeessä ennen purkkiin pääsyä.
Istuttaessa kastelet ihan märäksi ja sitten annat olla rauhassa, kunnes alkaa ilmestyä kasvua. Yleensä alottelijat kastelee liikaa ja sipulit mätänee, älä tee semmosta:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433007Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721674- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 371247
- 791070