Olisiko täällä ihmisiä, jotka voisivat antaa näkökulmia muinaisuskontojen käsityksistä liittyen kotkan näkemiseen? Olen toki itsekin jonkin verran tutustunut googlen avulla aiheeseen, mutta mukavaa olisi saada kotimaisella kielellä muidenkin näkemyksiä ja kokemuksia aiheesta.
Jo aluksi pyydän, että keskustelu pysyisi asiallisena ja oikeasti aiheeseen liittyvänä. En ole etsimässä riidan tai väittelyn aihetta, enkä myöskään kommentteja oikeinkirjoituksesta tai asiaan vastaavien ihmisten mielenterveydestä. Toivon vapaata ajatusten vaihtoa positiivisessa hengessä. Kiitos siitä jo etukäteen.
Olen nyt viimeisen viikon aikana nähnyt maakotkan/maakotkia, sekä yksin että parina kiertelevän näköpiirissä. Tämä nyt ei olisi mikään uutinen, jos maakotka olisi lajina kovin yleinen alueella jossa asun. Merikotkista en olisi juurikaan yllättynyt, mutta maakotka on hyvin erikoinen näky.
Tapauksia on nyt ollut tosiaan useita ihan lähiaikoina. Yhtenä päivänä naapurista soitti kaveri, että taloni päällä kiertää maakotka ja oli kuulema jo kauan hyvin alhaalla kiertänyt.
Nyt kahtena peräkkäisenä päivänä työpaikkani yläpuolella on kiertänyt kaksi kotkaa. Ja niiden pesimä- tai saalistusaluetta tämä työpaikkani sijainti ei ainakaan ole.
Jos nyt ei muuta niin ainakin mielenkiintoisia lintuhavaintoja ovat olleet. Olisi kuitenkin ihan mukavaa kuulla mitä muinaisuskontojen näkökulmasta tämä voisi tarkoittaa.
Kiitos jo etukäteen.
Kotkan näkeminen?
5
2933
Vastaukset
- Muino Väinö
Monen muinaisuskonnon mukaan kotkan näkeminen tarkoittaa sitä että silmät ovat kunnossa.
- Merkityksiä?
Kiitos Muino Väinö vastauksesta.
En nyt todellakaan tiedä liittyykö tämä samaan asiaan mitenkään, mutta tänä aamuna heräsin siihen kun unessani suuri lintu lensi pimeästä suoraan kohti ja juuri kasvojeni edessä vasta nousi ylöspäin.
Kyseessä oli selvästi petolintu, mutta herättyäni muistan ajatelleeni, että unen lintu oli jokin pöllö. Linnun kasvoja en unesta muista, mutta siivet olivat suuret, tummat ja punaruskeat.
Ainakin jännä tapa herätä jos ei muuta merkinnyt. Tai sitten olen liikaa mietiskellyt lintuja ja alitajunta teki omat uniarvoitukset.
- jaamakka
Jospa henkinen opaseläimesi onkin kotka ja hän näin tästä muistuttaa???
Meillä kaikilla on jokin opaseläin. Itselläni korppi ja majava.
Nämä eläimet auttavat elämässä eteenpäin ja voit kysyä niiltä neuvojakin.
Oletko ennemkin pitänyt linnuista?
Mieti asiaa. - Uniuskova
Uniin uskominen lienee eräänlaista uskoa sekin. Suuren suomalaisen unikirjan mukaan kotkan näkeminen unessa on merkitykseltään myönteinen. "Ajatuksesi ovat suuria ja korkealentoisia, varo kuitenkin ettet erkane liikaa arkielämästä. Kotkasymboliin kuuluu henkistä elämääsi kuluttavaa kiihkoa."
- varjot_
Crisis, crisis...
eli kriisi, kriisi
tulee...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616