Kataisella kuumat paikat

Pääministeri Kataisen ja valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen on nyt tultava esiin ja kerrottava avoimesti päätöksen taustat, Sipilä vaatii.

Sipilän mielestä tällainen menettely murentaa hallituksen uskottavuutta.

- Nyt on pakko kysyä, kuka tätä maata johtaa ja onko hallituksella langat käsissään.

Sipilä arvelee, että pääministerillä ja valtiovarainministerillä on vielä paljon selitettävää
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse asiasta haastateltuna VATTin tutkija ei tiedä, mistä hallituksen hyväksymä ehdotus on peräisin - siis ei ainakaan VATTista



Kehyspäätökseen kuuluvan osinkoveromallin tulonjakovaikutusten laskeminen alkoi vasta kehysriihtä edeltäneenä päivänä, kertoo valtiovarainministeriön toimeksiannosta eri veromallien vaikutuksia laskenut Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) projektipäällikkö Heikki Viitamäki.

Viitamäki kertoo Uudelle Suomelle yllättyneensä, kun tämä viime hetken lisäys oli lopulta se, johon hallitus päätyi.

–Kyllä se tuli yllätyksenä, että se päätettiin ottaa, Viitamäki sanoo.

–Parametrit muuttuivat siinä enemmän kuin odotin.

VATT oli selvittänyt ministeriön pyynnöstä useamman erilaisen osinkoveromallin vaikutuksia ennen kuin kyseinen, laajaa kritiikkiä herättänyt malli tuli laskettavaksi.

–Muita oli laskettu jo aiemmin.

Viitamäen mukaan ei ole tavatonta, että valmisteluun tulee loppuvaiheissa harkittavaksi uusia malleja. Valittu malli kuitenkin poikkesi tietyiltä ratkaisevilta osiltaan muun muassa Hetemäen verotyöryhmän linjauksista.

Heikki Viitamäellä ei ole tietoa, mistä malli on lähtöisin. Hänelle mallin toimitti laskelmia varten ministeriö.

Äänestä

Paljon on selitettävää ja valheen suuntaan näkyvät nekin selitykset kääntyvän. Katainen oli tv-uutisissa toimittajien tentattavana ja ilmeistä sekä puheista päätellen potaskaa tuli aika iso satsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valheesta kiinni kirjoitti:

Pääministeri Kataisen ja valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen on nyt tultava esiin ja kerrottava avoimesti päätöksen taustat, Sipilä vaatii.

Sipilän mielestä tällainen menettely murentaa hallituksen uskottavuutta.

- Nyt on pakko kysyä, kuka tätä maata johtaa ja onko hallituksella langat käsissään.

Sipilä arvelee, että pääministerillä ja valtiovarainministerillä on vielä paljon selitettävää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu