kävin juuri kirkkoherran virastossa allekirjoittamassa ero lappuset, neljä toimisto virkailija naista istui kahvia juoruamassa pienessä toimistossa katsoen nenän varttapitkin että mikäs pelle sä oot
mä:Saisko kirkosta eroamislapun kiitos?
sihteeri tipu:No tottahan toki! oletko nyt todellakin aivan varma?olet poika päätöksesi tehny?
mä:todellakin!!!(suomalaista vähäsanaisuutta)
sihteeri:"no sitten oot tehny" (vittuilevalla äänensävyllä korostaen) kolmen muun naisen virnuilulla maustettuna.
mä: allerkirjoitan laput kynä täristen koitan niellä samaan aikaan potutustani neljään toimisto virkailijaan jotka kyttäävät halveksuvasti jokaista sanaani ja liikettäni. on aivan hiljaista olen selvästi kussut jokaisen muroihin naaman happamuudesta päätellen.
sihteeri:no niin kotipaikka kunta, päivämääräys ja allekirjoitus löytyy siinä se nyt oli kiitos käynnistä!
mä:tämäpäs oli helppoa kun ois lasta lyöny
sihteeri:ainiin! voin kyllä hakea meidän papin paikalle hän on takahuoneessa kahvilla
mä:älä suotta vaivaa oon jo jutellut...adios!
EROSIN NOIN 10min. sitten!!!!
11
1189
Vastaukset
- Jori Mäntysalo
Onnea tapahtuneen johdosta!
Muista vielä tarkistaa, että saat parin viikon sisällä maistraatista kuittauksen, joka kertoo että tieto erosta on kirjattu väestötietojärjestelmään.- kuotsi
kiitos kiitos!!!!!pitää puhua kavereillekin järkeä ettei rupea maksamaan ehtoolismaljojen timanttikoristeluista tai ulkokullattujen leipäpappien palkkoja puhumattakaan näiden tyhjillään ammottavien miljoona kirkkojen ylläpidoista..kauniita asioita kyllä puhutaan mutta niitä ei lunasteta teiolla pientä pientä ristiriitaa
ajattelevaa miestä vihataan....tais olla sananlaskut tai salomon - Kerberos
kuotsi kirjoitti:
kiitos kiitos!!!!!pitää puhua kavereillekin järkeä ettei rupea maksamaan ehtoolismaljojen timanttikoristeluista tai ulkokullattujen leipäpappien palkkoja puhumattakaan näiden tyhjillään ammottavien miljoona kirkkojen ylläpidoista..kauniita asioita kyllä puhutaan mutta niitä ei lunasteta teiolla pientä pientä ristiriitaa
ajattelevaa miestä vihataan....tais olla sananlaskut tai salomonHieno homma. Annetaan niiden kustantaa "piruntorjuntabunkkerit", jotka niitä tarvii valheellisen bisneksen ylläpitoon. Terveellä järjellä varustetut ihmiset eivät tämmösiä rahoita ja elätä.
- Poison
... valitsemallesi tielle. Jos kavereillasi on samanlaisia aikomuksia niin voit suositella heille maistraattia, siellä kohdellaan eroajia ystävällisemmin kuin KIRKKOherran virastossa. ;) Itse erosin viime vuonna, käväisin maistraatissa, nopeaa ja ystävällistä palvelua, eikä taatusti pappeja takahuoneissa. ;D
- Timo
Minulla on samat kokemukset. Maistraattiin vaan...
- ex-jäsen
ite erosin n.3v sitten,kävin maistraatissa täyttämässä lapun. siellä kohtelu mielestäni oli asiallista,mutta kun kuukausia sen jälkeen näin pappini joka oli rippileirillä niin jos katse voisi tappaa niin olisin jo krematoriossa! ja mä pidin häntä mukavana ihmisenä ja olin aikeissa morjestaa mutta ajettelin hänen ilmeensä nähtyään että olkoon! tuli samalla todistettua yksi monista epäilyistä kirkosta!
- matroona
Mistä se tiesi Sinut kirkosta eronneeksi. ei ne papit niitä kirkonkirjoja (nyk. ATK) selaile.
Olsisko Su´lla itelläs ollu joku ilme? - Moonmaiden, kirkosta eronnut
matroona kirjoitti:
Mistä se tiesi Sinut kirkosta eronneeksi. ei ne papit niitä kirkonkirjoja (nyk. ATK) selaile.
Olsisko Su´lla itelläs ollu joku ilme?Meidän seurakunnasta ainakin saa, kun kirkosta eroaa, kirkkoherran allekirjoittaman kirjeen, jossa se kertoo asiallisesti, mistä oikeuksistani olen luopunut. Kyllä ne siis jotain tiedostoja lukee.
- Welhokas
Moonmaiden, kirkosta eronnut kirjoitti:
Meidän seurakunnasta ainakin saa, kun kirkosta eroaa, kirkkoherran allekirjoittaman kirjeen, jossa se kertoo asiallisesti, mistä oikeuksistani olen luopunut. Kyllä ne siis jotain tiedostoja lukee.
Ihan uteliaisuudesta kysyn...
- Moonmaiden
Welhokas kirjoitti:
Ihan uteliaisuudesta kysyn...
Siinä kirjeessä sanottiin esim. muistaakseni (hävitin sen jonnekin, hups :)) siitä, etten ole enää tervetullut ehtoolliselle ja minun toivottiin ilmaisevan kantani hautauksesta omaisille, ettei minua sitten tulevaisuudessa haudata kirkon maaperään. Kirkkoherra myös taas kerran ilmaisi kantansa, jonka mukaan hän ei suostu siunaamaan kirkosta eronneita haudan lepoon. Avioliitto- ja kummiasioista ei sanottu mitään.
- donkii
^^ nauti nyt elämästä :D!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788