Tuomioja stubbina

Aikoinaan Stubb Suomen ulkoministerinä ja Etyjin puheenjohtajana "ennusteli" 080808, kuinka Georgian sodassa Venäjä saa selkäänsä ja kuinka USA:sta ja NATOsta tulee maailmavalta.

Toisin kävi.

Jo Stubbia ennen koko Suomen johto "ennusteli" USA:n ja CIA:n informaatioon uskoen, että Irak ja Afganistan ovat vain suupaloja USA:lle ja NATOlle.

Toisin kävi.

Nyt Tuomioja on lähtenyt "ennustelemaan" Pohjois-Korean sotaa, niin, että taas USA on etukäteen selviämässä voittajana.

Tuomioja, kovana lukijana, voisi lukaista muutaman sotahistorian kirjan: USA ja NATO eivät ole voittaneet yhtäkään sotaa II maailmansodan jälkeen, vaikka ovat hyökänneet Pohjois-Koreaa sotilaallisesti huomattavasti heikompiin maihin kuten esim. Afganistaniin tai Irakiin.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Suomen poliittisen ja sotilaallisen johdon pitäisi nyt pikaisesti ottaa oppitunteja asiantuntijoilta selvittääkseen, mikä ero on sodan voittamisella, infran tuhoamisella, maximaalisella tappamisella, siviilien tappamisella.

Nuo keinot ovat USA:n ja NATOn sotastrategiaa, mutta sotaa niillä ei voiteta, tuoreimmat esimerkit mm. Irak, Afganistan, Libya.

Äänestä

Tuomioja on poliitinen eläin. Hän syö vahvemman kädestä ja kun hän ei ole mikään sota-asioiden asintuntija, hän ei näe miten sotavoimin maailma makaa jasiksihän syö USA:n, Naton, Niinistön ja kokoomuksen kädestä.

Äänestä

Voiko Tuomioja olla niin typerys, että ei muka tiedä, eikä muka ymmärrä, että koko "jännitys" Korean niemimaalla on USA:n aikaansaama, jolla USA pyrkii pelkästään Kiinan vastaisiin strategisiin ja sotilaallusiin toimiin.

Vai ovatko ulkoministeri Tuomioja ja presidentti Niinistö lähteneet mukaan USA:n Kiinan vastaiseen politiikkaan ja sotapolitiikkaan.

Venäjän vastaisissa sotatoimissa jo olemmekin.

Äänestä
  • Yhdysvaltain Kiinan vastainen kampanja ja USA:n varustelun lisääminen läntisen Tyynenmeren alueella alkoi jo jonkin aikaa sitten. Suomen valtamedia ei tietenkään ole välittänyt käsitellä USA:n militaristisia hankkeita tuolla alueella. Olen kumminkin varma että tämä kaikki USA:n sapelinkalistelu kääntyy USA:n tappioksi ja Euraasian voitoksi. Hermosodan paineessakin Kiina pitää päänsä kylmänä tietäen omat kasvavat voimavaransa.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Yhdysvaltain Kiinan vastainen kampanja ja USA:n varustelun lisääminen läntisen Tyynenmeren alueella alkoi jo jonkin aikaa sitten. Suomen valtamedia ei tietenkään ole välittänyt käsitellä USA:n militaristisia hankkeita tuolla alueella. Olen kumminkin varma että tämä kaikki USA:n sapelinkalistelu kääntyy USA:n tappioksi ja Euraasian voitoksi. Hermosodan paineessakin Kiina pitää päänsä kylmänä tietäen omat kasvavat voimavaransa.

    "Hermosodan paineessakin Kiina pitää päänsä kylmänä tietäen omat kasvavat voimavaransa."

    On kyllä ihan yleisesti tiedossa että Pohjois-Korean kiivas sanasota ja tempoileva politiikka ei ole ollenkaan Kiinan mieleen ja se onkin ensimmäista kertaa äänestänyt YK:ssa Pohjois-Korean vastaisten pakotteiden puolesta.
    Pohjois-Korean politikka ei siis ole lainkaan sen vanhan liittolaisen Kiinan mieleen koska se lisää jännitystä alueella ja haittaa samalla Kiinan intressejä.

    Äänestä

Koroljov, Kiina ja Venäjä menevät jo menojaan sekä taloudellisesti että sotilaallisesti.

Sen takia paradoksaalista kylläkin USA:lla ja Natolla (Suomessa noilla olet hulluilla kokemus-k sotilasvirkamiehillä) on tilaa räksyttää, uhata, provosoida, haastaa riitaa.

USA:ssa lasketaan, että vain laajamittaisempi konflikti tai sota maailmassa tai sota tai epävakaus Venäjää tai/ja Kiinaa vastaan voi enää pitää USA:n pinnalla ja maailman vallankahvassa kiinni.

Suomessa presidentti Niinistö on upottamassa Suomea tarraamalla kylmään sotaan, USA:han ja Natoon. Siksi valtamediamme ovat hiljaa.

Äänestä

Ketkä painostavat Tuomiojaa USA:n ja Naton juoksupojaksi, presidentti, Kaivopuisto, Sanoma Oy, Yle, kokoomuspuolue, kokoomushallitus, Supo, puolustusministeriö, oikeistodemarit? Kuka? Mikä?

Äänestä

Miksi demarit eivät herää kun Tuomioja on ryhtynyt USA:n ja Naton sotauhoajaksi.

Tuomioja lienee niin vanha, että muistaa henk.koht. USA:n uhot ennen Vietnamia, ja ainakin uhot ennen Afganistania, ennen Irakia, ennen Georgiaa.

Samanlainen rumbaja uho kuin USA:lla ja Tuomiojalla nyt Pohjois-Koreaa vastaan.

Taas käy niin, että uho hiljenee, USA hiljenee, homma menee puhin, mutta miksi Tuomioja on lähtenyt tuollaiseen USA:n sota-tappamis-tuho-uhoon mukaan?

Äänestä

Tuomioja on Moskovassa vierailulla ja sielläkn stubbina yrittäen puhua kivaa, coolii, kliffaa kun asiaa ei voi kun presidentti Niinistö vääntää Suomen armeijaa salaa pala kerrallaan Natoon.

Äänestä
  • "Niinistö vääntää Suomen armeijaa salaa pala kerrallaan Natoon."

    Tuota samaa olet jaksanut jauhaa jo kuukausia. Et vain ole vielä kertaakaan osannut selittää miten Suomi liitetään pala kerrallaan Natoon kun siihen liittyminen kuitenkin vaatii ihan oikean sopimuksen, jäsenyysneuvottelut, eduskunnan siunauksen ja käytännössä myös kansanäänestyksen.

    Äänestä

  • kokemus-k kirjoitti:

    "Niinistö vääntää Suomen armeijaa salaa pala kerrallaan Natoon."

    Tuota samaa olet jaksanut jauhaa jo kuukausia. Et vain ole vielä kertaakaan osannut selittää miten Suomi liitetään pala kerrallaan Natoon kun siihen liittyminen kuitenkin vaatii ihan oikean sopimuksen, jäsenyysneuvottelut, eduskunnan siunauksen ja käytännössä myös kansanäänestyksen.

    maisteri, maisteri, äläs nyt taas turvaudu sotilaan saivarteluun ja puhu asian vierestä kun et pysty kunnon argumentointiin.

    Natoon liitytään jäseneksi poliittisesti, muttaNatoon voi liittyä sotilaallisesti jos kieroilee kuten Niinistö, armeijan aselajilla kerrallaan liittymällä Naton komentorakenteisiin, valmiuteen, joukko-osastoihin, operaatioihin ym. ilman poliittista päätöstä ja täysjäsenyyttä.

    Esim. Tyhmempikin sotilas ymmärtää, että jos Suomen Hornetit on liitetty Naton ilmapuolustukseen niin silloin ne on liitetty Naton ilmapuolustukseen.

    Äänestä

  • Suomi Natossa kirjoitti:

    maisteri, maisteri, äläs nyt taas turvaudu sotilaan saivarteluun ja puhu asian vierestä kun et pysty kunnon argumentointiin.

    Natoon liitytään jäseneksi poliittisesti, muttaNatoon voi liittyä sotilaallisesti jos kieroilee kuten Niinistö, armeijan aselajilla kerrallaan liittymällä Naton komentorakenteisiin, valmiuteen, joukko-osastoihin, operaatioihin ym. ilman poliittista päätöstä ja täysjäsenyyttä.

    Esim. Tyhmempikin sotilas ymmärtää, että jos Suomen Hornetit on liitetty Naton ilmapuolustukseen niin silloin ne on liitetty Naton ilmapuolustukseen.

    "maisteri, maisteri, äläs nyt taas turvaudu sotilaan saivarteluun ja puhu asian vierestä kun et pysty kunnon argumentointiin. "

    No sinulta ei ole koskaan totuttu saamaan minkään argumentaation pätkääkään. Ilmeisesti et edes tiedä mikä on argumentaatio. Ihna tidoksesi: se että vain väittä jotain tapahtuneeksi, ei ole argumentaatiota.

    "muttaNatoon voi liittyä sotilaallisesti jos kieroilee kuten Niinistö, armeijan aselajilla kerrallaan liittymällä Naton komentorakenteisiin, valmiuteen, joukko-osastoihin, operaatioihin ym. ilman poliittista päätöstä ja täysjäsenyyttä."

    Mutta kun se ei ole liittymistä! Se on tietyn yhteensopivuuden hakemista ja yhteistyön tekemistä. Suomi teki ihan samaa Neuvostoliiton kanssa YYA-aikana. Mutta ei Suomi ollut silti Varsovan liiton jäsen eikä koskaan siihen liittynyt.
    Se lopullinen "hajurako" pidettiin aina koska se ei sopinut politiikkaamme.

    "Esim. Tyhmempikin sotilas ymmärtää, että jos Suomen Hornetit on liitetty Naton ilmapuolustukseen niin silloin ne on liitetty Naton ilmapuolustukseen."

    Ymmärtäisi jos ne olisi liitetty. Yhteensopivuus ja välillä tapahtuva yhteistyöharjoituksiin osallistuminen ei liitä meitä Naton ilmapuolustukseen. Vasta jos meillä olisi poliittisesti ja sotilaallisesti sitova sopimus, olisimme oikeasti liittyneet.
    Sinun liittymisesi on pelkkää sanakikkailua.

    Äänestä

Stubb ei ollut riittävän älykäs ulkoministeriksi. Tuomioja on, mutta hänkin on jo vanha ukko eikä enää viitsi lukea kotiläksyjään elikkä ajatella itse.

Tuomiojan Pohjois-Korea -uho oli ennennäkemätöntä demarisotauhoa.

Sitten Tuomiojalta putosi leuka ja sanat menivät solmuun kuin Niinistöllä ikään kun Bostonin maratooniin iskettiin.

Nyt kun iskettiin heti perään Texasiin, Tuomioja ja Niinistö eivät uskalla lausua enää mitään.

Äänestä
  • "Tuomiojan Pohjois-Korea -uho oli ennennäkemätöntä demarisotauhoa. "

    Voisin hyvin lyödä vetoa, ettet uskalla siteerata Tuomiojan lausuntoa sellaisenaan koska se veisi täysin pohjan väitteiltäsi hänen "sotauhostaan". Siksi tyydyt tavalliseen tyyliin vain toistelemaan omaa totuuttasi niin monta kertaa että alat uskoa siihen itsekin.

    Äänestä

Tuomioja on muutenkin paitsi sota- ja Nato-uhossa ottanut kokoomusotteen, sellaisen stubbilaisen ylimielisyyden maksattaen tylysti valtion luottokortilla omatkin matkakulut.

Äänestä

Nyt tuo Tuomiojan stubbimainen sotauho sitten selvisi. Tuomioja tiesi presidentti Niinistön ja ulkoasiainvaliokunnan suunnitelmista muuttaa Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista linjaa sotilaallisesti liittoutumattomasta maasta sotilaallisesti liittoutuneeksi.

Tuomioja vaikka järkimiehen maineessa on, ei uskaltanut edes kyseenalaistaa, miten olemme sotilaallisesti liittoutuneita kun emme kuulu mihinkään sotilasliittoon vaan hän katsoi parhaimmaksi yhtyä Natoliittolaisten sotauhoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ennustelijaeukot kirjoitti:

Aikoinaan Stubb Suomen ulkoministerinä ja Etyjin puheenjohtajana "ennusteli" 080808, kuinka Georgian sodassa Venäjä saa selkäänsä ja kuinka USA:sta ja NATOsta tulee maailmavalta.

Toisin kävi.

Jo Stubbia ennen koko Suomen johto "ennusteli" USA:n ja CIA:n informaatioon uskoen, että Irak ja Afganistan ovat vain suupaloja USA:lle ja NATOlle.

Toisin kävi.

Nyt Tuomioja on lähtenyt "ennustelemaan" Pohjois-Korean sotaa, niin, että taas USA on etukäteen selviämässä voittajana.

Tuomioja, kovana lukijana, voisi lukaista muutaman sotahistorian kirjan: USA ja NATO eivät ole voittaneet yhtäkään sotaa II maailmansodan jälkeen, vaikka ovat hyökänneet Pohjois-Koreaa sotilaallisesti huomattavasti heikompiin maihin kuten esim. Afganistaniin tai Irakiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu